Wszystkie kategorie
Moja Arena

Młynek do pieprzu – najciekawsze propozycje!

Opublikowano: wrz 04,2018 08:50

Młynek do pieprzu – najciekawsze propozycje!

Świeżo zmielony pieprz smakuje znacznie lepiej niż gotowy i jest w stanie wzbogacić smak przyrządzanych przez nas potraw. W związku z tym w każdej kuchni powinien się znaleźć specjalny młynek przeznaczony do tego celu.

Młynek do pieprzu – jak wybrać ten gadżet?

Młynek do pieprzu  sprawdzi się zarówno podczas przygotowywania kanapek, jak i dań obiadowych czy przekąsek. W sklepach spotkać możemy również urządzenia przeznaczone do mielenia soli czy innych przypraw.

Młynki dzieli się na ręczne oraz elektryczne. Różnią się zarówno materiałem wykonania, jak i dodatkowymi funkcjami czy ceną. Jeśli chcemy, by młynek do mielenia pieprzu posłużył nam przez długi czas, zdecydujmy się na model renomowanej marki.

Młynek do pieprzu ręczny

Młynki ręczne do pieprzu powoli są wypierane przez ich elektryczną wersję. Mimo to wiele osób posiada je na wyposażeniu  swojej kuchni, a to ze względu na ich tradycyjny wygląd, dzięki czemu stanowić mogą oryginalną dekorację wnętrza. Młynki do pieprzu mechaniczne pozwalają także na precyzyjne zmielenie. Choć czynność ta przebiega wolno, jesteśmy w stanie zachować pełnię smaku i aromatu przyprawy. Takie urządzenia są również tańsze od elektrycznych modeli.

Młynek do pieprzu elektryczny

Wybierając elektryczny młynek do pieprzu i soli, pod uwagę powinniśmy wziąć następujące parametry:

  • Wydajność – należy ją dopasować do przeznaczenia młynka. Do użytku domowego w zupełności wystarczający będzie model o wydajności ok. 45 g na minutę. W punktach gastronomicznych najlepiej sprawdzą się natomiast takie, gdzie wydajność sięga 200 g na minutę.
  • Moc – warto zaopatrzyć się w elektryczny młynek do pieprzu o mocy przekraczającej 100 W. Jeśli będzie ona niższa, urządzenie może się zacinać podczas  pracy.
  • Obroty – w celu zachowania pełnego smaku i aromatu mielonych przypraw najlepiej zakupić młynek elektryczny do pieprzu i soli z wolnoobrotowym silnikiem – zbyt szybkie mielenie ziaren obniża ich jakość, co może w negatywny sposób wpływać na smak przyrządzanej potrawy.

Ze względu na zastosowany mechanizm mielący do wyboru mamy młynki elektryczne do soli i pieprzu:

  • Żarnowe – elementem mielącym są tutaj żarna. Takie urządzenia pracują na podobnej zasadzie, co młynki ręczne. Wyposażone są w regulację grubości mielenia przypraw i nie obniżają ich jakości.
  • Udarowe – czyli z ostrzami. Nie mamy tu możliwości wyboru grubości mielenia. Stosowany w takich urządzeniach mechanizm często się nagrzewa, zmieniając temperaturę mielonych w nich przypraw, co może obniżać zarówno ich jakość, jak i walory smakowe.

Młynek do pieprzu – drewniany czy szklany?

Obudowa młynka do pieprzu może być wykonana z różnego rodzaju materiałów, co wpływa zarówno na jego estetykę, jak i trwałość.

Pierwsza z możliwości to młynek do pieprzu drewniany, który przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom klasyki. Przed zakupem należy się upewnić, że został on odpowiednio zaimpregnowany – dzięki temu będzie odporny na działanie wilgoci i zdatny do kontaktu z żywnością.

Druga z propozycji to młynki akrylowe, które są przezroczyste, dzięki czemu wiemy, jak dużo ziaren znajduje się jeszcze w naczyniu. Mamy tu również możliwość śledzenia procesu mielenia. Takie urządzenia są higieniczne, łatwe w utrzymaniu w czystości i lekkie, a co za tym idzie – wygodne w użytkowaniu.

Zaopatrzyć możemy się również w plastikowe młynki, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, lekkie i komfortowe w codziennym użytkowaniu.

W sklepach dostępne są także młynki ze stali nierdzewnej – solidne, trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, higieniczne, łatwe w utrzymaniu w czystości i niezwykle eleganckie, dzięki czemu stanowią stylową ozdobę każdego domu .

 


Pokaż więcej