Kategorie

Konto

Koszyk

Telewizor do konsoli – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Telewizor do konsoli – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Gra na konsoli możliwa jest w zasadzie na każdym telewizorze, jednak w praktyce ich poszczególne rodzaje mogą skutecznie wpływać na poprawę zabawy. Nie wiesz, co musisz sprawdzić przy wyborze telewizora? Zobacz nasze wskazówki!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora do konsoli?

Zakup, jakim jest odpowiedni telewizor dla graczy nie polega już jedynie na wyborze jego adekwatnych rozmiarów, ulubionej marki czy ceny, ale przede wszystkich parametrów, dzięki którym spełni on wymagania nawet najbardziej wytrawnych maniaków gier. Pod uwagę brany jest między innymi input lag, rodzaj matrycy, rozdzielczość – nie wiesz, co to znaczy? Zobacz nasze wskazówki.

Input lag – co to jest i dlaczego ten parametr jest tak ważny?

Input lag to najprościej rzecz ujmując parametr, który określa opóźnienie, jakie zachodzi pomiędzy sygnałem a wyświetlanym obrazem. Jest to element szczególnie istotny, gdy naszym marzeniem jest telewizor do grania na konsoli, dzięki któremu nie stracimy ważnych mikrosekund, kluczowych zwłaszcza w sieciowych rozgrywkach. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie będą telewizory do grania o opóźnieniu oscylującym wokół 20-40 ms, bowiem wówczas są one niemal niewyczuwalne. Telewizory z opóźnieniem przekraczającym 70 ms mogą stanowić problem, dlatego jeżeli zależy Ci na doskonałej zabawie – te modele odpuść. Parametr ten nie jest podawany na stronach producenta lub w specyfikacjach, jednak jeżeli określony model posiada input lag na poziomie doskonałym dla graczy – z pewnością znajdziemy informacje na jego temat w reklamach bądź recenzjach produktu.

Telewizor do konsoli – ile cali to minimum?

Wybór odpowiedniej wielkości telewizora to kwestia indywidualna, zależna zwłaszcza od możliwości finansowych oraz warunków lokalowych. Standardowy telewizor dla gracza 55 cali, zakupić można w bardzo szerokim wachlarzu cenowym. Absolutnym minimum, jeżeli chodzi o telewizor do konsoli ps3, ps4 czy innej, jest 40 cali, z kolei modele po 65 cali dają komfort gry nawet z odległości 2 metrów. Nie należy zapominać o wsparciu 4K i HDR, które gwarantują doskonały obraz i największą frajdę.

LED czy OLED – wybieramy matrycę do telewizora

Większość dostępnych na rynku telewizorów to LED, czyli telewizory z podświetleniem LED, które, wykorzystując ciekłe kryształy, zapewniają doskonały obraz. W zależności od modelu, możemy znaleźć podświetlenie pełne (topowe modele), ale również krawędziowe. Telewizory LED są uniwersalne i sprawdzą się jako telewizory do gier dla każdego. Z kolei telewizory OLED to rozwiązanie z wyższej półki, w którym piksele obrazu tworzą pojedyncze diody organiczne, co gwarantuje fantastyczną jakość obrazu. Niestety ich mankamentem jest wysoka cena.

Jaką rozdzielczość wybrać do telewizora do konsoli?

Wielu graczy zastanawia się, jaki telewizor do konsoli będzie najlepszy pod względem rozdzielczości. Najlepszym wyborem wydaje się telewizor 4k dla gracza. Większość kart graficznych, a także PlayStation 4 Pro i Xbox One S pozwalają dostosować obraz do 4K, przez co można poszerzyć swoje możliwości do wielu ciekawych gier typu HDR. FullHD to opcja, która pozbawia nas tych atrakcji i jest raczej wersją niskobudżetową.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując telewizor do gier?

To, na co warto zwrócić uwagę podczas rozważania na temat tego, jaki telewizor do gier będzie dla nas najlepszy, zależy również od rodzaju konsoli, z jakiej zamierzamy korzystać. W niektórych przypadkach może okazać się, że przy określonym sprzęcie możemy zyskać wyższą jakość obrazu, większą przekątną, ładniejsze kolory czy mniejsze opóźnienia, stąd telewizor do gier 2018 najlepiej dopasowywać do sprzętu do grania, jaki posiadamy.

Dobra konsola do gier to tylko połowa sukcesu – odpowiednio dobrany telewizor jest równie istotny, warto więc poświęcić nieco czasu na decyzję o jego zakupie, by cieszyć się najlepszą jakością obrazu.