Kategorie

Konto

Koszyk

Jak uporządkować pokój dziecka? Oto najbardziej przydatne gadżety

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak uporządkować pokój dziecka? Oto najbardziej przydatne gadżety

Pokój dziecka to miejsce niekończącej się zabawy, a także niezapomnianych wrażeń i emocji związanych z odkrywaniem tego, co nowe i dotąd nieznane. To tu dziecko wkracza w świat fantazji, pobudza swą kreatywność i wyobraźnię, stale się rozwijając i zdobywając nowe umiejętności. Odpowiednie zaaranżowanie pokoju dziecięcego jest zatem niezwykle ważne. Istotne również, aby mógł w nim panować ład i porządek – a o to niestety niezwykle trudno. Jak uporządkować pokój dziecka? W jakie gadżety warto zainwestować?

Porządek w pokoju dziecka – czy to możliwe?

Dzieci bardzo często mają problem z samodzielnym sprzątaniem swojego pokoju, a zwłaszcza z systematycznym odkładaniem rzeczy na swoje miejsce. Warto więc tak urządzić pokój dziecka, aby utrzymywanie porządku w bezpośrednim otoczeniu mogło być dla niego przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Aby w pokoju dziecka mógł panować porządek, trzeba przede wszystkim zadbać o dobrze zaplanowaną przestrzeń.

W pokoju dziecięcym powinny być wydzielone poszczególne strefy przeznaczone na naukę, zabawę i wypoczynek. Dzięki temu wprowadzimy do wnętrza harmonię i spokój, umożliwiając tym samym dziecku zapamiętanie, w jakich miejscach powinny znajdować się poszczególne przedmioty. Zadbajmy o to, aby w pokoju dziecięcym znajdowały się tylko te rzeczy i zabawki, z których maluch rzeczywiście korzysta na co dzień.

Jeżeli są zabawki, którymi dziecko już się nie bawi lub ubrania, z których zdążyło wyrosnąć, pozbądźmy się ich. Jeżeli chcemy, aby sprzątanie pokoju było dla dziecka czymś zupełnie normalnym, musimy mu to maksymalnie ułatwić. Starajmy się zaaranżować jego przestrzeń w ten sposób, aby wszelkie schowki, półki i organizery znajdowały się w zasięgu jego rąk, umożliwiając mu tym samym swobodne i wygodne korzystanie z nich.

Niezbędne gadżety do uporządkowania pokoju dziecka

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak szybko posprzątać pokój dziecka, pomyśl nad zakupem kilku niezbędnych gadżetów, które czynność tę ułatwią w znacznym stopniu. Pojemniki, pudełka, półki, organizery dla dziecka, szuflady, regały – wybór jest tak naprawdę ogromny.

Pojemniki i skrzynie na zabawki

Pojemniki to najlepsi sprzymierzeńcy w walce z bałaganem w pokoju dziecka. Warto zaopatrzyć się w osobne pojemniki na klocki i osobne skrzynie na zabawki. Taka segregacja pozwoli też dziecku łatwiej zapamiętać, w jakie miejsca powinien odkładać dane przedmioty. Dobrym pomysłem może okazać się również oznaczenie pojemników napisami, które będą sugerowały ich zawartość. Jeżeli chcemy zadbać o porządek w pokoju małego dziecka, które nie potrafi jeszcze czytać, zastosujmy oznaczenia graficzne.

Szuflady w pokoju dziecięcym

Najlepszym sposobem na przechowywanie ubrań są pojemne szuflady – oczywiście takie, z których dziecko będzie mogło również samodzielnie korzystać. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie w szufladach specjalnych wkładów, które wydzielą poszczególne strefy – przeznaczone na przykład na bieliznę czy koszulki.

Wieszaki i haczyki

W wieszaki i haczyki warto zaopatrzyć się zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko jest jeszcze zbyt niskie, by móc korzystać z większej szafy. Nasza pociecha może odwieszać na nich ubrania, które my następnie schowamy do szafy. Dzięki takiemu zabiegowi uczymy dziecko dbania o porządek w jego pokoju już od najmłodszych lat.

Wydawać by się mogło, że sprzątanie pokoju dziecka to iście syzyfowa praca. Nic bardziej mylnego! Wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalne gadżety, które pomogą Ci w utrzymaniu porządku i jednocześnie zachęcą dziecko do odkładania rzeczy i zabawek na swoje miejsce.