Kategorie

Konto

Koszyk

Sokownik – jak używać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Sokownik – jak używać?

Domowe soki to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również prawdziwa bomba witaminowa. Narzędzia do ich przygotowania, czyli sokowniki, służą głównie do robienia soków owocowych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotować w nich także soki warzywne. Jak używać sokowników, żeby wydobyć z owoców maksimum smaku?

Czy sok z sokownika jest zdrowy?

Większość soków, które można spotkać na sklepowych półkach, ma w sobie cukier dodany. Dosładzane są nie tylko soki warzywne, ale również owocowe. Zdecydowana większość tego typu produktów ma w składzie nie tylko cukier, ale również jego pochodne (m.in. szkodliwy dla zdrowia syrop glukozowo-fruktozowy). Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że w skórkach owoców i warzyw również znajdują się cenne dla organizmu ludzkiego składniki, jednak przy masowej produkcji owoce najczęściej są obierane, czym pozbawia się je części witamin.

Jeżeli przygotowujesz sok w domu, to nie musisz zastanawiać się, czy soki z sokownika są zdrowe – sam doskonale wiesz, jakie owoce zostaną użyte do produkcji, a także Ty decydujesz, czy dodać do nich cukier i czy je obrać. Sok z sokownika będzie więc zdrowy, jeżeli nie dodasz do niego cukru. Odradzamy również obieranie owoców, takich jak np. jabłka – w ich skórkach czai się prawdziwa bomba witaminowa!

Sokownik – jak działa?

Działanie sokownika jest niezwykle proste. Urządzenie to składa się zazwyczaj z trzech części: garnka z wodą, garnka do zbierania soku oraz pojemnika na owoce. Podgrzewana woda paruje, a para powoduje, że owoce wydzielają sok, który następnie zlewany jest do specjalnych pojemników.

Na rynku można znaleźć sokownik z kranikiem (który można swobodnie odkręcać i zakręcać, do niego podłącza się wężyk), sokownik 8-litrowy i sokownik o pojemności 5 l. To, jaki sokownik kupisz, powinno zależeć głównie od ilości soku, jaką produkujesz naraz. Dodatkowo rozważ, czy wolisz sokownik ze stali nierdzewnej czy sokownik aluminiowy – te dwa urządzenia różnią się od siebie ceną, a niektórzy twierdzą również, że nadają sokom inny posmak.

Sokownik – jaki wybrać?

Zanim kupisz sokownik, zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonany, pojemność i sposób przyrządzania soku (sokownik parowy, na indukcję lub elektryczny).

Sokownik elektryczny

Sokownik elektryczny z kranikiem to urządzenie, które do zrobienia soku nie wymaga ustawienia na kuchence. To bardzo wygodne, ponieważ można jednocześnie robić sok, nie zajmując potrzebnych np. do gotowania obiadu palników. Sokownik na prąd jest jednak nieco droższy niż zwykłe sokowniki na kuchenkę.

Sokownik parowy – jak używać?

Sokownik parowy z kranikiem to tradycyjny sokownik, który składa się z 3 głównych części: garnka na wodę, garnka do zbierania soku oraz garnka na owoce/warzywa. Taki sokownik ustawia się na kuchence – parująca woda sprawia, że produkty spożywcze puszczają sok, który zbiera się w środkowym garnku.

Sokownik na indukcję

Sokownik na płytę indukcyjną jest, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony do kuchenek indukcyjnych. Jest wykonany ze specjalnych materiałów, które są kompatybilne z indukcją.

Sokownik – jak zrobić sok?

Jak zrobić sok w sokowniku?

  1. Umyj owoce/warzywa.
  2. Usuń gniazda nasienne, pestki, szypułki lub ogonki. Owoce/warzywa możesz obrać.
  3. Zalej garnek do 1/3 wysokości wodą i ustaw go na kuchence.
  4. Na garnku z wodą ustaw garnek do zbierania soku.
  5. Na środkową część sokownika nałóż pojemnik na owoce/warzywa i umieść je w nim. Możesz zasypać je cukrem, ale nie musisz (chyba że robisz sok z kwaśnych owoców).
  6. Doprowadź wodę do wrzenia.
  7. Gdy owoce/warzywa zaczną wydzielać sok, otwórz kranik/zacisk węża i rozpocznij zlewanie soku do uprzednio wygotowanych pojemników.

Czy sok z sokownika trzeba pasteryzować? Jeżeli masz zamiar wypić go w przeciągu 24 godzin, nie musisz go pasteryzować, jednak pamiętaj, że w przypadku robienia większej ilości soku pasteryzowane soki dłużej będą świeże.