Kategorie

Konto

Koszyk

Patelnia ceramiczna – jaką wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Patelnia ceramiczna – jaką wybrać?

Patelnie ceramiczne przebojem wdarły się do naszych kuchni, skutecznie rywalizując z modelami teflonowymi. Swoją popularność zawdzięczają doskonałym walorom użytkowym, które decydują o ich wszechstronnym zastosowaniu. Dlaczego warto zdecydować się na patelnię ceramiczną i jaką najlepiej wybrać?

Patelnia ceramiczna – dlaczego warto na nią postawić?

Patelnie ceramiczne  pokryte są powłoką powstałą w wyniku połączenia minerałów i gliny. Modele te są bardzo wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury, zwłaszcza w porównaniu do patelni teflonowych – mogą być nagrzewane nawet do 400°C. Ale to nie jedyne atuty, jakie posiada patelnia ceramiczna. Zalety, na które warto zwrócić uwagę, to także równomierne nagrzewanie się oraz długie utrzymywanie ciepła. Ponadto, patelnie z powłoką ceramiczną podczas smażenia nie wydzielają żadnych szkodliwych związków i nie wchodzą w reakcje z żywnością.

Patelnie ceramiczne mają gładką, nieprzywierającą powłokę, dzięki czemu możliwe jest smażenie z niewielką ilością bądź bez użycia tłuszczu. Powłoka patelni ceramicznych cechuje się odpornością na zarysowania i zadrapania oraz niską podatnością na korozję chemiczną. Patelnie ceramiczne są też łatwe w utrzymaniu w czystości. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że modele te są uznawane za niezwykle eleganckie.

Patelnia ceramiczna – jakiej firmy?

Na sklepowych półkach możesz znaleźć wiele modeli patelni ceramicznych różnych producentów. Jeśli zatem chcesz kupić patelnię ceramiczną, jakiej firmy produkt naprawdę warto wybrać?

Do wyboru masz między innymi modele sygnowane marką Gerlach, Ambition, Tefal czy Berghoff. W ofercie tych producentów znajdują się patelnie ceramiczne różnej wielkości, patelnie do naleśników czy patelnie ceramiczne z pokrywką, które oprócz smażenia możesz wykorzystać także do duszenia lub gotowania.

Patelnia ceramiczna – średnica gra rolę!

Idealna patelnia powinna mieć odpowiednią wielkość. Mniejsze modele, w tym patelnia ceramiczna 20 cm czy patelnia ceramiczna 24 cm, będą wystarczające dla osób, które mieszkają same i zazwyczaj przygotowują niewielkie ilości jedzenia. Modele o średnicy od 24 do 30 cm sprawdzą się w przypadku gospodarstw domowych liczących od dwóch do trzech osób, natomiast patelnia ceramiczna 30 cm lub patelnia ceramiczna 32 cm to doskonała propozycja dla dużych rodzin. Warto jednak dodać, że nawet jeśli mieszkasz sam, powinieneś mieć w kuchni co najmniej jedną większą patelnię – przyda ci się, gdy będziesz organizować spotkanie w gronie rodziny lub przyjaciół.

Patelnia ceramiczna na indukcję – jak wybrać?

Coraz więcej garnków i patelni jest przystosowanych do użytkowania na różnego rodzaju kuchenkach – gazowych, elektrycznych, ceramicznych i indukcyjnych. Mimo to wciąż można spotkać modele, które nie sprawdzą się w przypadku ostatnich z wymienionych. Jeśli jesteś posiadaczem kuchenki indukcyjnej, przed zakupem sprawdź, czy patelnia została wyposażona w ferromagnetyczne dno. Nie powinno sprawić ci to trudności, ponieważ patelnie ceramiczne na indukcję zazwyczaj posiadają specjalne oznaczenie, informujące użytkowników o możliwości korzystania z nich właśnie na tego typu kuchenkach.

Patelnia ceramiczna – jak używać?

Patelnia ceramiczna wyróżnia się wysoką wytrzymałością, niemniej by jak najdłużej mogła zachować swoje właściwości, należy o nią odpowiednio dbać. Przed pierwszym użyciem patelni umyj ją ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń i wytrzyj miękką ściereczką. Następnie nagrzej patelnię przez około 30 sekund, zdejmij ją z kuchenki i rozprowadź na jej powierzchni łyżkę oleju roślinnego, najlepiej przy pomocy papierowego ręcznika.

Ale to nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać, decydując się na patelnię ceramiczną. Jak smażyć na tego typu patelni, by przedłużyć jej żywotność?

Mimo że modele z powłoką ceramiczną mogą być wykorzystywane do smażenia bez tłuszczu, zaleca się stosowanie go choć w niewielkiej ilości. Dzięki temu patelnia nie będzie się przegrzewać, a powłoka nie straci swoich nieprzywierających właściwości. Po gotowaniu patelnia powinna ostygnąć – jeśli włożysz gorące naczynie do zimnej wody, gwałtowna zmiana temperatur może spowodować uszkodzenie powłoki ceramicznej.

Patelnie ceramiczne najlepiej czyścić ręcznie. Nie zaleca się myć ich w zmywarce, ponieważ agresywne detergenty, które są w nich stosowane, mogą naruszyć powłokę patelni. Do mycia patelni ceramicznej używaj miękkiej gąbki i delikatnych środków czyszczących. Jeśli na jej powierzchni znajdują się przypalone lub zaschnięte resztki jedzenia, nigdy ich nie zeskrobuj – wystarczy, że zalejesz patelnię wodą i pozostawisz na kilkanaście minut.

Patelnie ceramiczne mają szereg zalet, dzięki którym coraz częściej zastępują modele teflonowe. Wybierając patelnię ceramiczną, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość wykonania, dobierz odpowiednią dla siebie średnicę i zapamiętaj kilka wskazówek dotyczących jej użytkowania – wówczas możesz mieć pewność, że będzie ci służyć przez co najmniej kilka lat.