Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka wyprawka dla przedszkolaka?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaka wyprawka dla przedszkolaka?

Wyprawka dla przedszkolaka to nie lada wyzwanie dla rodziców malucha. W dużej części zależy ona od przedszkola oraz od opiekunki, warto więc, zanim zaczniemy kompletować listę zakupów, skonsultować się z wychowawcą grupy przedszkolnej, do której należeć będzie nasz brzdąc. Powinniśmy dostać spis rzeczy niezbędnych w przedszkolu. Dobra komunikacja z opiekunami i innymi rodzicami to podstawa – może na niektóre rzeczy wygodniej będzie się zrzucić, albo kupić ze środków komitetu rodzicielskiego?

Wyprawka przedszkolaka – co powinna zawierać?

Wyprawkę musimy oczywiście dostosować do wieku dziecka, ale zawsze na liście znajdują się artykuły szkolne  i artykuły higieniczne oraz zapasowe ubranka. Pamiętajmy, by tworzyć wyprawkę w porozumieniu z opiekunką grupy.

Ubranka

Najmniejsze dzieci wyposażamy w pieluchy i śliniaczki, ale każdy maluch, niezależnie od wieku, powinien mieć w przedszkolu komplet ubrań na zmianę, na wypadek, gdyby zabrudził się lub polał wodą. Warto podpisać nie tylko worek czy pakunek w którym umieścimy ubranka, ale też każdą część garderoby z osobna. Najprościej użyć trwałego markera (np. do płyt CD) i napisać imię dziecka na metce wewnątrz ubranka. Można też doszyć naszywkę, a zwolennicy stylu retro mogą pokusić się o niewielki haft. Podpisane powinny być także buty na zmianę.

Komplet zapasowych ubrań zawsze powinien być świeży, o czym musimy stale pamiętać. Jeśli nasz maluch nie będzie potrzebował zapasowego ubranka przez kilka miesięcy, może okazać się, że z niego wyrósł – o tym też trzeba pamiętać. W komplecie powinny znaleźć się: majteczki, koszulka lub bluzeczka, spodenki, skarpetki, rajstopy i bluza.

Lekkie buty na zmianę o dopasowanym rozmiarze (pilnujmy, by nie przegapić momentu, w którym staną się za małe) powinny być zapinane na rzepy lub zatrzaski, ponieważ sznurówka, która rozwiąże się podczas zabawy, może być przyczyną nieprzyjemnego upadku. Zwróć też uwagę na to, czy podeszwa nie ślizga się na podłodze przedszkola. W wielu przedszkolach przyda się osobny strój do zajęć sportowych, oraz piżamka i pościel niezbędne podczas leżakowania.

Artykuły higieniczne

Artykuły higieniczne częściowo finansowane są przez przedszkole, częściowo przez rodziców. Na pewno rodzic powinien zadbać o szczoteczkę do zębów, często też każde dziecko ma własny kubek i pastę. Oczywiście powinny być podpisane niezmywalnym markerem. Niektóre przedszkola proszą rodziców o przyniesienie ręczniczka do rąk i własnego mydełka. W innych miejscach te zakupy finansowane są ze wspólnych środków. Często opiekunowie proszą również o przyniesienie lub zrzucenie się na chusteczki nawilżane które stanowczo ułatwiają higienę.

Wyprawka plastyczna dla przedszkolaka

W wyprawce plastycznej powinny znaleźć się przede wszystkim nietoksyczne farbki plakatowe, kilka pędzli i nie łamiące się kredki świecowe lub pastele. Takie rzeczy jak bloki rysunkowe czy papier do kolorowania mogą być kupione przez każdego z rodziców osobno, ale czasem bardziej opłaca się przeprowadzić wśród rodziców zrzutkę i zakupić je hurtowo.

Lista rzeczy znajdujących się w wyprawce byłaby niepełna bez plasteliny lub ciastoliny, bezpiecznych nożyczek, kleju do papieru i bloku papieru kolorowego. Kompletując wyprawkę, zaprośmy malucha do wspólnego robienia zakupów, i pozwólmy mu poczuć, że ma wpływ na decyzje. W ten sposób nie tylko pozwalamy mu poczuć się dorośle, ale też uczymy odpowiedzialności.