Kategorie

Konto

Koszyk

Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Co kupić?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Co kupić?

Osoby, które na co dzień interesują się fotografią, z pewnością wiedzą, że na rynku poza lustrzankami znajdziemy również bezlusterkowce. Dla amatorów jednak to drugie określenie może brzmieć bardzo zagadkowo. Czym jest bezlusterkowiec i czy warto go kupić? Czy to rozwiązanie lepsze od lustrzanki? Podpowiadamy!

 

Czym różni się lustrzanka od bezlusterkowca?

Podstawowa różnica polega na tym, że bezlusterkowiec to aparat, w którym nie występuje system luster, jaki w tradycyjnych aparatach lustrzanych pozwala na podgląd fotografowanego obrazu w formie rzeczywistej. Nie znaczy to jednak, że bezlusterkowce nie posiadają podglądu. Oczywiście aparaty te wyposażone są w ekrany, które umożliwiają podgląd, jednak jest to obraz przetworzony elektronicznie, na którym od razu widzimy ostateczną wersję fotografowanego obiektu. Bezlusterkowce to aparaty mniejsze i bardziej poręczne w użyciu, gdyż ciężki system luster przekazujący obraz do wizjera zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami.  

Mówi się również, że do bezlusterkowców produkuje się mniej obiektywów, jednak od dłuższego już czasu na rynku dostępne są adaptery, które umożliwiają korzystanie z obiektywów dedykowanych do lustrzanek w aparatach bezlusterkowych – dlatego można powiedzieć, że dostępność obiektywów nie jest ważnym kryterium w wyborze między lustrzanką a bezlusterkowcem.   

Bezlusterkowiec – co to znaczy?

Pierwsze bezlusterkowce pojawiły się w 2008 roku i przez długi czas traktowane były jako coś gorszego od lustrzanek. W opcji „lustrzanka a bezlusterkowiec” bezwzględnie wygrywały te pierwsze. Jednak z czasem aparaty bezlusterkowe zostały udoskonalone i obecnie stanowią poważną konkurencję, a nawet wyraźną alternatywę dla lustrzanek. Ich potoczna nazwa wzięła się stąd, że w zasadniczym korpusie aparatu brakuje lustra. W lustrzankach to lustro ułatwiało funkcjonowanie wizjera, uchodziło jednak za dość głośne i ciężkie, dlatego stary system luster, który w fotografii obecny jest od samego początku jej istnienia, zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami elektronicznymi. Bezlusterkowce cechuje lekka waga oraz kompaktowość, które umożliwiają wygodny transport oraz użytkowanie.

Aparaty lustrzanki

Żadna lustrzanka cyfrowa nie posiada obiektywów wbudowanych. Muszą być one dostosowywane indywidualnie, a rodzaj stosowanego obiektywu zależy od rodzaju zdjęć, które chcemy wykonać. W rankingu lustrzanka vs bezlusterkowiec ta pierwsza cieszy się większym powodzeniem w przypadku profesjonalistów. Szczególnie dotyczy to zdjęć, które wymagają szybkości działań, jak na przykład fotografia ślubna czy dokumentacja eventów. Lustrzanki odznaczają się dużą pojemnością baterii, która na pewno starczy na dłuższą pracę z aparatem. Należy pamiętać, że lustrzanki to aparaty o sporych rozmiarach i wadze znacznie większej niż ich młodszy konkurent bezlusterkowiec.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu?

Aparaty obecnie funkcjonujące na rynku w większości umożliwiają tworzenie bardzo ładnych zdjęć. Pewien poziom zdjęć jest gwarantowany. Należy jednak pamiętać, że za jakość fotografii w bardzo dużej mierze odpowiedzialny jest stosowany obiektyw oraz umiejętności fotografa.  Jeśli zastanawiamy się, czy wybrać bezlusterkowiec, czy tanią lustrzankę, to musimy przede wszystkim kierować się naszymi potrzebami. Na początku trzeba przeanalizować, do czego aparat fotograficzny będzie nam potrzebny. Dogłębna analiza poparta rankingami pozwoli nam wybrać właściwie.

Przeznaczenie – zdjęcia czy film?

Przy wyborze nowego aparatu warto zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie. Czy chcemy skupić się na fotografii, czy na tworzeniu wideo? Współczesne aparaty wyposażone są w funkcję nagrywania materiałów wideo. Ten tryb w aparatach jest coraz mocniej rozwijany, gdyż umożliwia on tworzenie wysokiej jakości wideo, przy użyciu nie ciężkich i nieporęcznych kamer, a lekkich i kompaktowych aparaty. Zarówno lustrzanka, jak i bezlusterkowiec taki tryb posiadają. Do stworzenia dobrego wideo stosuje się aparaty nowsze, których budowa pozwala na kręcenie materiałów wideo w jakość Full HD oraz 4K.

Oprócz rozdzielczości, ważną zmienną przy wyborze aparatu przeznaczonego do wideo jest liczba klatek, które aparat jest w stanie zarejestrować w trakcie jednej sekundy.  Im wyższa wartość klatek na sekundę, tym większe pole do popisu w trakcie montowania uwiecznionego materiału. Pamiętajmy, że bezlusterkowce są lżejsze i mniejsze, co w znacznym stopniu ułatwia tworzenie materiałów wideo będąc w ruchu.

Budżet – ile kosztują lustrzanki i bezlusterkowce?

Przy wyborze aparatu ważnym kryterium jest również cena. Można kupić bezlusterkowiec dla początkujących zarówno za niewielką kwotę, jak i za pokaźną sumę. To kryterium wyboru jest bardzo subiektywne, wszystko zależy od budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na zakup nowego aparatu. Zasada jest jednak prosta – im droższy sprzęt, tym jego możliwości są większe. Należy pamiętać, że lustrzanki i bezlusterkowce to aparaty o zmiennych obiektywach, dlatego też warto przemyśleć, czy kupić tańszy aparat z kilkoma obiektywami, czy też wybrać droższy z jednym uniwersalnym obiektywem.

Umiejętności – użytkownik amator czy profesjonalista?

Jednym z kryteriów zakupu jest cel użytkowania i poziom zaawansowania użytkownika. Ceny bezlusterkowców dla amatorów zaczynają się już od 1000 zł, jednak jeśli planujesz dłuższą przygodę z fotografią, potrzebny będzie większy budżet. Przy wyborze nowego aparatu musisz określić swoje umiejętności. W przypadku, gdy dopiero zaczynasz przygodę z fotografią warto skłonić się ku bezlusterkowcom, gdyż są to aparaty nowoczesne, wyposażone w dodatkowe systemy, które ułatwiają naukę fotografii. Dla bardziej wprawionego fotografa takie kryterium nie będzie decydujące. Zarówno lustrzanki, jak i bezlusterkowce przeznaczone są dla profesjonalisty. Tu nie ma prostej zasady bezlusterkowiec czy lustrzanka – wybór jest bardzo subiektywny.

Jak widać, wybór między lustrzanką a bezlusterkowcem to niełatwa decyzja. Współcześnie, na rynku istnieje ogromny wybór obu typów aparatów fotograficznych. Nie ma prostej i jasnej odpowiedzi, które aparaty są lepsze – wybór należy do Ciebie. Przy wyborze nowego aparatu warto  pamiętać o różnicach między lustrzanką a bezlusterkowcem i zastanowić się, który aparat bardziej pasuje do Twojego profilu użytkowania.