Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju lub łazienki? Oto nasze propozycje!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju lub łazienki? Oto nasze propozycje!

W trakcie zimy, a czasem także późną jesienią i wczesną wiosną, w wielu domach i mieszkaniach występuję problem niedogrzania pomieszczeń. Jest on szczególnie kłopotliwy w przypadku salonu czy łazienki. Jednym ze sposobów na doraźne dogrzanie tych pomieszczeń są grzejniki elektryczne. Które z nich warto wybierać?

Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Grzejniki elektryczne mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają one na szybkie nagrzanie pomieszczeń, co jest kluczowe dla skutecznego dogrzewania. Drugą zaletą grzejników elektrycznych jest ich niewielka masa i mobilność, która pozwala na przenoszenie urządzeń tego typu pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Trzecim plusem takich ogrzewaczy jest ich czystość i łatwość obsługi – nie wymagają one bowiem zakupu jakiegokolwiek paliwa, nie emitują też spalin, a ich użycia nauczy się każdy. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka typów grzejników na prąd, które różnią się dość mocno pod względem parametrów i możliwości. Dlatego też warto je dokładniej poznać, by móc dokonać naprawdę świadomego wyboru.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Obecnie na rynku dostępnych jest w zasadzie pięć typów grzejników elektrycznych – konwektorowe, olejowe, ceramiczne, termowentylatory oraz grzejniki halogenowe.Te ostatnie jednak, z racji ograniczonego zasięgu i grzania kierunkowego, słabo nadają się do ogrzewania np. salonu.

Grzejnik konwektorowy

Pierwszym z przedstawionych grzejników elektrycznych będzie tzw. konwektor. Zaczyna on działać od razu po podłączeniu do prądu, zasysając chłodne powietrze u dołu i przepuszczając je przez nagrzane spirale oraz płyty w środku. Można go kupić zarówno w wariancie wiszącym – i zamontować na ścianie – lub też wolnostojącym jeżdżącym na kółkach. Z chwilą odłączenia od prądu grzejniki konwektorowe bardzo szybko ulegają wychłodzeniu.

Grzejnik ceramiczny

Na nieco innej zasadzie działania opierają się grzejniki ceramiczne. Posiadają one specjalne ceramiczne wkłady, które są nagrzewane od środka przez system specjalnych grzałek. Dzięki takiemu układowi początkowo urządzenie to musi pobrać więcej prądu, jednak później zużycie się zmniejsza, a ceramiczny rdzeń utrzymuje ciepło przez pewien czas po wyłączeniu.

Grzejnik olejowy

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są też grzejniki olejowe. Przypominają one stare kaloryfery żebrowe i wypełnione są olejem, który stosunkowo wolno się nagrzewa, ale też bardzo długo trzyma ciepło. Dlatego też przy dłuższym użytkowaniu są one najbardziej energooszczędne.

Termowentylator

Sposobem na szybkie ogrzanie niewielkich pomieszczeń może być też termowentylator, zwany w Polsce potocznie „farelką”. Działa on na zasadzie podobnej do suszarki, jest lekki i, co ważne, latem może też służyć jako wentylator. Jego zaletą jest z pewnością bardzo szybkie nagrzewanie, wadą – zakończenie działania zaraz po wyłączeniu.

Jaki grzejnik do łazienki?

Warto podkreślić, że nieco inne grzejniki będą idealne do łazienki, a inne do salonu. W pierwszym przypadku idealne będą urządzenia szybko nagrzewające się – takie jak konwektory lub termowentylatory. Podłączając grzejnik elektryczny w łazience koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa i ustawić go w taki sposób, by niemożliwe było jego zamoczenie.

Jaki grzejnik do pokoju?

Do ogrzewaniu salonu czy pokoju dużo lepsze będą z kolei grzejniki olejowe lub ceramiczne, które wolniej się nagrzewają, ale też dłużej utrzymują ciepło. Szczególnie warte polecenia jest to pierwsze rozwiązanie, gdyż charakteryzuje się też niższym zużyciem prądu przy długiej pracy. W przypadku grzejników do salonu mniejszą wagę można też przykładać do ich mobilności – w końcu w tym pomieszczeniu spędza się mnóstwo czasu.

Na co zwrócić uwagę, kupując grzejnik elektryczny?

Kupując grzejnik elektryczny warto przyjrzeć się nie tylko jego zasadzie działania. Bardzo ważnym parametrem jest też moc urządzenia, która powinna być dostosowana do wielkości pomieszczeń. Moc najpopularniejszych grzejników z reguły mieści się w przedziale od 0,4 do 3 kW. Z kolei aby ogrzać 1 m2 mieszkania o wysokości 2,8 m potrzeba od około 85 do 200 W – przy czym w przypadku najczęściej mających problem z dogrzaniem nieocieplonych mieszkań i domów warto brać pod uwagę tę drugą granicę. Inną ważną kwestią związaną z wyborem grzejników jest możliwości ich przenoszenia – a więc masa oraz obecność kółek. Kupując grzejnik warto też zwrócić uwagę, czy posiada on termostat, który pozwoli na swobodne regulowanie mocy i w efekcie mniejsze zużycie prądu oraz idealne docieplenie.

Jak widać, sposobów na dogrzanie prądem jest całkiem sporo. Wybierając grzejnik do swojego mieszkania czy domu, zawsze warto zajrzeć na platformę Arena.pl, na której trafić można na wiele urządzeń tego typu – w naprawdę promocyjnych cenach!