Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki zestaw garnków wybrać? Podpowiadamy!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaki zestaw garnków wybrać? Podpowiadamy!

Zakup zestawu garnków kuchennych wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się na początku wydawać. Na rynku można znaleźć produkty, które różnią się od siebie materiałem, rozmiarem czy przeznaczeniem. Zestaw garnków to także z reguły spory wydatek. Jak więc go wybrać, żeby był on nie tylko funkcjonalny, ale także posłużył ci przez lata?

Jakie garnki kupić?

Na to zwróć uwagę:

  • przeznaczenie (np. do codziennego gotowania, do gotowania na parze, do gotowania konkretnych produktów spożywczych),
  • materiał wykonania garnków (emaliowane, ze stali nierdzewnej, tytanowe, ceramiczne, żeliwne, aluminiowe, miedziane),
  • dostosowanie do kuchenki (na indukcję czy do kuchenek gazowych i elektrycznych),
  • rozmiar.

Jaki zestaw garnków wybrać?

To, jaki zestaw garnków kupić, powinno być uzależnione od tego, czego od takiego zestawu oczekujesz – czy powinien on zawierać garnki, przeznaczone do codziennego gotowania, ale różniące się rozmiarem, czy wolisz raczej kupić garnki i rondle? Czy wolisz garnki z pokrywką, czy bez? Wszystko to ma znaczenie.

Jakie garnki na indukcję?

Możesz postawić na całe zestawy garnków do indukcji, ale możesz również kupić garnki pojedynczo. To drugie rozwiązanie sprawdza się gdy wiesz,  że twoje potrzeby są nietypowe – na przykład gotujesz tylko dla jednej osoby i nie potrzebujesz dużych garnków, wystarczy ci kilka małych. Jeśli jednak potrzebujesz standardowego zestawu, wybierz taki komplet garnków na indukcję, w którym znajdziesz:

  • garnki do codziennego gotowania w różnych rozmiarach,
  • rondel,
  • garnki z pokrywką.

Najważniejsze będą garnki do codziennego gotowania, uniwersalne, w różnych rozmiarach.  W sklepach stacjonarnych i w internecie znajdziesz również zestawy garnków na płytę indukcyjną, które zawierają także głęboką patelnię z pokrywką.

Zestaw garnków na gaz

Jeżeli chodzi o zestaw garnków do kuchenki gazowej, to można z nich także korzystać na kuchenkach elektrycznych. Zwykle takie garnki wykonane są ze stali nierdzewnej lub aluminium. Można kupić także garnki tytanowe, z powłoką ceramiczną lub garnki miedziane.

Jakie garnki są najzdrowsze?

Jeżeli zależy Ci na zdrowiu twoim i twojej rodziny, wybierz garnki, które posiadają atesty PZH. Pamiętaj także o tym, żeby nie wybierać garnków, które zawierają niskiej jakości teflon (zwykle najtańsze produkty na rynku), ołów czy kadm. Zanim kupisz garnki, obejrzyj kilka kompletów stacjonarnie.

Zestaw garnków emaliowanych

Garnki emaliowane to takie, które są wykonane ze stali, ale ich dno jest pokryte specjalną emaliowaną powłoką. Dzięki temu nie uwalniają do potraw szkodliwych substancji. Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie korzystać z tego typu garnków, gdy powłoka zostanie uszkodzona!

Zestaw garnków ze stali nierdzewnej

Komplet garnków ze stali nierdzewnej to najczęściej spotykane produkty w sklepach. Są bardzo wytrzymałe, a także stosunkowo tanie, dlatego też są bardzo popularne w wielu kuchniach. Dodatkowo łatwo się je czyści i można je myć w zmywarce, a także są lekkie.

Zestaw garnków tytanowych

Jeżeli zdecydujesz się na garnki z powłoką tytanową, to zwróć uwagę na to, by wybrać modele, których można również używać w piekarniku. Pamiętaj także, że garnki tytanowe pasują do kuchenek gazowych, elektrycznych oraz indukcyjnych (większość modeli).

Zestaw garnków ceramicznych

Garnki ceramiczne które znajdziesz w sklepie, występują w  dwóch rodzajach: są to albo garnki z powłoką ceramiczną, albo całe garnki z ceramiki. Garnki ceramiczne nie zmieniają smaku potraw, a także są odpowiednie dla alergików. Są jednak podatne na uszkodzenia mechaniczne i łatwo je zarysować – jeżeli więc zdecydujesz się na zestaw garnków z powłoką ceramiczną (lub na całkowite garnki ceramiczne), to mieszaj w nich drewnianą łopatką.

Zestaw garnków miedzianych

Garnki miedziane znacznie lepiej przewodzą ciepło, niż garnki wykonane ze stali nierdzewnej czy aluminium, dlatego przygotowywanie w nich posiłków jest dużo szybsze. Są one jednak dość ciężkie i drogie – jednak cenę na pewno rekompensuje ich wygląd.

Zestaw garnków żeliwnych

Garnki żeliwne są wytrzymałe, długo utrzymują ciepło potrawy i ciężko je uszkodzić. Są również bardzo ciężkie i dość długo się nagrzewają.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki zestaw garnków będzie najlepszy, ponieważ zależy to od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jedno jest jednak pewne – na Arena.pl wybór jest tak duży, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie!