Kategorie

Konto

Koszyk

Niwelator: laserowy czy optyczny?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Niwelator: laserowy czy optyczny?

Jednym z zaawansowanych i jednocześnie bardzo przydatnych urządzeń pomiarowych jest niwelator. Mimo że z reguły wykorzystuje się go w profesjonalnych zastosowaniach, to czasem też może okazać się on przydatny w domu czy ogrodzie. Kiedy może się sprawdzić i jakie rozwiązanie kupić?

Niwelator – jaki kupić?

Bez wątpienia nie każdy potrzebuje niwelatora. To urządzenie pomiarowe służy bowiem do określania różnic wysokości określonych punktów w przestrzeni. Dodatkowo stosuje się je do wytyczania idealnych płaszczyzn oraz spadów o określonym nachyleniu. Możliwości tego typu są z kolei szczególnie przydatne podczas różnego rodzaju prac budowlanych czy też remontowych.

Dużo rzadziej niwelatory używane są do prywatnych zastosowań w domu czy ogrodzie, choć nie brakuje osób, które korzystają z ich pomocy. Bez niwelatora trudno sobie bowiem wyobrazić budowę jakiegokolwiek budynku metodami gospodarskimi, zaprojektowanie ciekawego ogrodu czy postawienie domku letniego lub prostej altanki. Decydując się na zakup niwelatora, bezwzględnie warto jednak zacząć od określenia własnych potrzeb i możliwości finansowych. Warto pamiętać, że o ile proste urządzenia tego typu nie są przesadnie drogie, to bardziej zaawansowane rozwiązania mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych!

Niwelator optyczny

Podstawowym oferowanym rodzajem niwelatora jest klasyczne urządzenie optyczne. Podobnie jak w innych przypadkach, rozstawia się je na trójnożnym statywie, który pozwala na jego zgrubne wypoziomowanie. Głównym elementem urządzenia tego typu jest oczywiście układ optyczny przypominający lunetę, który pozwala na dokonywanie pomiarów dzięki umieszczeniu na okularze siatki nitek. Bardzo ważnym elementem niwelatora optycznego jest też kompensator, który dba o to, by oś przepływu światła była cały czas pozioma. Obecnie na rynku spotyka się z reguły niwelatory z kompensatorem powietrznym lub magnetycznym. Warto wybierać to drugie rozwiązanie, które działa szybciej i niezawodniej.

Z punktu widzenia użycia niwelator optyczny jest dość prostym i bardzo skutecznym urządzeniem, którego obsługi dość szybko można się nauczyć. W przypadku konieczności dokonania wielu pomiarów praca z nim może się jednak okazać czasochłonna.

Niwelator laserowy

Nowocześniejszym rodzajem niwelatora jest urządzenie laserowe. Posiada ono źródło zasilania w postaci baterii lub akumulatorów i, podobnie jak klasyczne rozwiązanie, ustawiane jest na odpowiednim statywie. Za dokonywanie pomiarów w tym niwelatorze odpowiedzialna jest szybko obracająca się głowica, która emituje wiązkę widzialnego lub niewidzialnego światła. W pomieszczeniach widoczna jest ona jako pozioma linia na ścianie. Z kolei poza nimi do dokonania pomiaru niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego detektora – z racji niewielkiej mocy promienia. Bez wątpienia niwelator laserowy jest urządzeniem dużo bardziej uniwersalnym niż rozwiązanie optyczne i pozwalającym na szybkie dokonanie pomiarów wielu punktów i na różnych kierunkach. Co więcej, niwelator laserowy bez trudu poradzi sobie także z określeniem poziomów i pionów (podobnie jak laser krzyżowy) oraz wytyczeniem określonych spadków. Jego zaletami są też z pewnością bardzo wysoka dokładność, mniejsza podatność na błędy oraz łatwość obsługi.

Niwelator – cena i producenci

Porównując z sobą niwelatory optyczne i laserowe stwierdzić można, że nowsze rozwiązaniem jest prawie pod każdym względem lepsze i wygodniejsze. Na niekorzyść urządzeń laserowych przemawia jednak zdecydowanie cena. Najtańsze klasyczne niwelatory można bowiem kupić już za kilkaset złotych – z kolei modele laserowe z reguły kosztują co najmniej 2-3 tysiące złotych. Oczywiście najlepsze modele niwelatorów optycznych od najbardziej znanych producentów będą z pewnością droższe, od najtańszych laserowych.

Obecnie na rynku najpowszechniejsze są m.in. niwelatory Leica, niwelatory Bosch, niwelatory Hilti czy niwelatory Stanley. Nie znaczy to jednak, że tylko produkty tych czterech firm są warte uwagi – istnieje bowiem także wiele ciekawych urządzeń tego typu wytwarzanych przez innych producentów. Szeroki wybór niwelatorów, a także innych urządzeń pomiarowych czy narzędzi do domu i ogrodu znaleźć można platformie Arena.pl. Kupowanie na niej z pewnością też może się opłacić, z racji wielu promocji i łatwości w przeglądaniu oraz porównywaniu ofert.