Kategorie

Konto

Koszyk

Przybory szkolne – co kupić?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Przybory szkolne – co kupić?

Flamastry, kolorowe długopisy, kredki ołówkowe i świecowe, linijka i ekierka, ołówki i długopisy – przegląd dostępnych na rynku przyborów szkolnych przyprawia o zawrót głowy, a tymczasem tornister ucznia staje się coraz cięższy. Na co się zdecydować i co wybrać? Co powinna zawierać wyprawka pierwszoklasisty, a w co wyposażyć starszego ucznia? Przeczytaj nasze rady, by podjąć właściwą decyzję!

Jakie przybory szkolne kupić?

Wśród zawartości piórnika na pierwszym miejscu należy wymienić sprawdzony długopis, ewentualnie pióro. Wbrew pozorom wybór właściwego narzędzia do pisania nie jest banalnie prostą sprawą. Długopis powinien pasować do dłoni dziecka, pisać przy użyciu niewielkiego nacisku (w przeciwnym razie ucznia szybko rozboli nadgarstek), nie robić kleksów, nie rozmazywać się i nie przebijać na drugą stronę kartki.

Kolejną ważną pozycją jest średnio twardy ołówek i temperówka. Przyda się też dobra gumka do ścierania i ewentualnie korektor do poprawiania błędów oraz linijka. Kolejne elementy wyposażenia, takie jak flamastry, kredki, cyrkiel czy nożyczki, zależą od tego, jaki program obecnie dziecko przerabia i w której jest klasie. Maluchy z klas 1-3 częściej będą potrzebować kredek i mazaków, niż cyrkla, za to w klasach czwartej i wyższych flamastry będą często stanowić zbędne obciążenie tornistra.

Jakie przybory dla pierwszoklasisty?

W pierwszej klasie dzieci dużo rysują, a jedną ze sprawdzonych metod wyrobienia ładnego charakteru pisma jest malowanie kolorowych szlaczków. W książkach do ćwiczeń wiele wychowawczyń poleca pisać dzieciom ołówkiem, by mogły swobodnie poprawić błędy. Dlatego, wśród artykułów szkolnych (pierwszoklasisty) powinny koniecznie znaleźć się kredki, mazaki, ołówki średniej twardości, czyli HB oraz klej, temperówka i gumka do mazania.

Jakie przybory szkolne do 5 klasy?

W piątej klasie dzieci malują już tylko na zajęciach plastycznych. Zrezygnujmy więc z mazaków, które niepotrzebnie będą obciążać tornister. Możemy zadbać o to, by uczeń miał w piórniku kilka dobrze zatemperowanych kredek w podstawowych kolorach (cztery w zupełności wystarczą). Mogą się przydać na biologii lub na fizyce. Konieczny jest cyrkiel, dobrze zatemperowane ołówki o różnej twardości, ekierka i linijka (zwróć uwagę na to, by nie miała poszczerbionego brzegu). W piórniku piątoklasisty powinien znaleźć się kilka długopisów, korektor i gumka do ścierania.

Jakie przybory szkolne do 7 klasy?

Siódmoklasiści to młodzież w buntowniczym wieku, która coraz mniejszą uwagę zwraca na to, jak wyposażony jest piórnik. Dlatego też często pojawiają się na lekcji bez odpowiednich przyborów, takich jak cyrkiel czy ekierka. Przed początkiem roku szkolnego warto zrobić przegląd piórnika – czy linijka się nie wyszczerbiła, cyrkiel nie popsuł, temperówka nie stępiła? Uzupełniając przybory, spytaj nastolatka, czy nie będzie potrzebny mu bardziej precyzyjny cyrkiel lub kątomierz.

Jakie przybory szkolne do liceum?

Pierwsza klasa liceum to dobry moment, by wymienić przybory szkolne na bardziej profesjonalne. Oprócz dobrze piszących piór i zestawu ołówków o różnej twardości, młody człowiek będzie potrzebował kątomierza, dwóch ekierek, cyrkla, gumki do ścierania, nożyczek i cienkopisów.

Przed zakupem zwróćmy baczną uwagę na jakość przyborów szkolnych. Zakup tanich kredek to żadna oszczędność, jeśli będą łamać się podczas temperowania. Gumka, która wygląda fajnie, ale nie wymazuje skutecznie ołówka, będzie frustrować małego ucznia, a mazaki, które przebijają na drugą stronę i szybko się wypisują, to też nie będzie trafny wydatek.