Kategorie

Konto

Koszyk

Jak wyczyścić pralkę? 12 rad ekspertów

Opublikowano: sie 20,2021 15:15

Jak wyczyścić pralkę 12 rad ekspertów.jpg

Pralka to niezwykle praktyczne urządzenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie pozbyć się z ubrań nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Aby mogła nam ona posłużyć przez długi czas, pamiętać należy o jej regularnym czyszczeniu. Jak powinno wyglądać profesjonalne czyszczenie pralki?

Jak wyczyścić pralkę?

By pralka zawsze prezentowała się nienagannie, po każdym praniu należy ją przetrzeć przy pomocy wilgotnej szmatki (dotyczy to zarówno jej obudowy, jak i drzwi). To sprawdzony sposób na pozbycie się kurzu czy resztek detergentów. Po wyjęciu odzieży z bębna, warto pozostawić drzwiczki uchylone na co najmniej kilka minut. Pozwoli na odparowanie wody i uchroni wnętrze pralki przed rozwojem pleśni.

Nieodłącznym elementem czyszczenia pralki jest mycie szufladki na detergenty. Zalegające tam zanieczyszczenia nie tylko prezentują się nieestetycznie, lecz wpływają również negatywnie na pracę urządzenia. Dodatkowo mogą się one przenosić na ubrania. Jak krok po kroku wyczyścić szufladę pralki? Najpierw delikatnie ją wyjmujemy, a następnie dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Do czyszczenia pojemnika najlepiej sprawdzi się szczoteczka do zębów. Jest ona bowiem w stanie dotrzeć do każdego zakamarka czy załamania. Aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń z wnętrza szufladki, warto posłużyć się wodą lub płynem do mycia naczyń. Na koniec, dokładnie ją osuszamy. Po wyczyszczeniu szuflady, przecieramy wilgotną, a następnie suchą szmatką komorę, z której ją wyjęliśmy.

Następny etap czyszczenia pralki automatycznej to mycie uszczelek. Aby pozbyć się resztek detergentów, pleśni oraz brudu z ich powierzchni, należy je umyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie spłukać i przetrzeć suchą szmatką.

Osoby, które nie chcą tracić czasu na samodzielne czyszczenie pralki ładowanej od góry czy z przodu, mogą zdecydować się na zakup urządzenia wyposażonego w program samoczyszczący, który uruchamia się przy pustym wnętrzu pralki, w wysokiej temperaturze i przy bardzo szybkich obrotach bębna. To doskonały sposób na pozbycie się zabrudzeń oraz bakterii i wygodna alternatywa dla czyszczenia pralki automatycznej sodą.

Czyszczenie pralki — domowe sposoby

Jak wyczyścić pralkę domowym sposobem? Do tego celu bardzo dobrze sprawdzają się produkty dostępne w każdej kuchni. Jednym z nich jest ocet. Jak wyczyścić pralkę octem? Chcąc odkamienić urządzenie z pomocą tego produktu, wystarczy wlać 1 jego szklankę do przegródki na proszek do prania i ustawić program prania na 90 stopni. Uwaga! Po czyszczeniu pralki octem, przez pewien czas utrzymywać może się w niej charakterystyczny, intensywny zapach.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza pralki, który świadczyć może o tym, że zaczęła rozwijać się w niej pleśń, warto odgrzybić ją przy pomocy sody oczyszczonej. Jak wyczyścić pralkę sodą? 3/4 szklanki produktu wsypujemy do przegródki na proszek do prania i uruchamiamy puste pranie w temperaturze 90 stopni. Sodę oczyszczoną zastąpić można proszkiem do pieczenia.

Do czyszczenia pralki wykorzystać można także kapsułki do zmywarki. Jak wygląda czyszczenie pralki kostką do zmywarki? To bardzo proste! Wystarczy włożyć do bębna 2 kapsułki i ustawić pranie na temperaturę 90 stopni.

Kolejny sprawdzony domowy sposób to czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym, który posiada właściwości odkażające, wybielające i pochłaniające nieprzyjemne zapachy. Wystarczy, że 0,5 szklanki produktu wsypiemy do komory na detergent i wstawimy puste pranie na 90 stopni.

Alternatywą dla czyszczenia pralki octem i sodą może być umycie jej przy pomocy jednego z dostępnych na sklepowych półkach płynów do toalet. Jak powinno wyglądać czyszczenie pralki automatycznej z jego pomocą? Wkładamy do bębna kilka starych ręczników, wlewamy 1 nakrętkę detergentu i ustawiamy pranie na 90 stopni. Uwaga! Preparat tego typu, owszem, skutecznie zabija grzyby i bakterie, lecz może się przyczynić do trwałego uszkodzenia pralki.

Zamiast czyścić pralkę sodą i octem, sięgnąć można po wybielacz. Bardzo dobrze sprawdza się on wówczas, gdy zależy nam na dokładnym oczyszczeniu bębna z osadów czy szlamu, który może stanowić doskonałą pożywkę dla rozwoju grzybów. Jak wyczyścić pralkę z pomocą wybielacza? W tym celu, zakładamy rękawiczki lateksowe, namaczamy chropowatą szmatkę w wybranym detergencie i czyścimy uszczelki. Kolejny etap to wsypanie do komory na proszek sody oczyszczonej lub octu i wstawienie pustego prania w temperaturze 90 stopni.

Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry lub z przodu? Wystarczy wypróbować jednego z zaproponowanych przez nas sposobów! Dobrze sprawdzi się tu zarówno czyszczenie pralki sodą, czyszczenie pralki proszkiem do pieczenia czy mycie ją przy pomocy jednego z dostępnych w sklepach detergentu.

Może zainteresują Cię również:

Pralka - jak wybrać?

Jaka pralka do 1000 zł? Zobacz!

Jaka pralka jest najlepsza? Oto 5 rzeczy które musisz wiedzieć

Pralki

Pralki ładowane od góry

Pralki ładowane od frontu