Kategorie

Konto

Koszyk

Jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej, żeby schudnąć?

Opublikowano: lut 13,2023 18:51

Jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej, żeby schudnąć?

Platforma wibracyjna to świetna opcja dla osób, które potrzebują treningu wzmacniającego mięśnie, odnowy biologicznej czy rehabilitacji. Dzięki zwiększaniu intensywności ćwiczeń, w krótkim czasie można osiągnąć efekty podobne do tych, jakie uzyskuje się po wielogodzinnych treningach. Jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej? Na czym dokładnie polega trening? Czy każdy może „wskoczyć” na platformę? Odpowiadamy w tym tekście!

Spis treści

Czy platforma wibracyjna jest skuteczna?

Platforma wibracyjna (inaczej power plate) to urządzenie, które stymuluje układ nerwowo-mięśniowy poprzez drgania o określonej częstotliwości i mocy. Ćwiczenia wykonuje się stojąc na przyrządzie lub dotykając go konkretnymi częściami ciała. Działanie platformy opiera się na wibracjach, które umacniają zasięg wykonywanych ćwiczeń i angażują do pracy o wiele więcej mięśni, niż w przypadku tradycyjnych metod treningowych. Platforma wibracyjna jest więc skuteczna, ponieważ mięśnie poddane są silnym skurczom i podwójnie obciążone, przez aktywność fizyczną i wibracje. Co więcej, są również bardziej rozgrzane i podatne na wysiłek. Używając takiego urządzenia jak platforma wibracyjna rezultaty mogą być widoczne już po 6 treningach, jeśli ćwiczymy 2-3 razy w tygodniu. Szybkie efekty i ćwiczenia w miłej atmosferze na siłowni – nic więc dziwnego, że platformy pokochało wielu miłośników sportu i rozrywki. Już wiemy, że taka gimnastyka działa świetnie na mięśnie. A co daje platforma wibracyjna naszym kościom i ścięgnom? Okazuje się, że power plate to doskonała opcja również dla osób zmagających się z reumatyzmem i osteoporozą. Ćwiczenia na platformie wzmacniają ścięgna i więzadła, a drgania wpływają na zwiększenie gęstości tkanki kostnej.


Platforma wibracyjna Vibro Shaper MANGO
1 390,00 zł
 • 19 osób kupiło
PLATFORMA WIBRUJACA WIBRACYJNA VIBROMAX SLIM FIT
Platforma wibracyjna wibrująca Vibro Body Fit
PLATFORMA WIBRACYJNA VIBRO SLIM SHAPER MASAŻER CZERWONY
Platforma wibracyjna Vibro Shaper NOWY MODEL
PLATFORMA WIBRACYJNA VIBRO SLIM SHAPER MASAŻER NOWOŚĆ
Platforma wibracyjna VibroShaper + PILOT
1 390,00 zł
 • 3 osoby kupiły
PLATFORMA WIBRACYJNA VIBRO SLIM MASAŻER

Platforma wibracyjna: jak ćwiczyć?

Trening na platformie wibracyjnej polecany jest zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę ze sportem, jak i bardziej doświadczonym bywalcom fitnessu i siłowni. Przy pierwszym treningu powinien towarzyszyć nam profesjonalny instruktor, który ustawi odpowiednią częstotliwość wibracji i dobierze optymalną aktywność. Warto wiedzieć, że do ćwiczeń na platformie niezbędne są wygodne buty sportowe. Najlepiej takie, które posiadają miękkie elementy zapewniające odpowiednią amortyzację. Można powiedzieć, że podczas pierwszych treningów, to platforma wykonuje za nas większość pracy, a my po prostu stoimy. Dopiero z czasem przyjmuje się określone pozycje przez dłuższą chwilę, napinając przy tym mięśnie. Po kilku tygodniach ćwiczenia można nieco utrudnić np. za pomocą hantli. Należy jednak pamiętać, że istnieje sporo przeciwwskazań do ćwiczeń na platformie. Wśród nich są m.in. ciąża, zakrzepowe zapalenie żył, świeże rany pooperacyjne, dokuczliwe migreny, cukrzyca, padaczka, niedoczynność tarczycy. A gdzie możemy trenować na platformie? Ze względu na to, że urządzenia te dosyć drogie i dopiero wkraczają na polski rynek, w platformy wyposażone są głównie duże sieci klubów fitness.

Platforma wibracyjna: zestaw ćwiczeń

Poniżej prezentujemy kilka ćwiczeń, które wzmocnią wszystkie rodzaje mięśni.

 • Stań na platformie tak, żeby całe stopy znajdowały się na powierzchni talerza. Wykonaj 30 niepełnych przysiadów.
 • Schyl się, połóż dłonie na platformie, zegnij jedno kolano, a drugą nogę wypchnij w tył, jak do startu podczas biegu. Prostuj nogi na zmianę 20 razy.
 • Wykonaj wykrok, oprzyj na platformie jedną stopę i wytrzymaj 20 sekund.
 • Zrób 15 pompek opierając ręce na talerzu.

Platforma wibracyjna: ćwiczenia na brzuch

Jeśli najbardziej zależy nam na wzmocnieniu mięśni brzucha, platforma wibracyjna do ćwiczeń również sprawdzi się znakomicie. Oto zestaw, który przyniesie najszybsze rezultaty:

 • Wykonaj tzw. plank. Oprzyj łokcie na platformie, wyprostuj plecy, nogi, unieś się na palcach stóp i napnij brzuch. Wytrzymaj 20 sekund.
 • Usiądź tyłem do platformy, oprzyj na niej dłonie i zegnij nogi w kolanach. Unoś się na dłoniach i stopach, wypierając pośladki do góry. Powtórz 15 razy.
 • Ręce oprzyj na przedramionach, na podłodze. Uda oprzyj o platformę, kolana zegnij i podnieś stopy do góry. Wytrzymaj 20 sekund.
 • Usiądź na platformie bokiem, oprzyj na talerzu jedną nogę, drugą wyprostuj, plecy odchyl lekko do tyłu. Wykonaj 30 brzuszków.

Platforma wibracyjna: ćwiczenia na uda

Decydując się na zastosowanie takiego urządzenia jak platforma wibracyjna trening można z łatwością dostosować również do ćwiczeń ud. Poniżej kilka propozycji:

 • Stań na platformie tak, żeby całe stopy znajdowały się na powierzchni talerza. Lekko zegnij kolana i złap się uchwytów. Następnie przenieś ciężar ciała na przednią część stóp, unoś się w górę i powoli opadaj w dół. Wykonaj 30 powtórzeń.
 • Ponownie stań całymi stopami na platformie i schyl się do przodu. Wytrzymaj 20 sekund.
 • Stań w rozkroku. Jedną nogę postaw na platformie, zegnij w kolanie, połóż rękę na udzie. Wytrzymaj 5 sekund, to samo powtórz z drugą nogą, łącznie 20 razy.
 • Połóż się na platformie na plecach. Zegnij obie nogi w kolanach. Wyprostu najpierw jedną nogę i lekko odchyl ją w bok. Następnie zrób to samo ćwiczenie z drugą nogą, łącznie 10 razy.

Platformy wibracyjne to urządzenia, które pomagają wzmocnić mięśnie, kości i stawy, a także spalić tkankę tłuszczową. Jeśli najbardziej zależy nam na pozbyciu się tłuszczyku, to pamiętajmy, że samo stanie na platformie niewiele da. Najwięcej kalorii spalimy, jeśli podczas wibracji będziemy sumiennie wykonywali ćwiczenia.

Może zainteresują Cię również:

Czy platforma wibracyjna odchudza?

Jak ćwiczyć na atlasie?

Jak ćwiczyć biceps?

Orbitreki

Hantle

Orbitreki

 

ORBITREK CF950 czarny magnetyczny CODEN max120KG
-17%
599,00 zł
499,00 zł
 • 51 osób kupiło
ORBITREK CF950 czarno-czerwony magnetyczny CODEN max120KG
-17%
599,00 zł
499,00 zł
 • 24 osoby kupiły
ORBITREK MAGNETYCZNY CODEN CF1150 koło 10 kg
-13%
799,00 zł
699,00 zł
 • 1 osoba kupiła
Orbitrek magnetyczny HMS Premium H0601
Orbitrek magnetyczny HMS H6191W biały
Orbitrek magnetyczny HMS Premium H6319
Orbitrek magnetyczny HMS H6996