Kategorie

Konto

Koszyk

Książeczki sensoryczne — dlaczego są dobrym wyborem?

Opublikowano: maj 13,2021 13:03

Książeczki sensoryczne — dlaczego są dobrym.jpg

Książeczki sensoryczne — dlaczego są dobrym wyborem?

Zabawki sensoryczne nie bez powodu cieszą się dużą popularnością. Są wprost doskonałym sposobem na stymulowanie rozwoju dziecka już od pierwszych dni jego życia. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. książeczki sensoryczne, dostępne w wielu ciekawych wersjach. Dowiedz się o nich nieco więcej oraz poznaj powody, dla których są tak dobrym wyborem!

Czym są książeczki sensoryczne?

Książeczki sensoryczne to tak naprawdę pewnego rodzaju zabawki, które mają na celu stymulację rozwoju dziecka. Książka sensoryczna może być również nazywana dotykową lub manipulacyjną. Najczęściej wykonuje się ją z naturalnych materiałów, lekkich i przyjemnych. Ma bowiem służyć dziecku do zabawy, szarpania i gryzienia. Powinna być również łatwa do utrzymania w czystości.

Na rynku dostępne są zarówno książki sensoryczne dla niemowląt, jak i książki sensoryczne dla dzieci kilkuletnich. Ich wprowadzenie już od pierwszych dni życia dziecka jest naprawdę dobrym pomysłem. Tego typu książki dziecięce różnią się oczywiście od książek dla starszych dzieci, które mają nieco inne potrzeby. Dużą zaletą książeczek sensorycznych dla niemowlaka jest fakt, iż są one bezpieczne. Jeśli interesują Cię tego typu książki dla dzieci i młodzieży oraz chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej o zabawkach, sprawdź nasze artykuły: Co na prezent dla noworodka? Sprawdzamy!, Prezent na roczek dla chłopca — co wybrać?, Bajki i książki o zwierzętach dla dzieci — dlaczego są tak popularne?

Książeczka sensoryczna — od jakiego wieku?

Zastanawiasz się, od jakiego wieku książeczka sensoryczna? Tego typu książki dla dzieci można tak naprawdę wprowadzać już od pierwszych dni życia Twojego dziecka. Sensoryczne książeczki są wykonane z bezpiecznych materiałów i sprawdzają się niezależnie od wieku. Decydując się na zakup pierwszej książeczki dla dzieci sensorycznej, wybierz taką o kontrastowych barwach. Małe dziecko widzi przede wszystkim kolory, dlatego taka książeczka na pierwszą próbę sprawdzi się wprost idealnie.  

Niektóre książeczki dla niemowląt wyposażone są również w szeleszczące strony i różnego rodzaju faktury. Zmysł wzroku i postrzegania rozwija się jako jeden z pierwszych zmysłów. Książeczki sensoryczne dla rocznego dziecka posiadają już więcej elementów i materiałów. Możliwe jest otwieranie niektórych stron czy też wkładanie lub przyczepianie dodatkowych elementów. Książeczka sensoryczna manipulacyjna będzie dobrym rozwiązaniem w każdym wieku, jednak należy pamiętać, by dostosować ją do dziecka.

Książeczka sensoryczna kontrastowa — dlaczego warto?

Dlaczego warto kupować zabawki sensoryczne, w tym m.in. książeczki? Powodów jest wiele, ale najważniejszym z nich jest rozwój. Książeczki te pobudzają rozwój przeróżnych umiejętności, w tym m.in. słuchowych, manualnych i wzrokowych. Pozwalają wyciszyć dziecko, które jest pobudliwe i energiczne. Książeczka sensoryczna kontrastowa (np. książeczka sensoryczna czarno-biała) pozwala nauczyć się rozróżniać kolory i je odpowiednio nazywać.  

Nieco starszym dzieciom takie książki pomagają w edukacji. Wspierają praktyczne umiejętności i mogą również ułatwić naukę liczenia czy pisania. Oprócz tego książeczki te zapewniają mnóstwo zabawy i integrują ze sobą dzieci, które mogą się wspólnie bawić. Są to wprost idealne zabawki wspomagające rozwój psychiczny, jak i fizyczny.  

Inne rodzaje, takie jak np. książeczka sensoryczna zwierzęta pozwalają rozpoznawać zwierzątka. Dostępna jest również wersja książeczka sensoryczna pogłaszcz zwierzątko, która z kolei zawiera materiały różniące się miękkością, gładkością i barwą. Mają za zadanie imitować sierść zwierzątek. Takie książki przydadzą się szczególnie kilkulatkom. 

Jeśli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy na filcową książeczkę sensoryczną, możesz sam ją wykonać! Wystarczy sięgnąć po kilka materiałów i powycinać z nich określone kształty. Samodzielnie stworzona książeczka sensoryczna z papieru będzie równie skuteczna i wartościowa co materiałowa książeczka sensoryczna.

 

Jeśli zainteresował Cię ten tekst, koniecznie przeczytaj więcej:

 

Interaktywne zabawki dla dzieci

Układanki dla dzieci

Eksperymenty dla dzieci

Książki dla dzieci (10 lat) — 7 naszych propozycji

Książki dla dzieci 7-8 lat. Nasz przegląd

Projektory dla dzieci i niemowląt — który warto kupić?