Kategorie

Konto

Koszyk

Płyta indukcyjna czy gazowa – co wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Płyta indukcyjna czy gazowa – co wybrać?

Płyta grzewcza to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Którą z nich wybrać? Gdzie gotuje się wygodniej, szybciej i oszczędniej? Które rozwiązanie jest lepsze? Podpowiadamy, na co się zdecydować.

 

Płyta indukcyjna to coraz częściej spotykany sprzęt w naszych kuchniach. Wynika to z kilku powodów. Urządzenie to prezentuje się bardzo elegancko, zwłaszcza w połączeniu z nowoczesnymi meblami. W wielu nowych budynkach nie ma możliwości podłączenia tradycyjnej kuchenki, a ta wciąż ma swoich zwolenników. Zwłaszcza zapaleni kucharze nie wyobrażają sobie gotowania bez gazu. Smakosze wysuwają tezę, że płyta indukcyjna może zmieniać smak potraw.

Indukcyjna czy gazowa – którą płytę wybrać?

Każda z płyt grzewczych ma swoje plusy. Oprócz uwarunkowań technicznych, które na wstępie determinują wybór płyty do gotowania, warto wziąć pod uwagę też czas, jaki możemy poświęcić na gotowanie, koszty zakupu płyty i jej eksploatacji, łatwość czyszczenia, podatność na uszkodzenia.

Płyta indukcyjna

Jest to na pewno bardzo wygodne rozwiązanie. Nagrzanie garnka z wodą trwa zaledwie kilkanaście sekund, co jest związane z tym, jak działa płyta indukcyjna. Urządzenie to wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, czyli przetwarza energię w ciepło na dnie naczynia. Z tego powodu jest to też sprzęt bardzo bezpieczny, bez ryzyka poparzenia się od gorącej płyty. Wprawdzie szkło po zdjęciu garnka jest ciepłe, ale to ślad po nagrzanym naczyniu, który szybko się wychładza. Ze względu na tworzące się podczas gotowania pole elektromagnetyczne nie powinno się w pobliżu kuchenki indukcyjnej trzymać kart kredytowych, bo mogą się rozmagnesować.  

Płyty indukcyjne są wrażliwe na uszkodzenia. Ich czyszczenie wymaga specjalnych preparatów. Resztek brudu nie można skrobać czy szorować, bo można uszkodzić płytę. Konieczne jest też stosowanie specjalnych garnków.

Płyta gazowa

Płyta gazowa jest dużo mniej wymagająca. Nie jest konieczna specjalna pielęgnacja. By na niej gotować, wystarczą zwykłe garnki. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej wybierać modele wyposażone w automatyczny wyłącznik, który odetnie dopływ gazu w razie awarii.

Jaka płyta grzewcza jest najlepsza?

Płyty grzewcze oferuje większość producentów sprzętu AGD. Przy wyborze konkretnego modelu warto kierować się rankingami sprzętu, a także wziąć pod uwagę własne potrzeby i możliwości finansowe. Ile kosztuje płyta indukcyjna?

Średniej klasy płyta indukcyjna ze standardowymi 4 polami grzewczymi to koszt ok. 2500 zł. W zależności od liczby pól grzewczych i dodatkowych urządzeń cena ta może być wyższa. Najtańsza płyta indukcyjna dwupalnikowa kosztuje ok. 200 zł, a płyta indukcyjna do zabudowy ok. 800 zł. Koszt płyty indukcyjnej z piekarnikiem zaczyna się od 2000 zł, a płyty indukcyjnej wolnostojącej od 1300 zł. Do tego należy jeszcze doliczyć konieczność zakupu garnków. Nie jest to więc mały wydatek.

Sprawdźmy dla porównania, ile kosztuje płyta gazowa. Na najtańszą dwupalnikową płytę gazową wolnostojącą należy przeznaczyć ok. 150 zł. Płyta gazowa do zabudowy jest trochę droższa. Płyta gazowa szklana kosztuje od 600 zł.

Najwięcej zapłacimy za nowoczesne urządzenia, które od niedawna są dostępne na rynku. Płyta gazowa bez płomieni to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Wygląda jak płyta indukcyjna, a pozwala cieszyć się smakiem potraw ugotowanych na prawdziwym gazie. W tym przypadku płomienie są ukryte pod szklaną zabudową. Nie ma więc ryzyka ulatniania się gazu czy poparzenia. Jest to też rozwiązanie bardzo ekonomiczne, bo pozwala na maksymalne zużycie energii.

Funkcje dodatkowe płyt grzewczych – na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie warto wziąć pod uwagę możliwość zmniejszania mocy płyty po zagotowaniu produktów. Zabezpieczy to potrawę przed wykipieniem. Bardzo przydaje się też funkcja Pauza, która pozwala na przerwanie gotowania. Dodatkową zaletą jest też automatyczny wyłącznik gotowania i blokada panelu sterowania, przydatna zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi.  Pomocna będzie też możliwość zapamiętania ostatnio wykorzystanych ustawień, a także zablokowania panelu sterowania na krótki czas (np. na czyszczenie).

Pracę w kuchni ułatwia też funkcja płynnego przechodzenia na kolejne poziomy mocy grzania, łączenia pól grzewczych czy przyspieszenie gotowania. Przydają się też gotowe programy do topienia masła, czekolady, gotowania makaronu lub ryżu.

Jakiej firmy płyta indukcyjna jest najlepsza? Wszystko zależy od budżetu i dodatkowych funkcji, na których nam zależy. Dobrej jakości płyty indukcyjne znajdziemy zarówno u polskich, jak i zagranicznych producentów. Pobór energii płyt indukcyjnych jest podobny.

Często praktykowanym rozwiązaniem jest zakup płyty gazowej z piekarnikiem. Można tu wybierać pomiędzy piekarnikiem elektrycznym lub gazowym. Sprawdza się wtedy, gdy nie przeszkadza nam, że do piekarnika trzeba będzie się schylać. Komu nie odpowiada to rozwiązanie, może zdecydować się na piekarnik do zabudowy w słupku.

Jeśli kuchnia jest mała i zależy nam na maksymalnym zagospodarowaniu przestrzeni roboczej blatu, dobrym pomysłem będzie płyta gazowa narożna. Można wówczas zagospodarować miejsce w kątach, które zazwyczaj pozostaje niewykorzystane. Warto rozważyć przy okazji zakup płyty grzewczej z okapem. Taki zestaw jest łatwiejszy w montażu niż uruchamianie osobno obu urządzeń. Tworzy też spójną, estetyczną całość.

Każda z płyt grzewczych (zarówno płyta indukcyjna, jak i płyta na gaz) ma swoich zdeklarowanych zwolenników. Oba rozwiązania są praktyczne i sprawdzone. Jednak przed zakupem trzeba zastanowić się nad własnymi wymaganiami dotyczącymi komfortu gotowania i możliwości finansowych. Dobrze jest na spokojnie przeanalizować projekt kuchni. W ten sposób będziemy mieli pewność, że ostateczny wybór będzie najlepszy i zakupu kuchni indukcyjnej lub gazowej nie będziemy żałować po kilku tygodniach.