Kategorie

Konto

Koszyk

Jak dolać olej silnikowy?

Opublikowano: paź 29,2021 14:13

Jak dolać olej silnikowy?

Olej silnikowy to podstawowa ochrona silników – serc naszych samochodów – przed zbyt szybkim zużyciem. Olej jednak z czasem się zużywa, dlatego konieczne jest systematyczne dolewanie go. Jak często trzeba dolewać olej silnikowy? Jak sprawdzić, kiedy należy to zrobić? Na co zwracać uwagę podczas uzupełniania oleju silnikowego? Poniżej udzielamy odpowiedzi na te i inne pytania.

Olej silnikowy – jak sprawdzić jego stan?

Zanim wejdziemy w temat dolewania oleju silnikowego, omówmy jak sprawdzić, czy jego stan jest właściwy, czy może wymaga już uzupełnienia. By sprawdzić stan oleju, trzeba zadbać o to, żeby auto stało na płaskiej powierzchni, a także pamiętać o tym, by całą operację przeprowadzać na zimnym silniku. Samo sprawdzanie oleju jest proste: otwieramy maskę, wyjmujemy tzw. bagnet olejowy, wycieramy go szmatką, która nie zostawia nitek (np. z mikrofibry) lub papierem. Wytarty bagnet olejowy wkładamy na miejsce, tym samym zanurzając go w oleju, po czym wyjmujemy. Olej jest dostatecznie lepki, by pozostać na bagnecie, a tym samym możemy zobaczyć, jak wysoko sięga tj. ile zostało go w zbiorniku. Bagnety olejowe czasami mają podziałkę, ułatwiającą odczytanie stanu, ale i bez niej widać, jeśli oleju silnikowego jest zbyt mało. Warto też zwrócić uwagę na kolor i zapach oleju – zbyt ciemny lub pachnący paliwem olej silnikowy oznacza konieczność wybrania się do serwisu.

Gdzie trzeba dolać oleju silnikowego?

W każdym modelu samochodu wlew oleju jest umieszczony w nieco innym miejscu, a jego korek może wyglądać inaczej, ale ogólna zasada jest prosta: zawsze jest to otwór umieszczony obok samego silnika. Najczęściej jest to też największy wlew znajdujący się pod maską auta, w wielu przypadkach jego korek jest żółty, ale warto upewnić się, jak wygląda to w posiadanym samochodzie. Wielu producentów umieszcza na korku lub obok wlewu oleju ikonę identyczną z tą, którą widzimy na kontrolce ciśnienia oleju w samochodzie. Pomylenie wlewu oleju np. z wlewem płynu do spryskiwacza szyb może mieć dość nieprzyjemne konsekwencje.

Jak dolać olej silnikowy?

Zlokalizowaliśmy już wlew oleju, sprawdziliśmy też jego stan i wiemy, iż jest go zbyt mało. Trzeba pamiętać o tym, że oleje różnią się między sobą i najlepiej dolewać olej o takiej samej charakterystyce, jak ten już stosowany. Dolewanie różniących się mocno między sobą olejów np. dolanie do znajdującego się już w silniku 0W40  stworzonego do pracy w wyższych temperaturach 15W40 na ogół nie jest dobrym pomysłem. Dolewanie oleju na ciepłym silniku także jest niewskazane, bowiem różnica temperatur między rozgrzaną głowicą silnika i dolewanym olejem to kilkadziesiąt stopni. Nie wpływa to dobrze na żywotność części silnika.

Jak zatem uzupełnić olej? Odkręcamy korek wlewu i dolewamy olej silnikowy do samochodu małymi porcjami. Warto po pierwszej porcji sprawdzić stan oleju. Zbyt wysoki poziom jest, podobnie jak poziom zbyt niski, zwyczajnie niebezpieczny dla silnika. Jeżeli przesadzimy i dolejemy zbyt dużo oleju, narażamy się m.in. na uszkodzenie katalizatora.

Jak często trzeba dolewać olej silnikowy?

Dolewanie oleju jest uzależnione od tego, jak szybko auto zużywa olej. Współczesne samochody (i nie mamy tu na myśli wyczynowych aut sportowych, w których sprawa ma się zgoła inaczej) zużywają stosunkowo niewiele oleju silnikowego. Zwykle jest to około kilka-kilkanaście mililitrów na przejechane 1000 km. Producenci aut jednakże zabezpieczają się zapisami w instrukcjach podając nieraz nawet 1 litr na każde 1000 km – takiego realnego zużycia można oczekiwać raczej po autach sportowych. Ta rozbieżność bierze się oczywiście stąd, by producent był bezpieczny przed ewentualnymi roszczeniami kierowców. Zatem jak często należy uzupełniać olej w naszym aucie? Nie ma na to lepszej odpowiedzi niż: należy sprawdzać stan oleju regularnie, zwłaszcza przed dłuższą trasą. Jedynie na podstawie tego możemy określić rzeczywiste zużycie oleju przez silnik naszego samochodu.

Olej silnikowy – kiedy konieczna jest wymiana?

Jak często trzeba wymieniać olej silnikowy? Wiele zależy od tego, jak eksploatujemy samochód. Aktywni kierowcy będą musieli wymieniać olej częściej niż osoby korzystające z auta sporadycznie. Co ile kilometrów trzeba wymienić olej? W większości przypadków zaleca się wymianę oleju silnikowego co 15 000 km. Niektórzy producenci podają nawet, że zalecana jest wymiana oleju co 30 000 km. Niestety, na podobne liczby trzeba patrzeć z dystansem. Mówiąc wprost: kilometr, kilometrowi nierówny. Przejechany w zakorkowanym ruchu miejskim może oznaczać nawet 15 min pracy silnika, chociaż niezbyt wytężonej, podczas gdy w swobodnym ruchu na autostradzie zajmuje ledwie chwilę. Wyniki podawane przez producentów aut często mają sporą domieszkę przekazu marketingowego, dlatego lepiej nawet wymieniać olej nieco częściej niż zaleca producent. Wymiana oleju silnikowego jest po prostu ważna dla żywotności naszego silnika.