Kategorie

Konto

Koszyk

Jak czyścić patelnię ceramiczną?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak czyścić patelnię ceramiczną?

Patelnie ceramiczne już od dłuższego czasu cieszą się ogromną popularnością. Mają szereg niekwestionowanych zalet, jednak by w pełni korzystać z ich właściwości, należy o nie odpowiednio zadbać. Jak czyścić patelnię ceramiczną? Czy można myć ją w zmywarce? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Jak i czym czyścić patelnię ceramiczną?

Patelnie ceramiczne wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na działanie wysokich temperatur, zarysowania i zadrapania. Patelnie z powłoką ceramiczną równomiernie się nagrzewają, długo trzymają ciepło, a przygotowywane na nich jedzenie nie przywiera do powierzchni naczynia. Co niezwykle istotne, podczas smażenia patelnie ceramiczne nie wydzielają niebezpiecznych dla zdrowia substancji i nie wchodzą w interakcje z żywnością. 

Właściwa pielęgnacja patelni ceramicznej zapewni jej długą żywotność. A zatem, czym myć patelnię ceramiczną, by służyła ci przez co najmniej kilka lat? Do czyszczenia tego typu naczyń należy używać ciepłej bieżącej wody, delikatnej ściereczki lub miękkiej gąbki oraz łagodnego środka myjącego. Jeśli na patelni znajdują się resztki zaschniętego lub przypalonego jedzenia, zalej naczynie wodą i pozostaw na kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Unikaj ostrych, drucianych zmywaków, szorowania, skrobania oraz silnych detergentów, które mogłyby uszkodzić powłokę ceramiczną.

Pamiętaj też, że patelnia powinna ostygnąć, zanim zaczniesz ją myć. Nigdy nie wkładaj gorącego naczynia do zimnej wody, ponieważ nagła zmiana temperatur może przyczynić się do uszkodzenia, a w konsekwencji złuszczenia powłoki ceramicznej. Po każdym czyszczeniu warto dokładnie wytrzeć patelnię, co pozwoli ci uniknąć powstawania plam oraz osadzania się kamienia.

Czy patelnię ceramiczną można myć w zmywarce?

Jeśli nie przepadasz za zmywaniem ręcznym, z pewnością zastanawiasz się, czy można myć patelnię ceramiczną w zmywarce. Choć wielu producentów twierdzi, że nie ma ku temu przeciwwskazań, w miarę możliwości lepiej tego unikać. Dlaczego?

Stosowane do tego agresywne detergenty sprawiają, że mycie patelni ceramicznych w zmywarce może doprowadzić do zniszczenia powłoki, która zacznie tracić swoje nieprzywierające właściwości. W zmywarce nie powinno się myć zwłaszcza modeli z drewnianymi elementami, które mogą nasiąkać wodą, matowieć, a w rezultacie pękać.

Jak czyścić przypaloną patelnię ceramiczną?

Przypalona patelnia ceramiczna nie będzie odpowiednio spełniać swojej funkcji. Gdy jednak już do tego dojdzie, nie musisz od razu się jej pozbywać. Zanim podejmiesz radykalne kroki i sięgniesz po druciany zmywak, sprawdź, co zrobić z przypaloną patelnią ceramiczną.

Najprostszym sposobem na przypaloną patelnię ceramiczną jest zalanie wystudzonego naczynia ciepłą wodą i pozostawienie na kilkadziesiąt minut. Po upływie tego czasu resztki znajdujące się na ściankach lub dnie patelni powinny same zacząć odchodzić. Jeśli tak się nie stanie, spróbuj usunąć je za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki.

Do wyczyszczenia przypalonej patelni ceramicznej możesz wykorzystać też sodę oczyszczoną. Wsyp trzy łyżeczki na patelnię, wlej gorącą wodę i gotuj przez około 15 minut. Soda rozpuści przypalone resztki, które łatwo usuniesz z patelni. Jeśli to nie pomoże lub efekty nie będą zadowalające, zalej patelnię octem winnym i pozostaw na noc. Większość resztek powinna zacząć odchodzić sama, a pozostałe bez problemu usuniesz ściereczką.

Jak wyczyścić patelnię ceramiczną od spodu?

Niekiedy konieczne jest również czyszczenie patelni ceramicznej od spodu. Do usunięcia zanieczyszczeń po zewnętrznej stronie naczynia przyda ci się kwasek cytrynowy. Rozcieńcz jedną łyżeczkę w wodzie i doprowadź do wrzenia. Do przygotowanej mieszanki włóż patelnię i pozostaw na kilka godzin. Jeśli zabrudzenia są bardzo duże, konieczne będzie powtórzenie tej czynności.

Dobra patelnia ceramiczna to taka, która przez długi czas zachowuje swoje właściwości. By przedłużyć jej żywotność, warto o nią odpowiednio zadbać. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się trwałością swojej patelni przez co najmniej kilka lat.