Żelazko – jak wybrać to urządzenie?
Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez żelazka. To jeden z podstawowych sprzętów AGD, który ciągle ulega ulepszeniom. Jak wybrać żelazko, aby ułatwić sobie prasowanie? Przeczytaj nasze wskazówki!
Żelazko – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Obecnie na rynku występuje kilka rodzajów żelazek: żelazko bezprzewodowe (możliwość prasowania bez ograniczeń ruchu), żelazko suche (bez możliwości zwilżania ubrań), żelazko parowe (praca na sucho oraz na mokro), żelazko turystyczne (ma niewielką wagę i rozmiary) i żelazko systemowe (z zewnętrzną wytwornicą pary).
Przed decyzją o kupnie konkretnego żelazka warto zwrócić uwagę na następujące parametry:
- stopa żelazka – bardzo ważne jest sprawdzenie, z jakiego materiału jest ona wykonana; najczęściej z metalu, ale można spotkać również stopy żelazka ze stali, teflonu i aluminium, wyróżniamy ponadto stopę granitową, szafirową i tytanową, a także stopę ceramiczną i emaliowaną. Najlepsze są stopy szafirowe, tytanowe i granitowe – mają bardzo dobry poślizg, łatwo się je czyści i nie są podatne na porysowanie;
- kształt i budowa żelazka – mocne zwężenie stopy z przodu pozwala dotrzeć do najmniejszych zakamarków ubrań, niektóre modele są także zwężone z tyłu (kształt kropli, tzw. stopa wielokierunkowa), co zapobiega gnieceniu ubrań przy cofaniu żelazka; ponadto warto sprawdzić liczbę otworów na parę w przypadku żelazka z generatorem pary – im ich więcej, tym lepiej;
- moc żelazka – im większa, tym szybciej żelazko się nagrzewa; żelazka o mocy ok. 2000 W nagrzewają się w minutę, a żelazka powyżej 2400 W nawet w kilkanaście sekund; żelazka o mocy 1000 W lub mniejszej to zwykle żelazka turystyczne;
- natężenie wytwarzania pary – istotne przy żelazku ze stacją parową, które jest obecnie najpopularniejszym rodzajem żelazka; natężenie wytwarzania pary podaje się w gramach na minutę, w żelazkach turystycznych (najtańszych) wynosi ono ok. 25g/m, w żelazkach ze średniej półki cenowej ok. 40 g/m, a w żelazkach klasy premium ok. 50 g/m; im więcej pary, tym mniejsze prawdopodobieństwo zniszczenia delikatnych ubrań.
Jakie żelazko kupić?
W naszym rankingu żelazek znajdują się:
- żelazko Phillips (w tym żelazko Phillips Azur)
- żelazko Bosh
- żelazko Tefal
- żelazko Zelmer
Są to żelazka sprawdzonych producentów elektroniki użytkowej, które znajdziesz w wielu polskich sklepach. Oczywiście każda marka oferuje wiele modeli dostosowanych do potrzeb klientów i w różnym przedziale cenowym – od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Droższe żelazka wyposażone są w wiele funkcji dodatkowych, na przykład w system antywapienny, samooczyszczanie z kamienia, blokadę kapania, wyświetlacz LCD czy w funkcję strażak, która pozwala uniknąć przypalenia ubrań i przegrzania żelazka – idealna dla zapominalskich, którzy boją się pożaru w wyniku pozostawienia włączonego żelazka na desce do prasowania.
Jednakże już za ok. 100-200 zł kupimy dobre żelazko parowe do użytku domowego . Ciekawym rozwiązaniem jest żelazko do prasowania w pionie, które możemy nabyć już od 200 zł. Dzięki niemu wyprasujemy ubrania na wieszakach czy firany zawieszone już na karniszach. Żelazka takie nie muszą mieć kontaktu z materiałem i tym samym świetnie nadają się do wymagających tkanin.
Jak wyczyścić żelazko?
Jak już wspomnieliśmy, łatwość czyszczenia żelazka zależy od materiałów, z których zostało ono wykonane. Większość żelazek na parę wyposażona jest ponadto w funkcję samooczyszczenia, dzięki której usuwa się kamień z otworów parowych na stopie żelazka. Żelazko możemy czyścić wilgotną szmatką z octem, a w przypadku mocniejszych zabrudzeń również z dodatkiem sody oczyszczonej.
Zobacz inne wpisy: