Kategorie

Konto

Koszyk

Zamrażarka – skrzyniowa czy szufladowa?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Zamrażarka – skrzyniowa czy szufladowa?

Przechowywanie w domu większej liczby produktów żywnościowych jest wygodne i praktyczne. Oszczędzamy czas, ponieważ nie musimy codziennie chodzić na zakupy, a gdy pojawią się niespodziewani goście, szybko przygotujemy coś do jedzenia, wykorzystując domowe zapasy.

Jaką zamrażarkę kupić?

Przede wszystkim taką, która będzie energooszczędna, bezawaryjna i pomieści odpowiednią ilość mrożonek. Możemy wybrać zamrażarkę do zabudowy lub wolnostojącą. Jeśli chcemy dyskretnie ukryć urządzenie za eleganckim frontem szafki, musimy rozejrzeć się za zamrażarką pod zabudowę. Zamrażarka skrzyniowa się tutaj nie sprawdzi.

Zamrażarka duża, czyli taka o pojemności około 300 l i więcej, będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które przechowują sporą ilość żywności, rzadko robią zakupy lub mają własny ogród i muszą gdzieś pomieścić zapas owoców i warzyw. Zamrażarka mała o pojemności 100-150 l znajdzie zastosowanie w mniejszych kuchniach, spiżarniach lub niewielkich pomieszczeniach gospodarczych. Jeśli przechowujemy wiele rodzajów produktów i lubimy porządek, przyda nam się zamrażarka szufladowa otwierana od frontu.

Zamrażarka skrzyniowa

Czym się wyróżnia? Pojemna zamrażarka skrzyniowa otwiera się od góry, na ogół jest niższa od szufladowej, ale jednocześnie znacznie szersza. Wyglądem przypomina ladę, a wewnątrz posiada specjalne kosze, przeznaczone do przechowywania mrożonek. Taki model doskonale nadaje się do dużej kuchni, spiżarni lub piwnicy. Utrzyma niską temperaturę nawet w przypadku wielogodzinnej przerwy w dostawie prądu.

Duża zamrażarka skrzyniowa 300 l bądź 500 l będzie idealna w punktach gastronomicznych oraz sklepach. Ogromną popularnością cieszy się zamrażarka skrzyniowa No Frost (bezszronowa), zapewniająca odpowiednią cyrkulację chłodnego powietrza. Ważna jest też klasa energetyczna urządzenia. Jeśli zależy nam na małych rachunkach za prąd, zdecydujmy się na zamrażarkę skrzyniową A+++ lub co najmniej A+. Korzystnym rozwiązaniem będzie np. zamrażarka skrzyniowa Electrolux EC2233AOW1 – to najbardziej energooszczędny zamrażalnik tej marki. Na uwagę zasługuje również kompaktowa zamrażarka skrzyniowa Whirlpool WHS2121 sterowana elektronicznie.

Zamrażarka szufladowa

Ten rodzaj zamrażalnika sprawdzi się wtedy, gdy dysponujemy mniejszą ilością miejsca, ale zależy nam na dużej pojemności. Zamrażarka szufladowa na ogół jest węższa od skrzyniowej, ale za to znacznie wyższa, dzięki czemu pomieści sporo produktów żywnościowych. W ofercie znajdziemy również zamrażarki szufladowe małe o pojemności 80-100 l, w tym zamrażarki 3-szufladowe, które polecane są w małych pomieszczeniach. Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest możliwość dyskretnego ukrycia sprzętu pod blatem lub za ładnym frontem meblowym.

Zamrażarka szufladowa do zabudowy może mieć różne rozmiary i pojemności. Ważnym parametrem jest temperatura mrożenia, która przekłada się na czas przechowywania mrożonek. Warto także zwrócić uwagę na klasę energetyczną sprzętu. Obecnie na rynku znajdziemy kilka solidnych modeli, w tym wysoce energooszczędną zamrażarkę szufladową Bosch GSN51AW40 A+++. Producenci urządzeń AGD na bieżąco ulepszają parametry swych produktów i wzbogacają je o dodatkowe funkcje. Jednym z udogodnień jest zastosowanie technologii No Frost. Zamrażarka szufladowa bezszronowa zapewnia optymalne warunki chłodzenia, zapobiega wilgoci i gromadzeniu się lodu na ściankach zamrażalnika.

Która zamrażarka będzie najlepsza?

Zakup dodatkowej zamrażarki to dobre rozwiązanie, jeśli w lodówce brakuje nam miejsca na mrożonki. Zamrażarka szufladowa No Frost w klasie energetycznej A++/A+++ sprawdzi się do zabudowy i pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za energię. Atrakcyjne cenowo modele znajdziemy u większości producentów, takich jak Amica, Beko, Bosch czy Electrolux. Pojemna zamrażarka skrzyniowa Zanussi z linii Avanti pomieści produkty żywnościowe o dużych gabarytach, a wbudowane oświetlenie wewnętrzne zapewni wygodę użytkowania.