Kategorie

Konto

Koszyk

Uchwyt rowerowy do auta – który kupić?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Uchwyt rowerowy do auta – który kupić?

Samochód w wersji podstawowej posiada mało uchwytów, jednak możemy domontować takie, które pozwolą nam przewozić narty czy też rowery. Uchwyt rowerowy powinien być łatwy i wygodny w montażu, a także bezpieczny. Jaki uchwyt na rowery do auta wybrać, żeby rowery się nie zniszczyły, a transport był stabilny? Podpowiadamy.

Jaki uchwyt rowerowy warto kupić?

Obecnie w sprzedaży jest dostępny spory wybór uchwytów na rowery, jednak różnią się one jakością wykonania, bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Warto kupić model pochodzący od znanego producenta, na przykład uchwyt rowerowy na dach Thule. Produkty pochodzące od tego producenta są solidnie wykonane i popularne wśród konsumentów, a także posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty. Kupując taki produkt możemy być pewni, że będzie on nam służył przez długi czas.

Rodzaje uchwytów rowerowych

Możemy wyróżnić cztery główne rodzaje uchwytów rowerowych, ze względu na miejsce ich montażu:

  • na dach,
  • na tylną klapę,
  • na koło zapasowe (na drzwiach tylnych auta),
  • na hak.

Zdecydowanie najtańszą wersją jest zamontowanie uchwytu rowerowego dachowego. Jednakże, instalując tego typu produkt, należy zakupić także belki bazowe. Belki można zamontować na relingach. Montaż uchwytu rowerowego na dach nie powinien jednak sprawić większego problemu, a jego ogromną zaletą jest to, że nie ogranicza widoczności kierowcy.  Co więcej, na dachu możemy przewieźć nawet 3-4 rowery, czyli zestaw dla całej rodziny. Jeżeli Twoje auto należy do klasy kompaktowej lub SUV, możesz zdecydować się na uchwyt rowerowy na kole zapasowym. Zdecydowanie najtrudniejszym do montażu sprzętem jest uchwyt na haku. Co ważne, niektóre z uchwytów mogą spełniać więcej funkcji i być przydatnym gadżetem także w zimie, pełniąc rolę uchwytu na narty.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, kupując uchwyt rowerowy?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na łatwość i szybkość montażu. Co więcej, należy wybrać uchwyt na rowery do auta, który jest bezpieczny i przetestowany. Najważniejsze jest, aby rowery nie zsunęły się z uchwytu czy też nie spowodowały wypadku. Zdecydowanie należy się także skoncentrować na:

  • udźwigu, który może się wahać od 3 kg do 15 kg,
  • maksymalnej liczbie rowerów, które mogą być zamontowane,
  • masie,
  • dopuszczalnej średnicy ramy roweru i obręczy koła.

Dla bardziej wymagających użytkowników znaczenie może mieć także wizualny element oraz designerski wygląd. Aluminiowe uchwyty rowerowe do samochodu charakteryzują się ładnym wyglądem i aerodynamicznymi właściwościami, dzięki czemu opór powietrza jest ograniczony.

Jeżeli chcesz brać rowery tylko na wypady weekendowe, możesz zdecydować się na uchwyt na tylną klapę. Jednak jeśli chcesz wybrać się w długą, na przykład zagraniczną podróż, lepiej rozważyć uchwyt na dach czy też na hak.

Ile kosztuje dobry uchwyt rowerowy?

Uchwyty rowerowe, tak jak praktycznie wszystkie akcesoria samochodowe różnią się ze względu na cenę. W przypadku uchwytów znaczenia ma udźwig, dopuszczalna liczbę rowerów czy jakość. Jednak dobry produkt tego typu kosztuje od 300 do 700 złotych. Poniżej kwoty pół tysiąca znajdziemy raczej bardzo proste uchwyty, które mogą być słabe jakościowo. Dla wybrednych na pewno znajdą się także droższe produkty, o lepszej jakości lub innej marce producenta. Najtańsze są uchwyty rowerowe na dach, natomiast należy do nich dokupić wspomniane wcześniej belki bazowe. Dosyć tanią opcją są bagażniki na tylną klapę, których cena waha się od 300 do 500 złotych.

Poszukując idealnego uchwytu na rowery, warto wziąć pod uwagę różne opcje. Zakup należy dostosować do swojego samochodu, przeznaczonego budżetu oraz do podstawowych parametrów takich jak udźwig, czy liczba rowerów do przewiezienia. Mając dobry jakościowo, trwały i bezpieczny uchwyt na rowery możemy zacząć podróże krajowe i zagraniczne z rodziną!