Kategorie

Konto

Koszyk

Kompostownik do ogrodu lub na działkę – jaki warto kupić?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Kompostownik do ogrodu lub na działkę – jaki warto kupić?

Każdy zapalony działkowiec prędzej czy później zaczyna zastanawiać się nad założeniem kompostownika – to ekologiczny sposób na radzenie sobie z odpadkami, ale także świetne źródło nawozu dla roślin. Jak więc założyć taki kompostownik, jak wybrać rozmiar czy materiał, z którego jest wykonany i co można w nich utylizować?

Zanim kupisz kompostownik – to trzeba wiedzieć

Podstawowe modele kompostowników to niezwykle proste i tanie urządzenia, które przy niewielkim nakładzie pracy pomogą nam pozbyć się bezpłatnie organicznych odpadów. Zapobiegną także dalszemu stosowaniu chemii w ogrodzie czy na działce w postaci nawozów, tworząc niezwykle efektywny nawóz ekologiczny, który nie tylko wspomaga rośliny we wzroście, ale także przyczynia się do rozbudowy warstwy próchnicy. Kompostownik można z powodzeniem postawić w każdym ogrodzie i na każdej działce – wystarczy znaleźć jakieś miejsce na uboczu.

Jaki rozmiar kompostownika wybrać?

Wszystko zależy od tego, w jakim celu zamierzamy prowadzić kompostownik. Jeśli ma to być przede wszystkim kompostownik domowy, który ma nam pomóc pozbyć się resztek i niekoniecznie potrzebujemy powstałego później nawozu, z powodzeniem wystarczy nam niewielki kompostownik o pojemności 200-300 litrów. Taką funkcję pełnić może także kompostownik na balkonie. Jeśli jednak chcemy z kompostownika pozyskiwać nawóz, na przykład dla naszych warzyw, poszukajmy czegoś większego – pojemność ok. 1000 litrów powinna wystarczyć. Oczywiście jeśli mamy duży ogród i chcielibyśmy móc wrzucać do niego także skoszoną trawę, to poszukajmy jeszcze większego pojemnika.

Kompostownik drewniany, plastikowy czy metalowy?

Jedną z najważniejszych kwestii, jest rodzaj wykorzystanego materiału. Kompostownik drewniany będzie wyglądał estetycznie i pasował do ogrodu czy działki. Możemy go zbudować sami – kompostownik z palet to bardzo prosta konstrukcja. Z drugiej jednak strony resztki w kompostowniku drewnianym rozkładają się wolniej niż na przykład w plastikowym. W przypadku kompostownika z desek musimy także regularnie dbać o drewno, impregnując je. Kompostownik plastikowy pozwala na szybki rozkład resztek (zwłaszcza, gdy plastik się nagrzewa), a wybranie neutralnego koloru, jak zielony, szary czy czarny sprawia, że element ten nie zaburzy wyglądu przestrzeni. Na rynku znajdziemy także kompostowniki z innych materiałów – na przykład metalowy kompostownik z siatki, ale też kompostownik betonowy czy kompostownik murowany. Te dwie ostatnie opcje nadają się raczej, gdy potrzebujemy dużego pojemnika.

Co można kompostować?

Ważniejszym od tego, co można kompostować, jest pytanie „co opłaca się kompostować”. Kompostować możemy właściwie wszystkie odpady pochodzenia organicznego, pod warunkiem, że nie zawierają w sobie żadnych toksyn. Co więc opłaca się kompostować, jeśli pragniemy stworzyć jak najlepszy nawóz? Po pierwsze są to opadłe liście (byle nie skażone chorobą albo szkodnikami), odpadki kuchenne i resztki roślin z ogrodu czy działki, skoszona trawa, ale także popiół drzewny czy nawet piasek. Te dwa ostatnie elementy nie wynikają z potrzeby ich kompostowania, ale mogą znacząco wpłynąć na jakość nawozu.

Ile kosztuje dobry kompostownik?

Podstawowy kompostownik z desek możemy zbudować sami – koszt wyniesie tyle, ile cena materiałów. Ale jeśli chcemy kupić gotowy kompostownik w standardowym wydaniu, przygotujmy się na wydatek rzędu 100-300 złotych. Jeśli szukamy czegoś naprawdę dużego i zaawansowanego, cena będzie odpowiednio wyższa.

Kompostownik to świetny sposób na pozyskanie taniego, ekologicznego nawozu oraz pozbycie się nadmiaru odpadów ekologicznych. Jeśli więc należymy do grona zapalonych ogrodników, nie zwlekajmy dłużej – znajdźmy w ogrodzie odosobnione miejsce i stwórzmy swój własny kompostownik!