Kategorie

Konto

Koszyk

Aparat Instax – nowoczesne zdjęcia w stylu retro

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Aparat Instax – nowoczesne zdjęcia w stylu retro

Natychmiastowa fotografia ma za sobą ciężkie czasy. Wydawałoby się, że wraz z pojawieniem się smartfonów i tanich aparatów cyfrowych, dawne polaroidy na zawsze odejdą do lamusa. Jednak dzięki serii aparatów Instax firmy Fujifilm znów zapanowała moda na  niepowtarzalne ujęcia. Chwytanie ulotnych chwil na unikalnych, pojedynczych zdjęciach okazało się być niezwykle popularne, zarówno wśród miłośników fotografii, jak i młodych ludzi, którzy nie mają z fotografią nic wspólnego. Aparaty te są bowiem bardzo proste w obsłudze.

Abyś mógł ocenić, który aparat najlepiej spełni Twoje wymagania, wybraliśmy najlepsze aparaty fotograficzne z tej serii.

Co to jest aparat Instax?

Instax to seria aparatów analogowych do fotografii natychmiastowej marki Fujifilm. Są to aparaty, które wykorzystują samoczynnie wywołujący się film, aby stworzyć odbitkę natychmiast po zrobieniu zdjęcia. Instax powstał już w 1998 roku, jednak prawdziwą międzynarodową sławę zyskał dopiero w ostatnich latach. Dziś jest jednym z hitów sprzedaży wśród urządzeń elektronicznych.

Jak działa aparat Instax?

Działanie aparatu jest bardzo proste. W środku znajdują się wkłady w niewielkim formacie (46 mm × 62 mm w przypadku serii mini). W kilkanaście sekund po zrobieniu zdjęcia, z aparatu wysuwa się odbitka. Niegdyś, przed erą aparatów cyfrowych, ich główną zaletą była możliwość natychmiastowego uzyskania odbitki i zobaczenia zdjęcia. Dziś ich urok polega raczej na tym, że uzyskane zdjęcia są całkowicie unikatowe.

Który aparat Instax wybrać?

Instax to cała seria aparatów – od bardzo prostych, po dość zaawansowane. Przeczytaj opisy i wybierz ten, który będzie idealny dla Ciebie!

Instax mini 9

Uroczy Instax Mini 9, następca Instax Mini 8, to najnowszy aparat Fujifilm. Zdjęcie zrobisz nim w sekundę, za pomocą jednego przycisku – wszystkie ustawienia są automatyczne. Z przodu posiada małe lusterko do selfie oraz pięciopozycyjny pierścień, który umożliwia wybranie właściwej ekspozycji. Głębia ostrości ustalona jest na zakres od 0,6 metra do nieskończoności. Instax Mini 9 występuje w pięciu tonacjach – w kolorze kobaltu, niebieskiego, różu flamingów, zieleni limonkowej i dymnej bieli.

Instax Mini 90

Instax Mini 90 to bardziej skomplikowane urządzenie. Instax Mini 90 ma wbudowany wyświetlacz LCD, a jego wielką zaletą jest ręczna regulacja ekspozycji. Z tyłu aparatu znajdziesz pięć przycisków, które służą do kontroli ekspozycji i trybów fotografowania. Z przodu znajduje się przełącznik zasilania, który włącza aparat i wysuwa ten sam 60-milimetrowy obiektyw używany w innych modelach Instax. Zakres ostrości sięga od 0,3 metra do nieskończoności, dzięki czemu Twoje selfie będą ostre, nawet jeśli jesteś bardzo blisko aparatu. Do tego Instax Mini 90 ma bardzo modną stylistykę retro.

Instax SQ10

W przeciwieństwie do innych kamer z naszej listy, Instax SQ10 jest w rzeczywistości aparatem cyfrowym z wbudowaną drukarką. Dzięki temu, jeśli zdjęcie jest udane, możemy wydrukować kilka kopii. Jest to pierwsza kamera Instax wykorzystująca nowy format Instax Square, który bardzo przypomina oryginalny film Polaroid. SQ10 może zapisać 50 obrazów do wewnętrznej pamięci. Pliki można przesyłać do komputera przez Micro USB, a pamięć da się rozszerzyć za pomocą karty Micro SD.

Ile kosztują aparaty Instax?

Ceny najtańszych modeli aparatów Instax zaczynają się od 340 zł, jednak koszt użytkowania aparatu zależy od ceny wkładów. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jak często i jak dużo zdjęć będziemy robić, i na tej podstawie przeprowadzić odpowiednią kalkulację.

Kiedy już wybierzesz Instax, spakuj go do plecaka i wypróbuj na najbliższym spotkaniu z przyjaciółmi. Instax to gwarantowana świetna zabawa i znakomity sposób na rozruszanie nawet najbardziej sztywnego towarzystwa!