Kategorie

Konto

Koszyk

Prostownik – jak podłączyć?

Opublikowano: paź 29,2021 15:43

Prostownik – jak podłączyć?

Rozładowany akumulator to problem, z którym może spotkać się każdy kierowca. Na szczęście ładowanie akumulatora nie jest skomplikowane – można to zrobić przy pomocy prostownika. Jak właściwie podłączyć to urządzenie do akumulatora i jak go używać?

Spis treści

Co to jest prostownik?

Prostownik to urządzenie, które służy do zmiany napięcia przemiennego na napięcie stałe, dzięki czemu umożliwia naładowanie akumulatora samochodowego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli prostowników – odpowiedni najlepiej dobrać biorąc pod uwagę rodzaj akumulatora znajdującego się w aucie. W ofercie sklepów z akcesoriami samochodowymi możesz znaleźć zarówno tańsze prostowniki dla amatorów, jak i urządzenia przeznaczone do użytku profesjonalnego.


Jak podłączyć prostownik do akumulatora samochodowego?

Zanim przystąpisz do ładowania akumulatora, musisz zaopatrzyć się w prostownik, który może być zastosowany w twoim samochodzie. Urządzenie nie powinno podawać napięcia wyższego niż 12 V. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia akumulatora, co będzie wiązało się z koniecznością jego wymiany. Kolejny krok to wyłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych w aucie, w tym radia czy sprzętów podłączanych do gniazda zapalniczki.

Teraz możemy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: jak podłączyć prostownik do samochodu? Podczas podłączania zwróć szczególną uwagę na bieguny oraz kolory kabli. Czerwony kabel, czyli dodatni, podłącza się do bieguna dodatniego akumulatora, a czarny, czyli ujemny, do bieguna ujemnego.

W trakcie wykonywania tej czynności trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Pomyłka może skutkować uszkodzeniem bezpiecznika głównego instalacji elektrycznej. W praktyce oznacza to, że żadne urządzenie elektryczne nie będzie działać. Co więcej, wymiana bezpiecznika może być dość kłopotliwa – zwykle są one dostępne tylko w sklepach z częściami samochodowym.

Niezwykle istotna jest również kolejność podłączania. Pamiętaj, że najpierw należy podłączyć akumulator do prostownika, a dopiero potem prostownik do kontaktu. Uważaj też, by nie przekroczyć czasu ładowania. Większość prostowników posiada wskaźnik, na którym można sprawdzić stopień naładowania akumulatora. Jeśli twój model prostownika nie jest w niego wyposażony, nie pozostawiaj podłączonego akumulatora na dłużej niż 10 godzin.

Jak podłączyć prostownik bez wyjmowania akumulatora?

Ładowanie akumulatora bez wyjmowania go z auta nie zawsze jest możliwe – skutecznie utrudniają to choćby niekorzystna pogoda oraz brak garażu. Warto jednak wiedzieć, że za najlepsze rozwiązanie uznaje się ładowanie akumulatora podłączonego do samochodu. Dlaczego? Nierzadko z odłączenia nawet rozładowanego akumulatora od klem pojazdu wynika wiele problemów – niekiedy potrzebna jest diagnostyka komputerowa oraz ponowne kodowanie akumulatora.

Rozruch samochodu za pomocą kabli

Trudności z odpaleniem auta w zimowy poranek to zmora wielu kierowców. W takiej sytuacji wybawieniem często okazują się kable do ładowania akumulatora, za pomocą których można podłączyć go do baterii innego samochodu. Wybierając kable do akumulatora zwróć uwagę na przekrój miedzianego przewodu biegnącego pod gumową osłoną. Im grubszy, tym lepszy, ponieważ będzie w stanie wytrzymać prąd o większym natężeniu.

Samochód użyczający prądu powinien posiadać akumulator o podobnej pojemności do tego, znajdującego się w niesprawnym aucie. Samochody należy ustawić w taki sposób, aby można było swobodnie podpiąć kable rozruchowe. Działające auto można odpalić dopiero po prawidłowym podłączeniu przewodów.

Najpierw przewód czerwony, czyli dodatni, trzeba połączyć z klemą akumulatora oznaczoną plusem w sprawnym pojeździe, a potem jego drugi koniec przypiąć do dodatniego bieguna rozładowanej baterii. Następnie jedną końcówkę czarnego kabla, czyli ujemnego, zaciska się na biegunie ujemnym działającego akumulatora, a drugą zaczepia o jakiś metalowy element, przykładowo krawędź blachy w komorze silnika.

Rozładowany akumulator nie musi wiązać się z koniecznością holowania czy wzywania lawety. W większości przypadków można go naładować używając prostownika lub kabli rozruchowych i uprzejmości innego kierowcy. Oba wymienione sposoby nie wymagają specjalistycznych umiejętności, więc możesz z nich skorzystać nawet jeśli jesteś początkującym kierowcą.

Może zainteresują Cię również:

Podnośnik hydrauliczny – jaki do warsztatu samochodowego?

Jak uruchomić auto przy użyciu kabli rozruchowych?

Narzędzia dla mechanika – jak wybrać?

Prostowniki

Części i akcesoria samochodowe

Motoryzacja