Wszystkie kategorie
Moja Arena

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – jakie wybrać?

Opublikowano: paź 10,2018 11:31

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – jakie wybrać?

Każdy pojazd dopuszczony do użytku na drogach publicznych musi być wyposażony w 11 typów sprawnych świateł wewnętrznych. Większość kierowców nie pamięta jednak o wszystkich rodzajach oświetlenia – znacznie łatwiej jest bowiem zauważyć przepalanie świateł mijania niż uszkodzenie chociażby oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Czym kierować się wybierając to ostatnie?

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – przepisy

Czy oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowe? Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa, że tego typu światło musi mieć barwę białą i zapewniać dobre jej oświetlenie, które pozwalać będzie na odczyt znaków znajdujących się na tablicy w nocy, przy dobrej przejrzystości powietrza, z odległości minimum 20 metrów. Powinno być ono również na tyle dyskretne, by nie było bezpośrednio widoczne z tyłu pojazdu, z odległości przekraczającej 25 metrów. W związku z tym, zakazane jest między innymi oświetlanie tablicy rejestracyjnej przy użyciu intensywnie świecących listew LED.

Jakie żarówki do oświetlenia tablicy rejestracyjnej?

Tablica rejestracyjna może być podświetlana jednym lub dwoma źródłami światła. Najczęściej stosuje się tu małe żarówki znajdujące się w plastikowej obudowie i podpięte do zasilania o napięciu 12 V. Tego typu lampki tablicy rejestracyjnej są łatwo dostępne, skuteczne oraz tanie.

Alternatywę dla nich stanowić może punktowe oświetlenie LED, które prezentuje się estetycznie i nadaje naszemu samochodowi eleganckiego wyglądu. To rozwiązanie wpływa jednak nie tylko na design pojazdu i jego widoczność w nocy. Do zalet LED-ów zaliczyć można również wysoką żywotność oraz niski pobór prądu. Taka żarówka, by móc zacząć działać potrzebuje mniejszego napięcia. Jednocześnie, daje znacznie więcej światła i to nie bladego, lecz takiego o szlachetnym, luksusowym wyglądzie.

Decydując się na zakup tego typu akcesorium samochodowego, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że na rynku spotkać można się z różnymi rodzajami żarówek typu LED. Zaopatrzyć możemy się w pojedynczy element lub komplet razem z plastikową obudową, w której znajdować może się na przykład 8 żarówek. Zaletą drugiego z rozwiązań jest przede wszystkim trwałość. Niestety, w przypadku przepalenia jednej diody, niezbędne będzie kupno całego kompletu, co kosztować będzie znacznie więcej niż standardowa żarówka.

W przypadku samochodu z szyną can – bus szczególną uwagę należy zwrócić na kompatybilność z tymże układem. W przeciwnym wypadku, na tablicy rozdzielczej pojawiać będzie się informacja na temat przepalenia żarówki mimo zamontowania sprawnego zamiennika LED. Przyczyną tego jest wspominany powyżej niski pobór prądu, co przez mierniki szyn can-bus jest traktowane jako uszkodzenie.

Instalację żarówki LED możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich opiera się o wyjęcie żarówki bez wykręcania obudowy, dostając się do niej od strony wnętrza bagażnika. W związku z tym, że nie we wszystkich pojazdach jest to możliwe, większość producentów zaleca wykręcenie odbudowy, która przeważnie mocowana jest przy pomocy dwóch śrub z łbem krzyżakowym. Jako że szybko ulegają korozji ze względu na utrzymującą się w zakamarkach tablicy rejestracyjnej wilgoć, konieczne może okazać się przewiercenie śruby, do czego potrzebować będziemy wiertarki z odpowiednim wiertłem.

Każdy kierowca powinien pamiętać o wszystkich typach obowiązkowego oświetlenia zewnętrznego samochodu. Jako że uszkodzenie świateł tablicy rejestracyjnej może nie rzucać się w oczy, warto wyrobić sobie nawyk systematycznego kontrolowania poszczególnych elementów i w razie konieczności natychmiast usunąć awarię. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemności podczas kontroli policyjnej (skutkować może to nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego) i zapewnimy sobie i pozostałym kierowcom w pełni bezpieczną jazdę.


Pokaż więcej