Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Mimo że we współczesnym świecie przerwy w dostawach prądu są stosunkowo rzadkie, to ich skutki są bardzo poważne. Dlatego posiadanie rezerwowego agregatu prądotwórczego w domu nie wydaje się dziś wcale fanaberią. Co zrobimy, gdy nagle zabraknie prądu na kilkanaście godzin czy kilka dni? Jest on przecież często niezbędny do ogrzewania pomieszczeń, gotowania i podgrzewania wody!

Jaki agregat prądotwórczy będzie idealny do domu?

Agregaty prądotwórcze najczęściej używane są w domkach letniskowych, na działkach czy podczas wyjazdów w teren. W takich przypadkach wystarczą niewielkie walizkowe, akumulatorowe lub przenośne generatory spalinowe. Dostarczą one tyle mocy, by coś ugotować, naładować telefon, skorzystać z prostych elektronarzędzi czy uruchomić wieczorem oświetlenie.

Na potrzeby nawet niewielkiego domu jednorodzinnego potrzebne jest dużo mocniejsze urządzenie, które zapewni zasilanie przez dłuższy okres czasu. Dlatego trzeba dokładnie dopasować agregat do faktycznych potrzeb. Zakup generatora prądu, który będzie niewystarczający będzie stratą pieniędzy, a warto pamiętać, że urządzenia tego typu nie są tanie. Który agregat prądotwórczy będzie odpowiedni? Przeczytaj nasze wskazówki!

Agregat prądotwórczy jednofazowy czy trójfazowy?

Od czego rozpocząć wybór odpowiedniego agregatu do własnego domu? Od określenia, czy mamy w planie kupić urządzenie jednofazowe, czy trójfazowe.

  • Agregat prądotwórczy jednofazowy – wytwarza prąd o napięciu 230V, czyli odpowiedni do zasilania większości domowych urządzeń, takich jak: piece jedno- i dwufunkcyjne, lodówki, czajniki, pralki, lampy, sprzęt komputerowy i RTV oraz większość kuchenek i piekarników.
  • Agregat prądotwórczy trójfazowy – pozwala na podłączanie nie tylko urządzeń i narzędzi korzystających z 230V, ale też tych podłączanych do tzw. siły 400V. Urządzenia tego typu są niezbędne do uruchomienia urządzeń gospodarczych czy też niektórych domowych sprzętów – chociażby piekarników, pieców czy kuchenek.

Z powyższego zestawienia wynika, że w większości przypadków do domu wystarczający będzie generator jednofazowy, który jest też tańszy. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak dokładnie przemyśleć, czy aby na pewno „siła” nie będzie nam potrzebna. Tego braku nie da się uzupełnić w inny sposób, jak poprzez zakup drugiego agregatu.

Agregat prądotwórczy – jaką moc wybrać?

Kluczowym parametrem każdego agregatu prądotwórczego będzie moc. Określa ona, jaką ilość prądu agregat jest w stanie przekazać do zasilanych urządzeń. Mówiąc najogólniej, zawsze powinna być ona nieco wyższa niż łączny pobór prądu wszystkich odbiorników zainstalowanych w domu i ogrodzie. Zliczając wartości, trzeba pamiętać, że wiele urządzeń pobiera zdecydowanie więcej mocy w trakcie uruchamiania niż w podczas „normalnej” pracy.

Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na moc maksymalną, a nie znamionową. Z drugiej jednak strony nie powinno się też kupować urządzenia z kilkudziesięcioprocentowym zapasem mocy, który pozostanie niewykorzystany.

Agregat prądotwórczy benzynowy, diesel czy na gaz?

Kolejną ważną cechą każdego agregatu jest rodzaj paliwa, który go napędza. Na rynku dostępne są aktualnie urządzenia z silnikami dwu i czterosuwowymi, napędzanymi benzyną, olejem napędowym lub gazem (LPG). Z punktu widzenia użytkownika różnice między nimi są zbliżone do tych, które obserwujemy w przypadku samochodów. Najmniej „pali” bowiem diesel, nieco więcej silnik benzynowy, a najbardziej paliwożerny jest agregat na LPG. Z drugiej jednak strony ostatnie rozwiązanie może być najtańsze, z racji niższych cen tego paliwa.

Agregator prądotwórczy – ceny i producenci

W wielu przypadkach największym problemem związanym z zakupem agregatu prądotwórczego do domu będzie cena. Urządzenia tego typu kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Sprawia to, że większość osób nie mających regularnych i uciążliwych problemów z zasilaniem z sieci energetycznej raczej nie decyduje się na taki wydatek, choć z pewnością jest on wart swojej ceny.

Obecnie agregaty prądotwórcze są produkowane przez szereg firm, które oferują produkty o różnej jakości, parametrach i cenie. Szukając agregatów prądotwórczych, warto odwiedzić platformę handlową Arena.pl, na której znaleźć można szeroki wybór sprzętu w rozsądnych cenach.