Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki wybrać wkład kominkowy? Tradycyjny czy z płaszczem wodnym?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaki wybrać wkład kominkowy? Tradycyjny czy z płaszczem wodnym?

Żaden element nie wnosi tak nastrojowego klimatu do salonu jak kominek, który poza funkcją dekoracyjną w zimowe wieczory stanowi także dodatkowe źródło ciepła. Ciekawą alternatywą dla klasycznego modelu są wkłady kominkowe, które stanowią formę zamkniętego za szklaną szybą paleniska. Co warto wiedzieć, decydując się na takie rozwiązanie?

Wkład kominkowy – dlaczego warto?

Wiele osób uważa, że klasyczny otwarty model kominka jest o wiele bardziej klimatyczny niż zamknięte wkłady kominkowe. Należy jednak mieć na uwadze, że ogrzewanie pomieszczenia za pomocą otwartego kominka jest o wiele mniej wydajne, gdyż wykorzystuje około 10-15% energii cieplnej z drewna, natomiast reszta wędruje z dymem przez komin. Z kolei zamknięte paleniska zużywają nawet do 70% energii, a ich konstrukcja powoduje, że mamy pełną kontrolę nad całym procesem spalania.

Ponadto wkłady kominkowe – za pośrednictwem kanałów powietrznych lub instalacji centralnego ogrzewania – nadają się do ogrzania całego domu. Niektóre z części są wykonane z nienagrzewających się materiałów, dlatego są bezpieczne dla małych domowników. Ponadto ogień, zamknięty za odporną na działanie wysokiej temperatury szybą, może być pozostawiony bez naszego nadzoru.

Tradycyjny czy z płaszczem wodnym – jaki wkład kominkowy wybrać?

Za tradycyjnym wkładem kominkowym przemawia najbardziej niska cena oraz stosunkowo łatwy montaż. Niestety, rodzaj ten sprawdzi się wyłącznie do ogrzania jednego pomieszczenia, dlatego jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli odpalamy kominek tylko sezonowo, a nie jest on źródłem ciepła przez cały rok.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym wyróżnia się na tle innych wysoką sprawnością, nawet do 80%. W trakcie procesu spalania znajdująca się w płaszczu woda pobiera ciepło z paleniska i spalin, a następnie kieruje je do centralnej instalacji grzewczej. Dlatego z powodzeniem może on być uzupełnieniem lub też głównym źródłem ciepła w domu. Ponadto wkład kominkowy z płaszczem wodnym i wężownicą zapobiega przegrzaniu się układu, co dodatkowo podkreśla jego bezpieczną i wydajną pracę.

Czy warto samodzielnie zamontować wkład kominkowy?

Jeśli decydujemy się na to, by wkład kominkowy stanowił element wyposażenia naszego domu, należy dokładnie przemyśleć kwestię jego montażu. W przypadku wkładu kominkowego elektrycznego bądź tradycyjnego sprawa wygląda inaczej niż w przypadku modelu z płaszczem wodnym. Niektórzy eksperci przyznają, że instalację wkładu powinno się przemyśleć już na etapie planów budownictwa.

Uruchomienie wkładu kominkowego z płaszczem wodnym jest bardziej skomplikowane, gdyż działa on w dwóch rozdzielonych obiegach. Należy również pamiętać o doprowadzeniu do niego zimnej wody oraz poprowadzeniu odpływu do kanalizacji. Jeśli nie wiemy, jak zamontować wkład kominkowy, warto zwrócić się z tym zadaniem do fachowca.

Cena wkładów kominkowych

Jeśli zależy nam na kupnie wkładu kominkowego tanio, to z pewnością musimy zapomnieć o modelach z płaszczem wodnym, gdyż są one dwukrotnie droższe od wkładów tradycyjnych. Cena tego produktu może wahać się nawet od 800 zł do 12000 zł i zależy od rodzaju, ale i kształtu czy typu wykończenia frontów.

Dodatkowo wraz ze zwiększającą się popularnością wkładu kominkowego narożnego lub dwustronnego znacznie wzrósł koszt zakupu. Nie inaczej jest z wkładem kominkowym panoramicznym, który zapewnia efektywne pod względem wizualnym palenisko oraz doskonale wpasowuje się w aranżację salonu, przez co jego ceny są wyższe.

Wkłady kominkowe stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych, otwartych kominków, gdyż są bardziej wydajnym źródłem ogrzewania. Gdy zdecydujemy się na ich montaż w swoim domu, warto zastanowić się, który rodzaj najbardziej odpowiada naszym potrzebom, gdyż wraz z funkcjami i wymiarami wkładu kominkowego, rośnie jego cena. Jeśli myślimy o sezonowym ogrzewaniu, zdecydowanie wystarczy nam tradycyjna wersja, jeżeli natomiast rozważamy uczynienie z niego głównego źródła ciepła, warto zainwestować w model z płaszczem wodnym.