Kategorie

Konto

Koszyk

Jaką cyfrówkę wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaką cyfrówkę wybrać?

Dla wielu osób wystarczającym aparatem fotograficznym jest ten, który mają w swoim smartfonie. Jednak nawet najlepszy telefon nie zapewni tego, co może dać nam dobry aparat cyfrowy. Wybór takie sprzętu należy jednak poprzedzić dokładnym rozeznaniem na rynku, by cyfrówka, którą wybierzemy, wykonywała nie tylko dobre zdjęcia, ale i była wygodna w obsłudze.

Jak działa aparat cyfrowy?

Aparat cyfrowy, w odróżnieniu od aparatu tradycyjnego, nie utrwala obrazu na chemicznym nośniku światłoczułym, ale w postaci cyfrowej. Zatem zrobienie zdjęcia to nic innego jak pomiar poszczególnych pikseli matrycy, na którą przez obiektyw pada światło. Dane w postaci cyfr zapisywane są w jednym z formatów, na przykład JPG. Jak więc widać cyfrówka daleko odeszła od fotografii tradycyjnej.

Cyfrówki – Nikon, Canon czy Sony?

Musimy mieć świadomość, że wybierając aparat fotograficzny, powinniśmy zastanowić się też nad tym, jakiego producenta wybieramy. Pytanie, jaki aparat cyfrowy, pociąga za sobą kolejne: jaki producent. Przy wyborze producenta decydujemy nie tylko, jaki wybrać aparat cyfrowy, ale i jakim oprogramowaniem będziemy się posługiwali. W przypadku aparatów cyfrowych parametry są dość podobne (sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku lustrzanek), ale i tu należy się zastanowić, czy kompaktowa cyfrówka ma pojemną kartę pamięci, dobre sterowniki, sensowne oprogramowanie. Czołowi producenci różnią się między sobą pod tymi względamim.

Aparaty Nikon

Aparaty cyfrowe Nikon są bardzo popularne wśród klientów. Charakteryzuje się dobrą rozdzielczością, odpowiednim rozmiarem sensora. Okazuje się, że Nikon to aparaty łatwe w obsłudze i intuicyjne. Są idealne do obsługi uroczystości rodzinnych, wyjazdów. To również dobre aparaty cyfrowe dla dziecka.

Aparaty cyfrowe Canon

Jeśli interesuje nas dobra cyfrówka kompaktowam to warto zapoznać się z propozycją firmy Canon. Każdy aparat cyfrowy Canon charakteryzuje się dobrymi parametrami technicznymi. Matryca ma wysoką rozdzielczość, co pozwala robić zdjęcia perspektywiczne. Aparat nie są ciężkie, łatwo leżą w ręku, jest łatwy dostęp do przycisków, co sprawia, że cyfrówka Canon jest aparatem cenionym przez klientów. Jeśli szukamy aparatu taniego, a dobrego, to cyfrówka do 1000 na pewno znajdzie się w ofercie firmy.

Aparaty Sony

Każdy aparat cyfrowy Sony to produkt sprawdzony i renomowany. Jeśli ktoś poszukuje niedrogiego, ale solidnego aparatu pozwalającego dokumentować rodzinne chwile i chce na poważnie rozpocząć swoją przygodę z fotografią, powinien wybrać właśnie tę firmę. O ile cyfrówka Nikon prezentuje linię solidną, przeznaczoną dla osób znających się szczegółowo na robieniu zdjęć, to Sony to aparat cyfrowy tani, ale bardzo solidny i sprawdzony.

Cyfrówki – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Aby kupić dobry aparat cyfrowy należy zwrócić uwagę na matrycę (powinna mieć wysoką rozdzielczość) oraz ergonomię (czyli wygodę i łatwość obsługiwania). Chociaż cyfrówka dla amatora nie musi być bardzo szybka, to powinna się być gotowa do robienia zdjęć zaraz po włączeniu urządzenia.

Zoom

W aparatach cyfrowych mamy dwa rodzaje zoomów: cyfrowy i optyczny. Cyfrowy powiększa wycięty fragment zdjęcia. Natomiast optyczny przybliża fotografującemu wybrany fragment ujęcia.

Kompaktowość

Aparaty kompaktowe charakteryzują się niewielkimi gabarytami i tym, że mają wbudowany obiektyw. Jesteśmy niejako skazani na obiektyw jednego producenta, ale dla poczatkujących taki aparat jest doskonałym wyborem.

Ile kosztują aparaty cyfrowe?

Cena aparatów cyfrowych zaczyna się od sześciuset złotych. Są to aparaty najprostsze, nie wymagające znajomości tajników fotografowania. Ceny szybkich cyfrówek zaczynają się od tysiąca złotych. Są też aparaty osiągające kwoty większe – te najdroższe można kupić nawet za cztery tysiące.