Kategorie

Konto

Koszyk

Silikonowe formy do pieczenia – modne i wygodne!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Silikonowe formy do pieczenia – modne i wygodne!

Silikonowe formy do pieczenia zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – mają bardzo dużo zalet, a mnogość kształtów sprawia, że jest w czym wybierać. Dlaczego warto kupić silikonową formę do pieczenia?

Formy silikonowe do ciast – dlaczego są tak popularne?

Foremki silikonowe nie tylko nie przywierają do ciast, ale są również odporne na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur (standardowo wytrzymują one temperaturę od -60 do 230°C): można w nich nie tylko piec, ale i mrozić. Formy silikonowe są też bardzo giętkie, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca w kuchni. Na dodatek bardzo łatwo się je myje, a wyciąganie wypieków jest banalnie proste. Foremki silikonowe do pieczenia można nabyć w przeróżnych kształtach i kolorach – nawet małe dzieci będą zachwycone perspektywą wspólnego pieczenia słodkości.

Mało tego – silikonowe formy do pieczenia są bardzo uniwersalne: można ich użyć zarówno do pieczenia ciast, ciasteczek, jak również babek, pasztetów czy zapiekanek. W niektórych można także piec pieczywo. Silikonowe przybory kuchenne wytrzymują również nagłe zmiany temperatur, a każdą formę silikonową do pieczenia można myć w zmywarce.

Silikonowe formy do pieczenia – 7 najciekawszych rozwiązań

Silikonowe formy do pieczenia mogą się niektórym kojarzyć wyłącznie z foremkami do babeczek lub ciastek. Obecnie jednak na rynku jest dużo więcej form, w których można upiec prawie wszystko – oto siedem najciekawszych z nich!

Tortownica silikonowa

Silikonowe tortownice mogą być okrągłe lub kwadratowe. Zastosowanie silikonu do pieczenia ciast sprawia, że dużo łatwiej jest upiec tort, niż w klasycznej tortownicy z aluminium. Silikonowe tortownice nadają się do przygotowywania tortów zarówno na biszkopcie, jak i bezie. Zwykle tego typu formy są wyposażone w ceramiczne lub szklane podstawy.

Formy silikonowe 3D

Silikonowe foremki 3D to dużo grubsze formy niż zwykłe foremki – dzięki temu bez problemu wykonasz trójwymiarowy wypiek w różnych kształtach. Mogą to być kwiatki, liście, zwierzęta czy inne kształty (np. stożki). Tego typu wypieki doskonale nadadzą się na ozdobę na tort lub jako samodzielne ciastka.

Keksówki silikonowe

Silikonowa keksówka umożliwia przygotowanie nie tylko keksu, ale również pasztetu, babki czy nawet chleba. Dzięki silikonowej formie wyjmowanie tego typu wypieków jest bardzo proste – ciasto nie przylega do ścianek, a silikon jest na tyle plastyczny, że bez problemu można wyjąć z niego swoje kulinarne arcydzieło. Co ważniejsze, silikon nie pochłania zapachu i nie zmienia smaku wypieków.

Forma silikonowa serce 

Formy silikonowe w kształcie serca mogą służyć nie tylko do upieczenia ciasta, ale również do przygotowania ciasteczek czy jajek sadzonych. Silikonowe foremki serca są także często wykorzystywane do robienia lodu, pralinek bądź babek.

Silikonowa mata do pieczenia

Silikonowe maty do pieczenia do absolutny hit – to alternatywa dla tradycyjnych stolnic (silikon czyści się łatwiej niż drewno) oraz papieru do pieczenia. Na silikonowych matach można przygotować i upiec ciasteczka, a także zrobić pierogi czy wyrobić ciasto.

Silikonowa forma do chleba

Foremki silikonowe do pieczenia chleba, w przeciwieństwie do tradycyjnych form, znacznie ułatwiają wypiekanie pieczywa. Ciasto nie przywiera, a wyjęcie go z formy jest bardzo proste. Dodatkowo silikon dużo łatwiej jest wyczyścić, niż tradycyjna keksówkę. Formy silikonowe mogą być prostokątne, okrągłe, półokrągłe lub podłużne – wybór jest naprawdę ogromny.

Silikonowa forma do babki

Silikonowa forma do babki może mieć różne kształty, rozmiary i kolor. Dzięki temu nawet pieczenie babek na Wielkanoc zamieni się w dobrą zabawę, a sprzątanie po gotowaniu będzie jeszcze prostsze i szybsze niż zwykle.

Formy z silikonu są tak popularne, ponieważ są uniwersalne. Można wkładać je zarówno do zmywarki, jak i do zamrażalnika czy piekarnika. Dodatkowo silikonowa forma do ciasta przyśpiesza pieczenie, ponieważ silikon bardzo dobrze przewodzi ciepło. Oprócz tego silikonowe formy szybciej stygną, niż foremki z metalu czy aluminium. Mnogość kształtów (również 3D), a także prostota w użyciu i myciu sprawiają, że silikon skutecznie wypiera tradycyjne formy do wypieków.