Kategorie

Konto

Koszyk

Jak wybrać grill ogrodowy?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Jak wybrać grill ogrodowy?

Grillowanie w ogrodzie lub w miejscach do tego przeznaczonych ma wiele zalet – grillowane jedzenie jest smaczne, a zaproszenie znajomych czy rodziny na grilla to doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu. Jak więc wybrać porządny grill ogrodowy i na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

Jak wybrać grill ogrodowy?

Grill to inwestycja na lata, dlatego trzeba bardzo dokładnie ją przemyśleć. Na rynku można spotkać różne grille, które są droższe lub tańsze, a co za tym idzie – mają różną wytrzymałość. Na co zwrócić uwagę, wybierając grill ogrodowy?

Na początku musisz zastanowić się, jaki rodzaj grilla będzie Ci potrzebny. Jeżeli masz mały ogródek lub grillujesz w miejscach do tego przeznaczonych, to warto pomyśleć nad przenośnymi grillami, które nie zajmują dużo miejsca. Jeżeli jednak wiesz, że będziesz grillować regularnie na swojej posesji, to możesz pomyśleć nad najdroższym, ale zdecydowanie najbardziej wytrzymałym grillem kominowym lub po prostu nad murowanym paleniskiem, które na stałe będzie stało w Twoim ogródku.

Jaki grill ogrodowy kupić?

Na rynku można spotkać wiele różnych rodzajów grilla. W zależności od tego, jaki jest Twój cel, możesz wybrać grill ogrodowy typu trójnóg, grill kulisty, kominowy, palenisko czy minimalistyczny grill. Wszystko zależy od tego, który kształt przypadnie ci do gustu, a także czy masz wystarczająco dużo miejsca na chowanie grilla na noc lub na zimę (chowanie na noc dużego i ciężkiego grilla może być bardzo kłopotliwe, dlatego lepiej zdecydować się na lżejszą i mniejszą wersję, np. aluminiowy grill minimalistyczny).

Dobrym pomysłem będzie grill ogrodowy metalowy. Grille tego typu są w miarę lekkie, a na dodatek najczęściej są wyposażone w kółka, dzięki którym są mobilne i łatwiej jest je schować np. w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Jeżeli jednak wiesz, że nie będziesz codziennie chować swojego grilla, to postaw na grill ogrodowy ze stali nierdzewnej, najlepiej zamykany. Stal nierdzewna zapobiegnie rdzewieniu elementów grilla, a pokrywa ochroni węgiel i ruszt przed działaniem deszczu czy wiatru.

Oprócz wyglądu i materiału, z którego robi się grille, musisz zwrócić uwagę również na materiał, którym się w nim pali. Najpopularniejszy jest oczywiście grill ogrodowy węglowy, jednak na rynku można znaleźć również grille elektryczne czy opalane drewnem. Równie popularne są grille gazowe, zasilane gazem ziemnym lub gazem z butli (te drugie nie wymagają dostępu do instalacji gazowej).

Ile kosztuje grill ogrodowy?

Cena grilla ogrodowego w dużej mierze zależy również od akcesoriów, które wchodzą w skład zestawu. Zwykle są to: patelnie, kamienie do pizzy, rożen obrotowy, ruszt węglowy czy system regulacji dostępu powietrza. Jednak jednym z najważniejszych narzędzi są szczypce do grilla. Zwykle są one dostępne w zestawie z grillem, jednak można je również dokupić osobno. Z reguły kosztują około 100 złotych.

Cena samego grilla może być naprawdę różna – jednorazowe grille są sprzedawane nawet za dziesięć złotych. Mniejsze grille, ale lepszej jakości (które przy średnim użytkowaniu przetrwają co najmniej 1 sezon) można kupić już za 150-200 złotych, jednak jeżeli chcesz kupić grill, który będzie Ci służył przez wiele lat, to musisz przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych.

Jeżeli potrzebujesz grilla głównie na kempingi, to dobrym pomysłem będą turystyczne, minimalistyczne grille, które można łatwo rozłożyć i przewieźć np. w samochodzie. Jeżeli jednak chcesz grillować na balkonie, to zdecydowanie postaw na grill elektryczny – nie wytwarza on dymu. Pamiętaj również, że wielkość grilla powinna być dostosowana do Twoich potrzeb: jeżeli potrzebujesz grilla na rodzinne imprezy, to dobrym pomysłem będzie kupienie większego urządzenia, np. o średnicy powyżej 40 centymetrów.

Letnie grillowanie może dostarczyć wiele przyjemności związanej nie tylko z jedzeniem, ale i ze spędzaniem czasu z przyjaciółmi czy rodziną. Dobrze dobrany sprzęt jest w tym przypadku bardzo istotny i może przesądzić o przebiegu spotkania – warto więc poświęcić nieco czasu tak, by wybrać z naszej oferty najlepszy grill, który będzie służył domownikom przez wiele lat.