Kategorie

Konto

Koszyk

Zabawki edukacyjne dla niemowląt: podpowiadamy, co wybrać! [3 modele]

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Zabawki edukacyjne dla niemowląt: podpowiadamy, co wybrać! [3 modele]

Dlaczego warto stawiać na zabawki edukacyjne dla niemowląt? Przede wszystkim mają one wiele zalet – pozytywnie wpływają rozwój fizyczny i psychiczny dziecka, a także pomagają mu poznawać świat przy pomocy wszystkich możliwych zmysłów. Jakie jeszcze zalety mają zabawki edukacyjne i jakie zabawki dla niemowląt warto wybrać? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Zabawki edukacyjne dla niemowląt – jak wybrać?

Zabawki edukacyjne dla małych dzieci powinno się dobierać przede wszystkim pod kątem wieku. Miesięczne niemowlaki z przyjemnością będą patrzeć na duże przedmioty w wyrazistych kolorach, a trochę starsze dzieci na pewno docenią karuzelę nad łóżeczkiem.

Zabawką edukacyjną dla niemowlaka w pierwszych dwóch miesiącach życia może być duży, kolorowy balonik, za którym dziecko będzie wodzić wzrokiem. Oprócz tego przydatne są wszelkiego rodzaju grzechotki czy pluszaki. Warto pamiętać również o zabawkach edukacyjnych dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy. Należą do nich wszystkie książeczki edukacyjne, piłki, drewniane klocki, bębenki, kredki czy samochodziki na sznurku.

Jak wybrać zabawkę edukacyjną dla tak małego dziecka? Rodzice powinni najpierw zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  • wielkość zabawek (im większe, tym lepsze, zwłaszcza dla niemowlaków),
  • trwałość (żaden element, zwłaszcza mały, nie powinien odpaść podczas zabawy – stawiamy zatem na atestowane, sprawdzone pod każdym kątem rozwiązania),
  • lekkość (ciężkie zabawki mogą zrobić dziecku krzywdę).

Oprócz tego oczywiście zabawki dla dzieci powinny być zrobione z nietoksycznych materiałów. Dobrze by było, gdyby były również łatwe do utrzymania w czystości.

Dlaczego zabawki edukacyjne dla niemowląt są niezbędne?

Zabawki interaktywne są skonstruowane w taki sposób, żeby mogły oddziaływać na jak największą liczbę zmysłów małego dziecka. Dostarczają im silnych bodźców zewnętrznych, przez co pozytywnie wpływają na zdolności motoryczne, rozwój manualny, fizyczny, koncentrację i spostrzegawczość. Dzieci w początkowych etapach swojego życia (przez pierwsze kilka lat) uczą się głównie przez zabawę. Warto więc umożliwić im jak największy rozwój już od najmłodszych lat.

Jakie zabawki edukacyjne dla niemowląt?

Jak widać na powyższych przykładach, zabawki edukacyjne dla niemowląt są równie ważne, co zabawki dla starszych dzieci. Umożliwiając dzieciom zabawę, stymuluje się ich rozwój. Poniżej przedstawiamy 3 szczególnie polecane przez nas zabawki edukacyjne dla niemowląt.

Zabawka edukacyjna dla niemowląt – miękka kostka

Ta zabawka to uniwersalna kostka, która sprawdzi się zarówno w domu, jak i podczas podróży. Jest miękka, łatwo się ją czyści, dlatego nadaje się również do zabawy w kąpieli czy ogrodzie. Ta kostka to pomoc w nauce kolorów i doskonaleniu czynności manualnych. U większych dzieci może stanowić także pomoc w nauce słów.

Zabawka edukacyjna dla niemowląt – świecąca rybka na kółkach

Ta rybka to tak naprawdę pojazd na kółkach. Zabawka zachęca dzieci do raczkowania, czołgania, a później do chodzenia. Posiada dopasowany do małych rąk uchwyt, a także przyciski, które uruchamiają światełka w rybce. Zabawka wydaje miłe dla ucha dźwięki. Rybkę łatwo jest pchać i transportować podczas spacerów.

Zabawka edukacyjna dla niemowląt – tablica aktywności

Ta tablica to doskonały pomysł na prezent dla każdego malucha. Idealnie sprawdza się jako narzędzie do ćwiczenia zdolności ruchowych dziecka, a także zaspokaja jego ciekawość świata. Tablica umożliwia przesuwanie umieszczonych na niej ślimaka i biedronki, kręcenie kołami, przesuwanie koralików, kręcenie kółkiem i poruszanie drzwiczkami.

Warto inwestować w zabawki edukacyjne, które będą dopasowane bezpośrednio do wieku dziecka. Małe dzieci poznają świat przez zabawę, a idealnie dopasowane do ich potrzeb zabawki edukacyjne mogą im to ułatwić. Dlatego też często mają wyraziste kolory, umożliwiają przesuwanie elementów, a także wydają dźwięki i są wyposażone w światełka. Wszystko po to, żeby rozwijać kluczowe umiejętności malucha.