Kategorie

Konto

Koszyk

Apteczka domowa – co powinna zawierać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Apteczka domowa – co powinna zawierać?

Nagłe wypadki mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie. Niezależnie od tego, czy mówimy o rozbitym kolanie, skaleczeniu nożem kuchennym czy ataku alergii, warto być przygotowanym zawczasu. Oczywiście możesz kupić gotowe zestawy pierwszej pomocy w sklepie, ale warto zrobić własny – mając większy wpływ na jego zawartość i tym samym dostosować go do potrzeb zdrowotnych Twojej rodziny.

Kompletowanie apteczki zacznij od wyboru odpowiedniego pojemnika. Dobrym rozwiązaniem jest duże plastikowe pudełko. W przypadku większego zestawu pierwszej pomocy idealnym rozwiązaniem będzie mała torba sportowa. Przy mniejszych apteczkach dobrze sprawdzają się lunchboxy. Pamiętaj, by oznaczyć pojemnik i umieścić go w łatwo dostępnym miejscu. A co powinna zawierać domowa apteczka? Lista poniżej!

Co zawiera apteczka domowa?

Niezależnie od tego, czy kupujesz zestaw pierwszej pomocy, czy też chcesz go skompletować, upewnij się, czy masz wszystkie potrzebne elementy:

  • opatrunki, plastry i bandaże,
  • leki,
  • koc termiczny,
  • rękawice jednorazowe,
  • nożyczki,
  • termometr doustny,
  • pinceta,
  • broszura z instrukcjami pierwszej pomocy.

Jakie leki w apteczce domowej?

Zestaw leków, który powinien się znaleźć w Twojej apteczce domowej, zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb Twojej rodziny. Inne leki trafią do apteczki w rodzinie z małymi dziećmi, inne w domu, w którym mieszkają alergicy, a inne wybiorą zapaleni podróżnicy. Istnieją jednak podstawowe zasady, których wszyscy powinniśmy się trzymać.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Najpopularniejsze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne to ibuprofen i paracetamol. Warto mieć po blistrze każdego z nich, zwłaszcza jeśli z apteczki korzystać ma więcej osób. Jak wszystkie leki, te także mają swoje przeciwwskazania i efekty uboczne. Warto wspomnieć tu również o aspirynie, która nie tylko ma właściwości przeciwbólowe i walczy z przeziębieniem, ale też powinna być podana przy podejrzeniu zawału.

Leki przeciwbiegunkowe

Biegunka, nawet jeśli nie zdarza nam się często, jest jedną z przypadłości, które uniemożliwia wyjście z domu równie skutecznie jak poważna grypa. Lek na biegunkę zawsze powinien znajdować się pod ręką. Przy okazji warto kupić też elektrolity, które pomogą dojść do siebie po rozstroju żołądka.

Lek na grypę

Grypy nie należy ignorować. Nieleczona, „przechodzona” grypa może mieć poważne konsekwencje! Jeśli wirus złapie nas przed egzaminem czy ważnym spotkaniem, możemy poratować się jednym z popularnych leków, które zbijają gorączkę i postawią nas na nogi. Potem jednak koniecznie wybierzmy się do lekarza.

Sól fizjologiczna

Dostępna w małych jednorazowych fiolkach, niedroga i przydatna sól fizjologiczna pomoże nam wypłukać z oka lub rany ciało obce, poratuje, kiedy skończy się płyn do przechowywania soczewek, nawilży śluzówkę, gdy powietrze jest suche. Poza tym świetnie nadaje się do przemywania niewielkich ran.

Opatrunki w apteczce domowej

W zależności od liczby i wieku domowników, w apteczce powinien znaleźć się większy lub mniejszy zestaw plastrów i opatrunków na różnego rodzaju rany.

Plastry

Plastry powinny być różnej wielkości i odpowiedniej jakości – warto zainwestować w takie, które nie będą się co rusz odklejać. Osobną kategorię stanowią plastry na odciski – są często grubsze niż zwykłe i dostępne w specjalnych kształtach.

Bandaż, gaza, chusta trójkątna

W domowej apteczce powinien znaleźć się także bandaż, który jest nieodzowny przy większych skaleczeniach. Pod ręką niech będą też: gaza opatrunkowa, chusta trójkątna, jednorazowe rękawiczki i dobre nożyczki.

Woda utleniona i maści na rany

Woda utleniona od lat używana jest do przemywania ran. Ostatnie badania pokazują jednak, że jej skuteczność ogranicza się do oczyszczania ran z brudu, takiego jak drobinki piasku i ziemi. O wiele skuteczniejsze w odkażaniu ran są maści antybiotykowe albo środki w sprayu.

Co jeszcze umieścić w apteczce?

Apteczka powinna być uzupełniona o termometr, leki antyalergiczne oraz leki i suplementy zażywane przez członków rodziny. Dobrze, by w apteczce samochodowej znalazły się jednorazowe maseczki do sztucznego oddychania.

Na koniec ważna uwaga – skompletowanie apteczki to nie wszystko. Trzeba także pamiętać o dacie ważności. Co pół roku sprawdzaj ważność wszystkich leków i wymieniaj przeterminowane i puste blistry.