Kategorie

Konto

Koszyk

Książeczki kontrastowe dla niemowląt — co to takiego?

Opublikowano: maj 13,2021 13:05

Książeczki kontrastowe dla niemowląt — co to.jpg

Książki kontrastowe stanowią idealną propozycję dla niemowląt. Stymulują rozwój wzorku noworodka, który jest jednym z pierwszych rozwijających się zmysłów. To jedne z najlepszych zabawek dla niemowląt. Nie bez powodu książeczki te cieszą się tak dużą popularnością! Dowiedz się o nich nieco więcej — co zawierają? Od kiedy można je stosować oraz jak wpływają na dzieci?

Czym są książeczki kontrastowe dla niemowląt?

Nie wiesz, czym są książeczki kontrastowe dla dzieci? Są to książki, które przedstawiają zwierzątka, owoce, środki transportu i wszystko to, co małe dziecko ma okazję widzieć na co dzień. Książeczki kontrastowe wykonywane są z różnych materiałów. Są miękkie i często posiadają również szeleszczące dodatki. Kształty tych książek również się różnią — mogą być okrągłe, prostokątne, jak i ułożone w tzw. harmonijkę.  

Książeczki kontrastowe dla niemowląt mają za zadanie wspomagać prawidłowy rozwój dziecka. Najczęściej posiadają dwa kolory — czarny i biały. Większość książeczek kontrastowych dla noworodka działa również uspokajająco i przyzwyczaja dziecko do sięgania po książki czy bajki, zamiast po telefon lub tablet. Oprócz książek na rynku dostępne są również karty kontrastowe. To kolejna ciekawa propozycja.

Książeczki kontrastowe — od kiedy?

Książeczki kontrastowe — od kiedy? Dostępnych propozycji jest naprawdę wiele. Część z nich przeznaczona jest dla niemowląt od pierwszych dni ich życia. Są również książeczki kontrastowe 6m+. Takie oznaczenia są naprawdę potrzebne. Starsze dziecko powinno uczyć się nazw zwierząt czy już nawet liczenia — gdyby korzystało z książeczki kontrastowej dla noworodka, nie rozwijałoby się.  

Starszym dzieciakom może sprawdzić się np. książeczka kontrastowa zwierzęta, z liczbami lub z literkami. Ciekawym rozwiązaniem jest również pakiet książeczek kontrastowych, który może zawierać zarówno książki przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, jak i książki dla konkretnego wieku, jednak z inną zawartością.  

Nie zastanawiaj się, kiedy zakupić dziecku książeczkę kontrastową. Po prostu to zrób! Zwróć tylko uwagę na jego wiek oraz posiadane umiejętności czy też wiedzę. Jeśli interesują Cię książki dla dzieci i młodzieży, a także prawidłowy rozwój malucha, koniecznie sprawdź nasze inne artykuły: Co na prezent dla noworodka? Sprawdzamy!, Prezent na roczek dla chłopca — co wybrać?, Bajki i książki o zwierzętach dla dzieci — dlaczego są tak popularne?, Jak urządzić pokój dla dziecka? Przegląd mebli dziecięcych.

Książeczki kontrastowe miękkie — zalety

Książeczka kontrastowa sensoryczna posiada wiele zalet. Przede wszystkim dba o prawidłowy rozwój wzroku oraz uczy kolorów. Mocne i kontrastowe kolory wzbudzają zainteresowanie niemowlaka i sprawiają, że skupia się na konkretnym punkcie. Wodzenie wzrokiem za obrazkami umieszczonymi w miękkiej książeczce kontrastowej to również świetny trening dla oczu malucha. W zależności od zawartości książeczki może ona rozwijać również pozostałe zmysły i uczyć dziecko liczyć, rozróżniać zwierzątka i kolory.  

Ciekawym pomysłem jest również książeczka kontrastowa do łóżeczka, której to głównym zadaniem jest uspokojenie malucha i wyciszenie. Świetnie przygotuje go do snu oraz zapewni przespaną noc. Oprócz korzyści rozwojowych miękkie książeczki kontrastowe gwarantują dziecku również świetną zabawę! Zainteresowany maluch może przez naprawdę długi czas wpatrywać się w swoje książki dla dzieci.

Jak widzisz, miękkie książeczki kontrastowe posiadają wiele zalet. Przed zakupem zwróć jednak uwagę na kształt. Dostępnych jest wiele ciekawych wersji, z których zdecydowanie najciekawszą jest książeczka kontrastowa harmonijka. Jak sama nazwa wskazuje, rozwija się ona jak harmonijka. Jest wygodna w użytkowaniu, zwłaszcza przez dziecko, które nie zawsze potrafi utrzymać dany przedmiot w dłoniach. Książeczki kontrastowe harmonijki to zdecydowanie jedne z lepszych propozycji! Dodatkowo musisz pamiętać, że jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na materiałową książeczkę kontrastową — śmiało zrobisz taką w domu, również z papieru.

 Jeśli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:

 

Interaktywne zabawki dla dzieci

Układanki dla dzieci

Eksperymenty dla dzieci

Książka dla dzieci (10 lat) — 7 naszych propozycji

Książki dla dzieci 7-8 lat. Nasz przegląd

Projektory dla dzieci i niemowląt — który warto kupić?