Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki statyw do aparatu wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaki statyw do aparatu wybrać?

Wielu amatorów fotografii po zakupie dobrej lustrzanki czy najnowszego bezlusterkowca zastanawia się, w jakie akcesoria fotograficzne zainwestować. Jasny stałoogniskowy obiektyw, dodatkowa bateria, lampa błyskowa czy może filtr UV? Jeśli fotografujesz architekturę, eventy, robisz zdjęcia nocne lub filmujesz, pomyśl najpierw o zakupie dobrego statywu fotograficznego. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, kupując statyw do aparatu. Oto nasze wskazówki.

 

W jakich sytuacjach przydaje się statyw fotograficzny?

Jeśli uwielbiasz romantyczne wschody i zachody słońca, robisz zdjęcia koncertów, wykonujesz panoramy lub zdjęcia makro – we wszystkich tych sytuacjach zbawienny okaże się statyw fotograficzny.

Kiedy jeszcze sprawdzi się statyw do aparatu? Na pewno w sytuacjach, gdy mamy słabe światło i z jakiegoś powodu nie możemy używać lampy błyskowej. Pamiętaj, że nie zawsze podwyższanie czułości ISO będzie dobrym rozwiązaniem. Zamiast ryzykować spadek jakości zdjęcia, lepiej mieć przy sobie najsolidniejszą stabilizację – statyw.

Budowa statywu

Budowa statywu do aparatu nie jest przesadnie skomplikowana. Najważniejsze elementy to nogi ze stopkami, kolumna i głowica. Nogi statywu są tak skonstruowane, że składają się z kilku elementów różnej grubości, które się rozsuwają. Im więcej rozsuwających się elementów, tym bardziej zwiększa się komfort transportu, bo statyw jest wówczas krótszy. Niestety, wpływa to negatywnie na stabilność całej konstrukcji.

Najczęściej statyw posiada tak zwaną kolumnę centralną. Jej zadaniem jest zmiana wysokości aparatu. Niektóre statywy mają tak skonstruowaną kolumnę, by umożliwić zmianę położenia aparatu także w poziomie (nie tylko w pionie).

Głowica pełni bardzo ważną rolę, ponieważ odpowiada za umocowanie i precyzyjne ustawienie aparatu na statywie. Kupując statyw, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zdecydujesz się na głowicę kulową (dzięki niej sprawnie pójdzie ci zmiana położenia twojej lustrzanki), czy trzykierunkową, zwaną też 3D (posiada 3 pokrętła, jej regulacja jest bardziej skomplikowana, ustawienie aparatu w określonej pozycji zajmuje więcej czasu, ale jest za to bardziej precyzyjna).

Rodzaje statywów do aparatów

Na rynku występuje kilka rodzajów statywów. Najmniejsze to tak zwane statywy stolikowe – służą do małych aparatów kompaktowych i smartfonów. Kolejne to statywy lekkie, zabierane w plener lub w podróż. Są dość mobilne, ich waga nie przekracza kilograma. Statywy standardowe ważą ok. 3 kg, ale są niedrogie i zazwyczaj wykonane z lepszych materiałów. Głowicę do statywów standardowych należy kupić oddzielnie. Osobną kategorię statywów stanowią monopody. Zabiera się je w takie miejsca, gdzie rozłożenie klasycznego statywu na trzech nóżkach jest niemożliwe.  

Jaki statyw wybrać?

Zanim zabierzemy się do zakupu statywu, zwróćmy uwagę na kilka kwestii. Pierwsza to jakość materiałów. Nie kupujmy najtańszych plastikowych akcesoriów. Zastanówmy się, co wybrać: cięższe, ale tańsze aluminium czy droższy, za to lżejszy karbon. Ważną sprawą będzie też waga statywu oraz udźwig, zwłaszcza jeśli zamierzasz zabierać ze sobą cięższe aparaty fotograficzne i obiektywy. Ostatni ważny parametr to wysokość statywu. Zazwyczaj kupuje się taki statyw, który po pełnym rozłożeniu przewyższa nas o jakieś 10 cm.

Ile kosztuje statyw fotograficzny?

Pierwsza zasada – nie kupujemy najtańszych plastikowych statywów w hipermarketach. Warto przed zakupem porozmawiać z ekspertem i poczytać opinie użytkowników w sieci. Polecamy zakup w specjalistycznych sklepach fotograficznych lub z elektroniką, a także w sprawdzonych miejscach w internecie. Jednym z takich sklepów jest platforma internetowa Arena.pl.

Ceny statywów fotograficznych są bardzo zróżnicowane. Najtańsze kosztują kilkadziesiąt złotych. Za statyw Manfrotto zapłacimy od 600 zł do 1200 zł. Ceny prostych statywów Velbon zaczynają się już od 100 zł. Z pewnością każdy znajdzie tu coś na swoją kieszeń.