Kategorie

Konto

Koszyk

Sokowirówka – jak wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Sokowirówka – jak wybrać?

Świeżo wyciskane soki to wspaniałe źródło witamin i orzeźwienia. To także fantastyczny sposób na wprowadzenie warzyw i owoców do diety naszych dzieci. Jeśli więc szukamy alternatywy dla wysokosłodzonych soków z supermarketów, powinniśmy zacząć rozglądać się za urządzeniem, które pozwoli nam codziennie cieszyć się pysznym napojem. Wśród najpopularniejszych opcji znajduje się sokowirówka. Jak wybrać model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania?

Jaką sokowirówkę wybrać?

Wszystko zależy od tego, na czym najbardziej nam zależy – czy będziemy wyciskać sporo soku i chcemy móc zrobić to jak najszybciej (na przykład wtedy, kiedy z sokowirówki korzystać będzie wielu domowników albo kiedy stanąć ma ona w biurze), czy też wolimy wybrać model o nieco mniejszej liczbie obrotów? Ważny jest również rozmiar, którym charakteryzuje się sokowirówka. Mała z powodzeniem zmieści się nawet w niewielkiej kuchni, ale będziemy musieli często ją opróżniać.

Czym różni się sokowirówka od wyciskarki?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – sokowirówka czy wyciskarka? Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma sprzętami AGD tkwi w sposobie obróbki warzyw i owoców – podczas gdy sokowirówka tnie je na drobne części, wyciskarka miażdży je na pulpę za pomocą tłoków (jednego bądź dwóch). Ze względu na to, że sokowirówka charakteryzuje się bardzo wysoką częstotliwością obrotów (kilka tysięcy na minutę), w wyniku jej pracy wytwarza się ciepło, a pulpa owocowo-warzywna zostaje podgrzana. Może prowadzić to do utraty części cennych składników odżywczych. Sokowirówka wolnoobrotowa powinna częściowo rozwiązać ten problem.

Na co zwrócić uwagę, kupując sokowirówkę?

Jest wiele elementów sokowirówki, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem. Zaliczają się do nich między innymi moc sokowirówki, rodzaj napędu, materiał, z którego wykonane jest sito czy wielkość pojemnika.

Moc sokowirówki

To pierwszy z parametrów, nad którym warto się pochylić podczas wyboru sokowirówki. I choć na rynku znajdziemy modele o mocy mniejszej niż 200W, nie mamy gwarancji, że poradzą sobie one z twardszymi warzywami. Co więcej, jeśli planujemy wyciskać sporo soku, koniecznie musimy rozważyć model o większej mocy, od 500W do 700W. Jeśli pragniemy posiadać sokowirówkę o większej mocy, ale jednocześnie oszczędzić nieco zużywanej energii, wybierzmy model, w którym wskaźnik ten można regulować.

Sito – ze stali nierdzewnej czy tworzyw sztucznych?

Po tym, jak warzywa i owoce zostają zmielone, trafiają na sito. Od niego zależy, jak wiele soku i jakiej jakości uzyskamy. Producenci stosują sita z tworzyw sztucznych, jak plastik, oraz ze stali nierdzewnej. To drugie rozwiązanie jest nieco droższe – ale nie oznacza to, że niewarte rozważenia. Sito powinno być niezwykle trwałe, inaczej nie wytrzyma siły, z jaką spada na nie pulpa. Nie powinno być także zbyt małe, inaczej będzie się często zatykać, a my będziemy zmuszeni często je czyścić.

Pojemnik

Sokowirówki posiadają dwa podstawowe pojemniki – na pulpę i na sok. Ten drugi jest zazwyczaj dostawiany i z powodzeniem może być zastępowany chociażby przez większą szklankę. Ale pojemnik na pulpę jest integralnie połączony z samą maszyną. Jeśli nie jest przezroczysty, trzeba będzie go rozmontować za każdym razem, gdy będziemy chcieli sprawdzić stopień jego zapełnienia. Najważniejsza zasada jest jedna – im więcej użytkowników i im więcej soku wyciskamy, tym pojemnik na pulpę powinien być większy.

Inne ważne funkcje

Oprócz mocy sokowirówki, rodzaju sita czy też wielkości pojemnika, ważna jest chociażby wielkość otworu, przez który wrzucać będziemy owoce i warzywa. Zbyt mały zmusi nas do krojenia wszystkiego na mniejsze kawałki, a odpowiednio szeroki pozwoli na wrzucanie całych owoców. Choć  wydawać może się, że to szczegół, to jednak nie ma powodu, aby utrudniać sobie przygotowanie soku już na samym początku.

Jakie warzywa i owoce do sokowirówki?

Sokowirówka świetnie sprawdzi się do takich owoców jak cytrusy, jabłka czy gruszki oraz do warzyw jak marchew czy burak. Ale nie poradzi sobie z zielonymi, liściastymi warzywami (szpinak, jarmuż), owocami jagodowymi (truskawka, malina, borówka, agrest, żurawina) czy z ziołami. Należy także pamiętać, aby owoce obrać, oczyścić, a jeśli trzeba, pokroić na mniejsze kawałki. Cała reszta należy już do naszej kreatywności – tylko od nas zależy, jak połączymy ze sobą smaki warzyw i owoców.

Ile kosztuje sokowirówka?

Najtańszą sokowirówkę kupimy już za kilkadziesiąt złotych, ale jeśli szukamy czegoś nieco trwalszego i o lepszych parametrach, to powinniśmy nastawić się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Sokowirówka Zelmer, sokowirówka Moulinex czy też sokowirówka Philips – cena zależy oczywiście od standardu narzuconego przez producenta na dany sprzęt AGD.