Wszystkie kategorie
Moja Arena

Zabawki edukacyjne – przekonamy Cię do tego rozwiązania [3 propozycje]

Opublikowano: sty 05,2018 14:47

Zabawki edukacyjne – przekonamy Cię do tego rozwiązania [3 propozycje]

Zabawki edukacyjne dla dzieci są niezwykle potrzebne: mają pozytywny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka, a także pomagają mu poznawać świat przy pomocy zmysłów. Oprócz tego zabawki i gry edukacyjne dla dzieci uczą cierpliwości i logicznego myślenia, a nierzadko pomagają też usystematyzować posiadaną już wiedzę. Jakie zabawki edukacyjne dla dwulatka będą najlepsze, a jakie zainteresują trzylatka? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Zabawki edukacyjne – dlaczego są tak ważne?

Dzieci poprzez zabawę poznają świat. Właśnie dlatego dobrze dobrane zabawki edukacyjne to doskonały pomysł, który może zbliżyć do siebie całe rodziny, a także pomóc dziecku w rozwoju. Niemowlaki uczą się kolorów na przykład poprzez balony o intensywnych barwach, a nieco starsze dzieci poznają świat przy pomocy klocków edukacyjnych i kolorowych szmatek. Również pluszaki dają ogromne możliwości nauczenia się czegoś nowego.

Więcej o zabawkach edukacyjnych dla niemowląt napisaliśmy tutaj. W tym artykule skupimy się natomiast na tym, jakie będą najlepsze zabawki edukacyjne dla 1,5-rocznego dziecka oraz dla 2-latka.

Zabawki edukacyjne dla dzieci – jakie wybrać?

Wybierając zabawki edukacyjne i zabawki interaktywne dla dzieci należy kierować się kilkoma kryteriami. Są to:

  • oznaczenie wiekowe,
  • natężenie dźwięku i kolorów,
  • poziom skomplikowania zabawki,
  • certyfikat CE,
  • bezpieczeństwo dziecka.

Rozwijające zabawki dla dzieci muszą także być dopasowane do wieku pociechy i do jej zainteresowań.

Jakie zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka?

Zabawki edukacyjne dla rocznych dzieci mają przede wszystkim pomóc maluchom w rozwijaniu zmysłów i w poznawaniu świata. My polecamy edukacyjny stoliczek SMILY, który zachęca dzieci do aktywności. Zabawki dołączone do zestawu wymagają wykonywania czynności, które później zostają nagradzane. Zabawki rozwojowe dla rocznego dziecka mają na celu głównie nauczenie maluchów, że podejmowane przez nie czynności mają jakiś skutek. Oprócz tego zabawki interaktywne dla rocznego dziecka kształtują refleks, zdolności motoryczne, koncentrację, a także kreatywność. Dlatego polecamy zwłaszcza gry planszowe i pierwsze książeczki edukacyjne.

Jakie zabawki edukacyjne dla dwulatka?

Zabawki edukacyjne dla dwulatka mają już trochę inną funkcję niż zabawki dla młodszych dzieci: dwulatek lubi brać wszystko do rączek i sprawdzać, co się stanie, jeżeli wykona jakąś czynność. Rozwijające zabawki dla dwulatka to na przykład cymbałki czy edukacyjne stoliczki. Mądre zabawki dla 2-latka zachwycą również rodziców i najprawdopodobniej skłonią do wspólnej zabawy z maluchem.

Jakie zabawki edukacyjne dla 3-latka?

Zabawki interaktywne dla 3-latka najczęściej nie wymagają nadzoru rodziców głównie ze względu na to, że dziecko uważa się już za w pełni samodzielne. Dzieci w wieku około 3 lat lubią robić wszystko według własnych zasad, dlatego też zabawki kreatywne dla 3-latka muszą być przystosowane do jego aktualnych predyspozycji ruchowych i psychicznych. Popularne są głównie zabawki zręcznościowe dla 3-latka, ale również zabawki, które pomagają dzieciom naśladować dorosłych, jak na przykład zabawkowe kuchnie.

Jak widać, nie warto zadawać sobie pytania, od kiedy zabawki edukacyjne przydadzą się w życiu dziecka, ponieważ są one ważne już od jego narodzin. Różnią się tylko poziomem zaawansowania – zabawki edukacyjne dla 5-latka będą bardziej skomplikowane niż zabawki dla dwulatka. Rozwijające zabawki dla dzieci warto kupować dla pociech w każdym wieku – dzięki temu wspomaga się zarówno ich rozwój psychiczny, jak i fizyczny.


Pokaż więcej