Kategorie

Konto

Koszyk

Jakie narzędzia ogrodnicze?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Jakie narzędzia ogrodnicze?

Odpowiednio zaprojektowany i zaaranżowany ogród może stanowić prawdziwą wizytówkę naszego domu. Aby tak mogło być, wymaga on jednak odpowiedniej, w dodatku regularnie przeprowadzanej pielęgnacji. Nie wystarczą do tego jedynie chętne, silne i wytrzymałe ręce. Konieczne jest również wyposażenie w niezbędne narzędzia ogrodnicze. Każdy właściciel ogrodu powinien zatem zaopatrzyć się we własny zestaw narzędzi, który okaże się dla niego niezbędny. Jakie narzędzia ogrodnicze warto zakupić?

Narzędzia ogrodnicze – dlaczego warto stawiać na najlepsze rozwiązania?

Mimo iż niektóre prace ogrodowe wykonujemy wyłącznie sezonowo, warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany sprzęt, choćby z uwagi na cykliczne powtarzanie pewnego rodzaju zadań. Zakup właściwych narzędzi ogrodniczych powinien być podyktowany kilkoma niezwykle ważnymi parametrami. Chodzi więc o to, aby wybierane przez nas narzędzia do ogrodu były przede wszystkim trwałe, wytrzymałe, ergonomiczne, a także wykonane z lekkich i odpornych na uszkodzenia materiałów.

Wysoka jakość narzędzi ogrodniczych wiąże się oczywiście z nieco wyższą ceną, ale warto pamiętać o tym, że najlepsze rozwiązania będą skutkować nie tylko większą efektywnością pracy, ale przede wszystkim ergonomią i bezpieczeństwem, co w przypadku prac ogrodowych jest oczywiście niezwykle ważne. Dobre narzędzia ogrodnicze posłużą nam przez wiele długich lat, a wykonywane z ich pomocą prace okażą się znacznie przyjemniejsze.

Jakie narzędzia ogrodnicze musisz mieć? Podpowiadamy!

Narzędzia do pracy w ogrodzie podzielić można przede wszystkim ze względu na rodzaj wykonywanych przez nas czynności w tym zakresie. Istnieje jednak kilka podstawowych narzędzi, w które powinien zaopatrzyć się każdy, nawet początkujący ogrodnik.  Do kopania i usuwania nadmiernej ilości ziemi niezbędne okażą się oczywiście łopata i szpadel. Na wyposażeniu każdego ogrodu powinny znaleźć się także grabie. Warto postawić na grabie przeznaczone do ogólnego zastosowania, jak i te stworzone specjalnie z myślą o grabieniu liści i trawy, a więc posiadające miękkie i rozstawione końcówki.

Wśród narzędzi do pielęgnacji ogrodu znajdują się także małe sekatory ręczne wykorzystywane w głównej mierze do przycinania pędów roślinnych, a także większe sekatory oburęczne, służące do przycinanie żywopłotu lub znacznie grubszych gałęzi.  W każdym ogrodzie nie powinno zabraknąć również specjalnej motyki do usuwania chwastów oraz wzruszania gleby. Oprócz kosiarki warto zaopatrzyć się także w niezwykle przydatne nożyce do trawnika, które pozwolą na komfortowe i wygodne wycinanie trawy w trudno dostępnych miejscach.

Jakie jeszcze narzędzia do ogrodu okażą się niezbędne? Warto oczywiście wyposażyć się w specjalnego węża ogrodowego lub poręczną konewkę do nawadniania. Kolejny ważny sprzęt ogrodowy to wózek lub taczka. Jeżeli natomiast posiadasz w swoim ogrodzie oczko wodne, warto pomyśleć o zakupie siatki umożliwiającej jego skuteczne oczyszczanie.

Mimo iż w grodzie pracujemy tylko kilka miesięcy w ciągu roku, narzędzia do jego pielęgnacji kupujemy na więcej niż jeden sezon. Warto zatem zaopatrzyć się w podstawowy, wysokiej jakości sprzęt ogrodowy, który posłuży nam przez następne lata. Dobre narzędzia ogrodnicze to takie, które są trwałe, wytrzymałe, ergonomiczne, a także wykonane z lekkich i odpornych na uszkodzenia materiałów.