Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka pralka ładowana od góry? Pomożemy ci wybrać!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaka pralka ładowana od góry? Pomożemy ci wybrać!

Dla wielu z nas zakup pralki może być sporym wyzwaniem – chcemy, aby nasze ubrania długo zachowały doskonały wygląd, a jednocześnie wolimy nieco zaoszczędzić – zarówno pieniędzy, jak i miejsca w łazience. Pralki ładowane od góry to doskonały sposób na to, by zyskać nieco przestrzeni w łazience. Producenci doskonale wiedzą, że pomieszczenia te nie zawsze są zbyt duże. Z tego powodu większość z nich ma w ofercie specjalny rodzaj pralek ładowanych od góry. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą i cieszyć się wysokim komfortem prania przez najbliższe lata!

Kiedy warto kupić pralkę ładowaną od góry?

Do niedawna pokutował pogląd, że pralki ładowane od góry to tak naprawdę sprzęt gorszej jakości, a na jego zakup decydują się osoby posiadające klaustrofobiczną łazienkę. Z tego powodu nie cieszą się one zbyt dużym uznaniem. Okazuje się jednak, że to spory błąd! Obecnie pralki ładowane od góry posiadają dokładnie te same funkcje, jak w przypadku tego typu sprzętu AGD  ładowanego od frontu, a jakość ich pracy niczym się nie różni.

Jeśli zastanawiasz się, jaką pralkę kupić – ładowaną od góry czy od przodu, powinieneś odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania. Po pierwsze – jak wygląda przestrzeń w twojej łazience. Jeśli po umieszczeniu w niej wszystkiego, czego potrzebujesz, pozostaje niewiele miejsca, warto zdecydować się na pralkę ładowaną od góry. Taki sprzęt sprawdzi się przede wszystkim w wąskich łazienkach, ponieważ mają one niewielki rozmiar – najczęściej ich szerokość nie przekracza 45 centymetrów.

Po drugie – i jest to decydująca kwestia – zastanów się, który rodzaj pralki jest dla ciebie wygodniejszy. Ładowanie pralki od góry ma wielu zwolenników. Należy również mieć na uwadze, że w wielu łazienkach pralka staje się dodatkowym meblem – często pomimo najszczerszych chęci pojawia się na niej coraz więcej podręcznych drobiazgów, a z czasem staje się niezbędną półką. W przypadku pralek ładowanych od góry nie jest to możliwe, ponieważ za każdym razem należy zdjąć z niej wszystkie przedmioty – jeśli zatem jesteś zwolennikiem umieszczania swoich drobiazgów na pralce, lepiej wybrać sprzęt ładowany od frontu.

Pralka ładowana od góry – ważne parametry i funkcje

Większość producentów pralek kusi nas mniej lub bardziej przydatnymi funkcjami, które mają znacząco podnieść jakość naszego życia. Jeśli planujesz zakup pralki, postaraj się dokładnie określić swoje potrzeby i na ich podstawie wybrać taką pralkę, która spełnia twoje wymagania. Najważniejsze parametry pralek to przede wszystkim jej pojemność – jeżeli mieszkasz sam lub z partnerem, być może duża pralka nie wyda się wam konieczna. Jednak większa pojemność pralki sprawdzi się wtedy, kiedy zechcesz wyprać pościel czy większą liczbę ręczników. Nie warto zatem decydować się na pralkę o zbyt małej pojemności – pięć kilogramów to minimum.

Kolejnym ważnym parametrem jest klasa energetyczna. Producenci zobowiązani są do określenia klasy efektywności energetycznej. Klasa A+++ oznacza największą efektywność, czyli dana pralka zużyje najmniej prądu w ciągu roku. Istnieje siedem stopni klasyfikacji pralek – klasa D oznacza najmniejsza efektywność. Takiej pralki należy się wystrzegać, jeśli nie chcesz ponosić dużych kosztów, związanych z wysokimi rachunkami za prąd.

Oprócz efektywności energetycznej, znaczenie ma także pobór wody – jego wartość podczas jednego prania może wynosić od 10 do nawet 90 litrów! Wielu producentów podaje szacowane zużycie roczne dla 4-osobowej rodziny. Przeciętne zużycie w takim przypadku wynosi około 9000 litrów – warto zatem zwrócić na to uwagę podczas zakupu pralki.

Dodatkowe funkcje to przede wszystkim programy prania – producenci potrafią tu naprawdę zaskoczyć! Warto zdecydować się na model, który oferuje pranie eko, pranie obuwia, kurtek lub pranie tkanin mieszanych – niezwykle przydatne, jeśli mieszkasz sam! Ogromną popularnością cieszy się również funkcja Eco Bubble, która umożliwia pranie wielu różnych ubrań, które musielibyśmy zanieść do pralni, a także opóźnienie startu pracy – wystarczy ustawić pralkę na odpowiednią godzinę, aby po powrocie do domu czekało na ciebie pachnące pranie, gotowe do rozwieszenia!

Producenci pralek ładowanych od góry

Zastanawiasz się, który producent oferuje najlepsze pralki ładowane od góry? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – tak jak w przypadku innych sprzętów AGD, każdy producent ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Pralka ładowana od góry Electrolux, Bosch, Samsung, Whirlpool, a może mniej znani producenci? Postaraj się kierować przede wszystkim najważniejszymi dla ciebie parametrami – producent niech będzie kwestią drugorzędną.

Pralki ładowane od góry – podsumowanie

Jak widzisz, zakup pralki nie musi być skomplikowany. Wystarczy odrobina wiedzy na temat funkcji i parametrów pralek oraz dokładnie określenie swoich oczekiwań. Jeśli twoja łazienka nie jest zbyt duża, pralka ładowana od góry będzie dobrym rozwiązaniem!