Kategorie

Konto

Koszyk

Książka dla dziecka – jak ją wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Książka dla dziecka – jak ją wybrać?

Badania czytelnictwa przeprowadzane przez Bibliotekę Narodową dowodzą, że na poziom czytelnictwa ma wpływ motywowanie dziecka do częstego obcowania z książką już od najmłodszych lat. Jeśli rodzice sami czytają książki i jednocześnie spędzają z dziećmi czas na lekturze, najprawdopodobniej ich pociechy staną się praktykującymi czytelnikami. Aby do tego doszło, warto przemyśleć, jakie książki proponować dziecku na poszczególnych etapach jego rozwoju. Pamiętajmy, że książki to nie tylko lektury szkolne, warto najmłodszych zachęcać i inspirować. Jaką książkę dla dziecka wybrać? Zobacz nasze wskazówki!

Jakie książki dla dzieci warto kupić?

Na rynku funkcjonuje wiele wydawnictw dla dzieci, które mają zróżnicowaną i ciekawą ofertę – od książek dla niemowląt i elementarzy po książki dla dzieci o dojrzewaniu i na inne interesujące ich w wieku nastoletnim tematy. Idealne książki dla dzieci to takie, które łączą słowo z obrazem i uczą je nowych rzeczy, jednocześnie bawiąc. Warto zwracać uwagę nie tylko na treść książki, ale i na materiały, z których zostały wykonane. Powinny być przede wszystkim bezpieczne, co jest szczególnie istotne w przypadku książek dla dzieci w wieku 0-2 lat.

Dobrze więc, jeśli ich pierwsze książeczki mają grube kartki, miękką okładkę i zaokrąglone narożniki, tak jak Pierwsza Książka Mojego Dziecka, wydana w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Książki sensoryczne

Najmłodszych dzieciom warto podsunąć książkę sensoryczną, a więc książkę z ruchomymi elementami. Dziecko przed 4. rokiem życia zwykle nie umie jeszcze czytać, ale może obcować z książką jako interesującym go przedmiotem poznawalnym różnymi zmysłami. Książka sensoryczna stymuluje wzrok, słuch i dotyk dziecka, a także wspomaga rozwój mowy. Taka książka to idealna zabawka edukacyjna.

Książki edukacyjne

Z czasem można wybierać coraz bardziej skomplikowane edukacyjne książki dla dzieci i różne czytanki dla dzieci, dzięki którym nasze pociechy uczą się rozpoznawać litery i płynnie czytać. Rozwijają one wyobraźnię dziecka poprzez interesujące opowieści oraz uczą pierwszych pojęć. Szczególnie polecamy książki dla dzieci o zwierzętach, a także książki dla dzieci po angielsku. Istotne jest bowiem, by zacząć uczyć dziecko innego języka poza ojczystym, jeszcze zanim nauczy się ono płynnie czytać.

Książki z naklejkami i książki 3D

Wśród książek dla małych dzieci i książek dla dzieci do 8 lat bardzo popularne są książki z naklejkami. Uczą one logicznego myślenia, pobudzają kreatywność dziecka i wymagają zaangażowania. Może ono decydować, w którym miejscu przyklei poszczególne naklejki. Zachwyt dzieci budzi także książka 3D, która uczy myślenia przestrzennego. Nie ogranicza się do płaszczyzny jednej kartki, lecz jest ciekawie zaprojektowana. Jest to w zasadzie jednocześnie książka dla dzieci do czytania i do oglądania.

Bajki i baśnie

Polecane książki dla dzieci to również te zawierające bajki i baśnie. Uczą one najważniejszych w życiu wartości, stanowią interesujące opowieści oraz wprowadzają dziecko w kulturę europejską i światową. Baśnie dla dzieci to adaptacje utworów literackich cenionych autorów, takich jak Hans Christian Andersen, bracia Grimm czy Charles Perrault. Często dołączane są do nich płyty z nagraniami audio.

Komiksy dla dzieci

Dzieci i nastolatkowie sięgają chętnie po komiksy, które od wielu lat są popularnymi książkami dla dzieci i młodzieży, także dlatego, że często są ekranizowane. To świetna propozycja zwłaszcza dla tych, którzy mają problem ze skupieniem się na dłuższych tekstach. Jeśli sami pamiętamy z dzieciństwa przygody Tytusa, Kajko i Kokosza lub Koziołka Matołka, chętnie podsuniemy taką literaturę naszym dzieciom.

Na co zwrócić uwagę, kupując książkę dla dziecka?

Wybierając książki dla dzieci, pamiętajmy, by dostosować je do wieku małego czytelnika, jego dojrzałości emocjonalnej, stanu wiedzy i osobistych preferencji. Dla niektórych dzieci ciekawsze są książki przygodowe, dla innych książki o miłości, jeszcze dla innych książki edukacyjne czy te wchodzące do kanonu światowej literatury dziecięcej, na przykład Dzieci z Bullerbyn autorstwa Astrid Lindgren. Przed kupnem warto przeczytać recenzję danej książki dla dzieci.

Książki dla dzieci to mnóstwo radości i zabawy oraz kopalnia wiedzy. Ale też nie lada wyzwanie dla młodego wujka lub rodzica, by wstrzelić się w gusta malucha i wywołać uśmiech i zaciekawienie na jego twarzy. Warto poeksperymentować i obserwować naszą latorośl, z jaką lekturą będzie się czuł najlepiej i jaka książeczka go zainteresuje.  

Pokaż więcej