Kategorie

Konto

Koszyk

Domek na narzędzia ogrodowe – niezbędny w każdym ogrodzie!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Domek na narzędzia ogrodowe – niezbędny w każdym ogrodzie!

Domek na narzędzia to praktyczne wyposażenie każdego ogrodu i każdej działki. Jeśli lubimy spędzać czas na pielęgnacji naszego otoczenia i chcemy robić to jak najlepiej albo po prostu szukamy estetycznego miejsca na wszystkie drobiazgi, które do tej pory zabierały miejsce w garażu, domu lub leżały rozrzucone po ogrodzie, to najwyższy czas na zaopatrzenie się w narzędziownię.

Po co mi domek na narzędzia?

Domki na narzędzia ogrodowe mogą spełniać wiele różnych funkcji – nadają się nie tylko do przechowywania drobnych narzędzi, jak łopaty, grabie czy sekator, ale także do rzeczy i większych gabarytach, jak taczka lub kosiarka. W narzędziowni z powodzeniem możemy trzymać także rower, meble ogrodowe oraz dziecięce zabawki, ale i nawóz, ziemię do kwiatów, doniczki. Jeśli zaopatrzymy nasz domek w blat, będziemy mogli wykonywać tam drobne naprawy oraz przesadzać rośliny. Domek na narzędzia to praktyczne miejsce, które z jednej strony pomoże ukryć przed wzrokiem wszystkie drobiazgi rozrzucone po całej działce, po drugie pomoże je uporządkować i odpowiednio zabezpieczyć (przed deszczem, ale i dziećmi) i po trzecie znacznie usprawni nam pracę w ogrodzie.

Domek na narzędzia – krok po kroku

Zanim zdecydujemy się na postawienie domku na narzędzia, przemyślmy kilka kwestii. Po pierwsze, jeśli dysponujemy przygarażowym budynkiem gospodarczym (najlepiej z dostępem do wody), to osobna narzędziownia nie będzie nam potrzebna. Tak samo jeśli jesteśmy w stanie wygospodarować odpowiednio dużo miejsca w garażu. Po drugie, jeśli już planujemy kupić domek, to powinniśmy dokładnie przemyśleć jego kształt, umiejscowienie i oczywiście materiał, z którego będzie wykonany. Po trzecie, upewnijmy się, że nasza narzędziownia nie wymaga pozwolenia na budowę.

Jak zbudować domek na narzędzia?

Domek na narzędzia ogrodnicze możemy oczywiście zbudować sami, ale pamiętajmy, że koszt materiałów i robocizny może przewyższyć cenę, jaką zapłacilibyśmy w markecie budowlanym bądź ogrodniczym za gotowy model. Jeśli nie mamy doświadczenia w stawianiu tego typu małej architektury, a zależy nam na estetycznym wyglądzie budynku, sprawdźmy  ofertę na domki na narzędzia do ogrodu od sprawdzonych producentów. Natomiast jeśli chodzi o kwestię materiału, mamy do wyboru dwa podstawowe rozwiązania – domek na narzędzia drewniany oraz domek na narzędzia metalowy (wykonany z blachy). Ten pierwszy będzie zdecydowanie lepiej wtapiał się w tło, ale musimy pamiętać o malowaniu i regularnym impregnowaniu takiej narzędziowni. Domki na narzędzia ogrodowe (blaszane) nie wymagają takiej troski, ale nigdy nie będą wyglądać tak zachęcająco jak te drewniane.

Jak urządzić domek na narzędzia?

Domek na narzędzia w ogrodzie powinien być wyposażony w liczne półki oraz haki, na których zawiesimy i ustawimy drobniejsze przedmioty. Powinien mieć także wystarczająco miejsca na większe narzędzia, jak kosiarka czy meble ogrodowe. Jeśli posiadamy kominek albo miejsce na grilla czy ognisko, warto połączyć narzędziownię z drewutnią. Najpraktyczniejsze domki na narzędzia (na działkę i do ogrodu), to te zbudowane na planie kwadratu oraz prostokąta. Dają nam maksimum przestrzeni oraz wygodny dostęp do każdego miejsca.

Gdzie postawić domek na narzędzia?

Domek na narzędzia nie powinien stanowić centralnego miejsca w Twoim ogrodzie czy na działce – choć wiele modeli wygląda naprawdę dobrze, to nadal jest to budynek gospodarczy. Najlepiej, aby znajdował się jak najbliżej dostępu do wody (jeśli nie mamy możliwości doprowadzenia wody do samego domku) i raczej w zacienionym miejscu (zwłaszcza, jeśli wybieramy model z blachy, który będzie się nagrzewał). Możemy usytuować go za krzewami bądź drzewami, ukrywając nieco przed wzrokiem. Jednocześnie, jeśli posiadamy spory ogród, pamiętajmy, aby nie stawiać domku na narzędzia na samym jego końcu – będziemy mieli do niego zawsze daleko.

Domek na narzędzia a prawo budowlane

Czy aby postawić domek na narzędzia potrzebne jest pozwolenie na budowę? Na szczęście nie – jeśli tylko spełnimy kilka wymagań. Po pierwsze domek nie powinien być większy niż 35m2. Po drugie na każde 500 m2 działki nie powinno przypadać więcej niż dwa tego typu budynki. I po trzecie rozpiętość narzędziowni nie może być większa niż 4,8 m. Jeśli tylko będziemy pamiętać o tych wytycznych, nie musimy zawracać sobie głowy pozwoleniami i przepisami.

Ile kosztuje domek na narzędzia?

Nie ma stałej kwoty, którą musimy wydać, jeśli chodzi o domki na narzędzia – ceny potrafią być bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele kupimy już za 700-900 złotych, ale o wiele większy wybór tego typu małej architektury ogrodowej zaczyna się od pułapu ok. 1500 zł. Oczywiście na rynku znajdziemy także wiele droższych modeli wynoszących koszt od 2 do 3 tysięcy złotych. Im wyższa cena, tym zazwyczaj większa narzędziownia, więcej praktycznych elementów wewnątrz i lepszy materiał (drewno wysokiej jakości).