Kategorie

Konto

Koszyk

Płyta indukcyjna czy elektryczna? Porównujemy oba rozwiązania

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Płyta indukcyjna czy elektryczna? Porównujemy oba rozwiązania

W trakcie aranżacji pomieszczenia kuchennego dużym wyzwaniem jest wybór płyty grzewczej. Jeżeli kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym, nie spotkasz się już z kuchenką gazową. Takie instalacje już dawno wyszły z mody, głównie ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Teraz liczy się przede wszystkim nowoczesność oraz funkcjonalność, dlatego też wybiera się albo płyty elektryczne, albo indukcyjne. Które rozwiązanie okaże się lepsze?

Wybieramy płytę grzewczą do swojej kuchni

Wybór odpowiedniej płyty grzewczej do kuchni może okazać się sporym dylematem – zależy nam przecież na tym, aby była ona jednocześnie bezpieczna, komfortowa w użytkowaniu, a także ekonomiczna. Obecnie w ofercie producentów spotkać można trzy główne rodzaje płyt: gazową, indukcyjną oraz elektryczną. Na rynku znaleźć można także płyty modułowe stanowiące połączenie różnych ich typów. W nowym budownictwie nie ma jednak doprowadzonych przyłączy gazowych, a to oznacza, że nie ma możliwości zainstalowania płyty gazowej. Coraz częściej wybierane są zatem płyty indukcyjne lub elektryczne.

Płyta elektryczna

Płyta elektryczna zasilana jest prądem. Zamiast palników posiada specjalnie wydzielone pola. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje płyt elektrycznych: żeliwne, ceramiczne oraz indukcyjne. W przypadku modeli żeliwnych pola wystają ponad płytę. Charakteryzuje je niska cena, ale jednocześnie wysoki koszt eksploatacji. Płyty ceramiczne wyróżnia natomiast płaska powierzchnia. Za najprostszą płytę ceramiczną zapłacimy około 500 zł.

Płyta indukcyjna

Odmianą płyty elektrycznej jest także ta wykorzystująca zjawisko indukcji, a więc wytwarzania pola magnetycznego. Płyty indukcyjne to rozwiązania najbardziej bezpieczne, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Ich dodatkową zaletą jest również fakt, że gotowanie okazuje się niezwykle szybkie. Ile kosztuje płyta indukcyjna? Niestety modele te są drogie – musimy na nie przeznaczyć minimum 1000 zł. Ponadto wybór płyty indukcyjnej wiąże się również z koniecznością zakupu specjalnych garnków ze stali ferromagnetycznej, za które będzie trzeba zapłacić łącznie około 500 zł. Jaka płyta indukcyjna okaże się najlepsza? Do najbardziej popularnych producentów należą przede wszystkim: Siemens, Beko, Amica, Bosch, Whirlpool, Mastercook, Gorenje czy Samsung.

Jaką płytę grzewczą kupić? Indukcyjną czy elektryczną?

Które rozwiązanie okaże się zatem lepsze: płyta elektryczna czy indukcyjna? Każda z nich jest inna, dlatego na samym początku należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, na czym nam tak naprawdę najbardziej zależy. Tradycyjne, ceramiczne płyty elektryczne są tańsze w zakupie niż indukcyjne i są łatwe w utrzymaniu czystości. Charakteryzuje je jednak większa podatność na awarie oraz ryzyko poparzenia się podczas kontaktu z nagrzanym polem.

Płyty indukcyjne z kolei charakteryzuje bardzo krótki czas gotowania, łatwość w utrzymaniu czystości, a także bezpieczeństwo użytkowania. Wadą może okazać się jednak wysoki koszt zakupu oraz konieczność dokupienia specjalnych garnków.

Wiesz już, czym różni się ceramiczna płyta elektryczna od indukcyjnej – teraz pozostaje tylko kwestia wyboru odpowiedniego modelu. Korzystnych ofert szukaj w internecie – tam łatwo będziesz mógł porównać ceny i funkcjonalności poszczególnych produktów.