Kategorie

Konto

Koszyk

Pióro wieczne czy kulkowe? Jakie wybrać do szkoły i do pracy?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Pióro wieczne czy kulkowe? Jakie wybrać do szkoły i do pracy?

Kiedy w 1938 węgierski artysta i dziennikarz László Bíró wynalazł długopis, nikt się chyba nie spodziewał, że ten nowy wynalazek wyprze wieczne pióro. Jednakże o wiele niższa cena nowego produktu była nie do przeskoczenia. Dzisiaj pióro do pisania jest przede wszystkim oznaką prestiżu i zyskuje sobie coraz większą rzeszę nowych fanów. Dlaczego wieczne pióra, mimo zdecydowanie wyższej ceny, wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością i jak zacząć swoja przygodę z pociągającym światem atramentu i stalówek?  

Jakie pióro wybrać na prezent, a jakie do pracy?

Pióro czy długopis – oto jest pytanie. Czy musimy sobie na nie odpowiadać? Wiele osób, które decyduje się korzystać z pióra, nadal sięga po długopis – w nieoficjalnych, codziennych sytuacjach, gdy potrzebujemy czegoś, co jest po prostu pod ręką. Ale jeśli codzienny długopis nie wystarcza, zaczynamy rozglądać się za czymś więcej i powstaje pytanie – jakie pióro kupić? I czy pióro jest odpowiednim prezentem dla drugiej osoby? Czym kierować się, wybierając pióro do pracy?

Pióro wieczne – postaw na tradycjonalizm

Estetyka pisma, które wyszło spod wiecznego pióra, jest oszałamiająca. Dlatego tak wiele osób powraca do wspaniałej tradycji pisania piórem wiecznym. Ale nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne wieczne pióro – inaczej wyglądać będzie wieczne pióro dla dzieci, a inaczej wieczne pióro do kaligrafii.

Podstawowym elementem różnicującym pióra jest stalówka. Jest to wymienny element wykonany zazwyczaj ze stali. Stalówkę wybieramy przede wszystkim ze względu na jej szerokość, to jest grubość kreślonej linii (EF, FX, X – bardzo cienka, F –  cienka, M – średniej grubości, B – szeroka, BB, 2B – podwójnie szeroka) oraz ze względu na jej sztywność – im sztywniejsza, tym łatwiejsza w obsłudze przez niewprawioną jeszcze dłoń. Jeśli szukamy stalówki do zaawansowanej nauki kaligrafii, poszukajmy odpowiednio giętkiej końcówki.

Pióro kulkowe – łączy zalety pióra i długopisu

Zupełnie oddzielną kwestią są tak zwane pióra kulkowe, które uznać można za pewien kompromis pomiędzy piórem a długopisem. Jak więc wygląda sytuacja na linii pióro kulkowe a długopis? Różnica pomiędzy piórem kulkowym i wiecznym polega na sposobie nanoszenia tuszu – pióro kulkowe działa w sposób podobny do długopisu, wykorzystując mechanizm „kulkowy”. Takie pióro może być napełniane za pomocą pompki lub nabojów. Pisze się nim o wiele łatwiej niż piórem wiecznym – wiele osób uważa, że sięgnięcie po pióro kulkowe dla dzieci to dobry pomysł na początek ich przygody z piórami.

Jakie pióro kupić dla dziecka?

Jeśli decydujemy się na zakup pióra dla dziecka, weźmy pod uwagę jego wiek i sposób pisania. Im młodsze dziecko, tym lżejsze pióro wybierzmy – pióro dla pierwszoklasisty będzie inne niż to dla nastolatka. Lepiej sięgnąć po pióra napełniane za pomocą naboi niż pompki – jest to o wiele łatwiejsze i zmniejsza ryzyko wylania się atramentu. Warto wybrać pióro z profilowanym uchwytem, który znacznie ułatwi naukę pisania. Jeśli wybieramy pióro ze stalówką, zdecydujmy się na taką, która jest dość sztywna. Możemy zawsze wybrać pióro kulkowe – pisze się nim podobnie jak długopisem. Jeśli pragniemy kupić je jako prezent, możemy wybrać pióro z grawerem. A jeśli dziecko jest leworęczne, zdecydujmy się na specjalnie profilowane pióro.

Ile kosztuje dobre pióro?

Wszystko zależy od wybranego rodzaju, modelu czy wykorzystanych materiałów oraz elementów dodatkowych – eleganckie pióro wieczne z grawerem wykonane w wymyślny i ozdobny sposób będzie o wiele droższe niż podstawowe, praktyczne pióro kulkowe. Najtańsze pióra kosztują zaledwie kilka złotych, ale jeśli chcemy sięgnąć po renomowaną markę musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Pamiętajmy także o kosztach eksploatacji – atramencie bądź gotowych nabojach.

Choć na co dzień powszechnie używamy długopisów, to pióra stale cieszą się popularnością – zwłaszcza u osób dorosłych. Eleganckie pióro sprawia, że coraz rzadszy proces pisania nabiera elegancji i staje się przyjemnością samą w sobie. Stylowe pióro to również doskonały pomysł na prezent z okazji ukończenia studiów czy awansu w pracy. Uzupełnione o grawer, z pewnością wywrze wrażenie na obdarowanym.