Kategorie

Konto

Koszyk

Wybieramy piekarnik! Oto rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Wybieramy piekarnik! Oto rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Urządzając kuchnię, wybrać musimy kilka sprzętów AGD – lodówkę, płytę grzewczą, zmywarkę, okap i oczywiście piekarnik. Na co zwrócić uwagę i jaki piekarnik wybrać? Sprawdźmy!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika?

Jakie są najważniejsze parametry decydujące o wyborze piekarnika? Przede wszystkim jest to sposób zabudowy (piekarnik wolnostojący, piekarnik do zabudowy, piekarnik w pionie), obecność lub brak płyty grzewczej, rodzaj zasilania (piekarnik elektryczny, piekarnik parowy, piekarnik gazowy), wielkość piekarnika, sposób jego otwierania (piekarnik otwierany ku dołowi oraz piekarnik, którego drzwiczki otwierają się na lewy bądź prawy bok), dodatkowe funkcje piekarnika (jak termoobieg czy funkcja grilla) i oczywiście cena. Wszystkie one zostaną omówione.

Sposób zabudowy piekarnika

Piekarnik może być wolnostojący, ale możemy także zdecydować się na piekarnik pod zabudowę. Ta druga opcja pozwoli nam połączyć go z meblami i ujednolicić wygląd pomieszczenia. AGD do zabudowy łączy funkcjonalność z dobrym wyglądem kuchni. Piekarnik wolnostojący posiada natomiast płytę grzewczą. Możemy także wybrać piekarnik do zabudowy w pionie – można zamontować go na wysokości ramion, dzięki czemu nie musimy się schylać, a wkładanie i wyciąganie potraw jest o wiele praktyczniejsze i prostsze.

Piekarnik z płytą grzewczą czy samodzielny?

Piekarnik do zabudowy i piekarnik samodzielny do umieszczenia w pionie nie posiadają zintegrowanej płyty grzewczej, na przykład indukcyjnej. Choć zyskują możliwość umieszczenia piekarnika w alternatywny sposób, to musimy jednak dodatkowo dokupić i zamontować płytę. Najczęstszą propozycją jest piekarnik z płytą, który daje nam dwa urządzenia w jednym. Ułatwia to także gotowanie, bowiem wiele rzeczy przenosimy z palnika do piekarnika.

Elektryczny, parowy czy gazowy?

Trzy podstawowe rodzaje zasilania dają nam trzy rodzaje pierników. Piekarnik elektryczny jest podłączony do prądu, w jego przypadku warto zapoznać się z klasą energetyczną urządzenia (A jest najwyższa, G zaś najniższa). Piekarnik z funkcja pary przygotowuje jedzenie w niższej temperaturze w zdrowy sposób, ale nie pozwoli na przygotowanie wielu potraw, dlatego lepiej sprawdzi się jako dodatkowy piekarnik. Piekarnik gazowy to standardowy, popularny model działający w oparciu o gaz ziemny.

Wielkość piekarnika

To już kwestia stricte indywidualna. Decydują trzy czynniki – miejsce, jakim dysponujemy; częstotliwością i ilością pieczonego jedzenia, jakie zamierzamy przygotowywać oraz ceną, ponieważ im większy piekarnik, tym wyższa cena. Jeśli niewiele pieczesz i tylko dla siebie, wybierz mały piekarnik do zabudowy. Pieczesz sporo i dość często? Wybierz bardziej rozbudowany, większy model.  

Sposób otwierania drzwiczek

Są dwa – do dołu, stosowany przede wszystkim w piekarnikach z płytą grzewczą oraz na boki, spotykany w piekarnikach przeznaczonych do zabudowy w pionie. Ułatwia to dostęp do wnętrza piekarnika i sprawia, że wkładanie i wyciąganie potraw jest bezpieczniejsze.

Piekarnik z termoobiegiem czy grillem?

Piekarnik z termoobiegiem pozwala na rozprowadzenie ciepłego powietrza po całej komorze piekarnika, dzięki czemu możemy przygotowywać kilka potraw jednocześnie na różnych poziomach. Piekarnik z grillem pozwoli nam natomiast cieszyć się możliwością ugrillowania potraw w każdą pogodę. Na rynku znajdziemy także inne dodatki – jest więc piekarnik z mikrofalą, piekarnik konwekcyjny czy piekarnik z pyrolizą (pyroliza to sposób samoczyszczenia się piekarnika polegający na tym, że po nagrzaniu się do temperatury 500°C piekarnik spala brud, a my jedynie pozbywamy się popiołu).

Cena piekarnika

Piekarniki znanych marek, jak piekarnik Samsung, piekarnik Bosch, piekarnik Amica czy piekarnik Whirlpool potrafią kosztować nieco więcej, ale producenci zazwyczaj oferują także tańsze modele. Znajdziemy więc zarówno modele za 700-1000 zł, jak i takie za 7-8 tysięcy.

Gdzie kupić piekarnik?

Piekarnik możemy kupić na raty w sklepie internetowym ze sprzętem AGD – zamiast dużej kwoty od razu, możemy rozbić płatność na mniejsze części, nie musimy jeździć po sklepach tracąc czas, dostawę mamy do domu, a w razie jakichkolwiek uwag czy wątpliwości, możemy zwrócić zamówiony towar.