Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka pralka jest najlepsza? Oto 5 rzeczy które musisz wiedzieć

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaka pralka jest najlepsza? Oto 5 rzeczy które musisz wiedzieć

Pralka – niezbędne wyposażenie każdego domu. Nie ma w naszej kulturze zwyczaju chodzenia do pralni (tym bardziej, że te istnieją jedynie w większych miastach), dlatego, tak jak nasi rodzice i dziadkowie, pierzemy w domu. Ale jak wybrać nową pralkę? Jaka pralka będzie dla nas najlepsza?

Na co zwrócić uwagę, kupując pralkę?

Kupując nową pralkę warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Po pierwsze musimy się zdecydować nam wielkością pralki i jej ceną albo chociaż górnym limitem. Wielkość prowadzi nas do kwestii dotyczącej tego, czy pralka ma być wolnostojąca, czy w zabudowie oraz tego, jak będzie napełniana – z jednej strony jest pralka ładowana od góry, a z drugiej ładowana od frontu. Do tego dochodzi kwestia pralki automatycznej i pralki wirnikowej oraz ewentualnego zakupu pralko-suszarki. I w końcu dochodzimy do takich kwestii jak pojemność bębna, klasa energetyczna, ilość pobieranej wody, efektywność prania i kultura prania (termin ten dotyczy przede wszystkim głośności pralki).

Jaka pralka najlepsza – automatyczna czy wirnikowa?

Pralka wirnikowa to chociażby popularna Frania. Chociaż dzisiaj w sklepach dominują pralki automatyczne, to pralki wirnikowe wciąż mają swoich zwolenników. ich plusy to niska cena i mała awaryjność. Natomiast wymagają one od nas ręcznego wlewania i wylewania wody, mają mniejszą ładowność, piorą długo i zużywając sporo wody, nie posiadają zróżnicowanych trybów do różnych rodzajów odzieży, co wiąże się również z ryzykiem zniszczenia ubrań.

Pralka wolnostojąca czy do zabudowy?

Pralka do zabudowy jest zazwyczaj mniejsza niż pralka wolnostojąca. Pozwala do dowolne zaaranżowanie przestrzeni, gdyż skryta pralka pod blatem czy za drzwiczkami jest całkowicie niewidoczna. Ale może stanowić problem z momencie, gdy będziemy chcieli się przeprowadzić albo zmienić pralkę. Pralki wolnostojące są zazwyczaj większe i coraz częściej dostępne są w eleganckim wykończeniu, którego nie musimy ukrywać przed wzrokiem.

Pralka ładowana od góry czy od frontu?

Większość modeli to pralki ładowane od frontu. Mają większy bęben niż pralki ładowane od góry i są wygodne. Ale jeśli pralka stoi w tak wąskim przejściu, że nie bylibyśmy w stanie otworzyć drzwiczek albo jeśli szukamy prali, do której nie będziemy musieli kucać i schylać się, sprawdźmy ofertę na pralki ładowane od góry. Są to wąskie pralki, więc zmieszczą się w każdym miejscu, ale przez to mają także mniejszy bęben.

Pralko-suszarka – co to takiego?

Pralko-suszarka to po prostu pralka z suszarką. Jeśli nie mamy miejsca na rozmieszanie prania, możemy wybrać właśnie taki model. Minusy? Zdecydowanie większy pobór energii i wody. W końcu urządzenie nie tylko pierze, ale i suszy. Jeśli bardzo zależy nam na dodatkowej funkcji suszenia, ale nie chcemy przepłacać za rachunki, poszukajmy modelu z wysoką klasą energetyczną.

Jaka pralka do małego mieszkania?

Pralka wąska do niewielkiego mieszkania nie poradzi sobie z praniem dla wieloosobowej rodziny, ale z praniem singla bądź pary już tak. Poszukajmy modelu wśród pralek slim, które posiadają niewielką głębokość (35-45 cm). Taka pralka jest nieco tańsza od zwykłej pralki o tych samych klasach energetycznych czy związanych z poborem wody, ale jak zawsze – znajdziemy i tańsze, i droższe modele.

Gdzie kupić dobrą pralkę?

Pralkę możemy kupić od razu od producenta, ale i w sklepie ze sprzętem AGD, który będzie miał w swoim asortymencie urządzenia wszystkich najważniejszych producentów – znajdzie się więc tam pralka Bosch, pralka Samsung, pralka Electrolux, pralka Whirlpool, pralka Beko, pralka Amica, pralka LG czy pralka Indesit