Kategorie

Konto

Koszyk

Twoje dziecko wybiera się na obóz letni? Spakuj mu do plecaka te kilka rzeczy

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Twoje dziecko wybiera się na obóz letni? Spakuj mu do plecaka te kilka rzeczy

Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na obóz letni to spore przeżycie nie tylko dla niego samego, ale także dla jego rodziców. Do takiego wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować, zwłaszcza że będący dotychczas pod opiekę swoich rodziców maluch jest teraz zdany na siebie. W jego plecaku powinny znaleźć się zatem wszystkie niezbędne rzeczy, które pozwolą mu na komfortowy i w pełni bezpieczny pobyt na obozie. W tym artykule znajdziesz praktyczną listę rzeczy na obóz harcerski, sportowy i jeździecki.

Co zabrać na obóz?

Sporządzenie listy rzeczy na obóz letni dziecka sprawia niekiedy rodzicom sporo kłopotów. O ile kwestią oczywistą jest spakowanie najbardziej potrzebnych ubrań oraz wygodnych butów, o tyle problem pojawia się w przypadku dodatkowych akcesoriów, które również mogą okazać się bardzo przydatne. Jeżeli Twój maluch wybiera się po raz pierwszy na obóz letni dla dzieci, rozważ przygotowanie mu kompletu bielizny, a więc majtek połączonych ze skarpetkami – skomponowane w ten sposób zestawy w znaczny stopniu ułatwią poranną toaletę oraz codzienne ubieranie się każdemu obozowiczowi. Pamiętaj, aby do plecaka włożyć liczbę bielizny odpowiadającą liczbie dni obozowych, a nawet więcej. Podobnie jest z liczbą t-shirtów.

W plecaku powinny znaleźć się także co najmniej dwie pary krótkich oraz dwie pary długich spodni. Nie zapomnij również o dwóch lub nawet trzech cieplejszych bluzach – jedna z nich powinna być rozpinana, aby w trakcie marszu lub nagłego poprawienia pogody dziecko mogło ją rozpiąć. Bez względu na to, czy Twoje dziecko wybiera się na obóz letni w górach, czy też nad morzem, w jego plecaku powinno znaleźć się nakrycie głowy stosowne do panującej aktualnie pory roku. Nie zapomnij również o piżamie, kapciach, co najmniej 2 parach butów sportowych i stroju kąpielowym.

Zaopatrz dziecko w odpowiedni zestaw kosmetyków oraz akcesoriów higienicznych – włóż do plecaka szczoteczkę i pastę do zębów, szampon oraz żel pod prysznic, szczotkę do włosów, a także krem z filtrem UV oraz środki na komary i kleszcze.

Co zabrać na obóz harcerski?

Wyjazd na obóz harcerski wiąże się z podejmowaniem przez dziecko licznych aktywności fizycznych, do których potrzebne są odpowiednie akcesoria. W związku z tym lista rzeczy do zabrania na obóz harcerski może w ostateczności okazać się bardzo długa. W czasie takiego obozu dziecko śpi pod namiotem, dlatego obowiązkowo należy spakować mu karimatę, śpiwór, poduszkę oraz ciepłą piżamę. Oprócz niezbędnego na taką wyprawę stroju harcerskiego, do plecaka warto spakować również kurtkę przeciwdeszczową, na wypadek chłodniejszych i ulewnych dni.

Do listy rzeczy na obóz harcerski należy dołączyć jeszcze ciepły sweter oraz bluzę, a także dres lub inne sportowe ubranie, które okaże się niezbędne podczas wszelkich aktywności sportowych czy zabaw terenowych. Nieodłącznym elementem stroju każdego harcerza są oczywiście buty typu traperi, glany czy desanty – takie obuwie warto kupić z dużym wyprzedzeniem, aby dziecko mogło je wypróbować jeszcze przed rozpoczęciem obozu. Warto też zaopatrzyć dziecko w latarkę i inne przybory do zadań specjalnych, które warto wcześniej skonsultować z organizatorem obozu.

Co zabrać na obóz sportowy?

Lista rzeczy na obóz sportowy zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju aktywność fizyczna będzie dominować na danym wyjeździe. Zawsze jednak w plecaku dziecka powinny znaleźć się: wygodne obuwie sportowe, długi oraz krótki strój sportowy – najlepiej termoaktywny, kurtka przeciwdeszczowa, ochraniacze, które przydadzą się szczególnie na obozach piłkarskich i rowerowych, odpowiednie nakrycie głowy, a także krem z filtrem oraz środek na komary i kleszcze.

Co zabrać na obóz jeździecki?

Lista rzeczy na obóz jeździecki obejmuje przede wszystkim odpowiednią, przeznaczoną do tego rodzaju dyscypliny sportowej odzież oraz sprzęt jeździecki. Oprócz wygodnych ubrań potrzebne będą zatem sztyblety oraz kask do jazdy konnej. Do plecaka dziecka warto spakować również specjalne rękawiczki jeździeckie. Jeśli jest to obóz letni nad morzem, nie zapomnij o spakowaniu stroju kąpielowego i ręcznika plażowego. Oprócz sztybletów warto zaopatrzyć także dziecko w dodatkowe obuwie takie jak sandały, obuwie sportowe czy klapki pod prysznic.

Pakując dziecko na obóz warto też zadbać o to, by ono samo uczestniczyło w całym procesie. Dzięki temu będzie wiedzieć dokładnie, co ma w walizce lub plecaku, gdzie szukać konkretnych rzeczy oraz jak spakować się na powrót.