Kategorie

Konto

Koszyk

Jakie kimono do karate?

Opublikowano: sie 04,2021 11:38

Jakie kimono do karate?

Japończycy zwykli określać mianem kimona po prostu codzienny strój. Natomiast prawidłowe określenie na kostium do trenowania wschodnich sztuk walki to karategi. Nie ma jednak jednego uniwersalnego karategi do wszystkich odmian karate. Sprawdź więc, jak wybrać właściwy strój.

Spis treści

Kimono do karate – co to?

Kimono do karate, a właściwie karategi, wywodzi się z tradycyjnego stroju do treningu innego sportu walki– judo. W odróżnieniu od judogi wykonane jest jednak z lżejszego materiału. W ten sposób karategi umożliwia ćwiczącemu wykonywanie pełnego zakresu ruchów.

Obecnie wyróżnić można 3 kroje karategi:

  • japoński, z charakterystycznymi krótkimi rękawami i nogawkami oraz długą klapą,
  • europejski, o charakterze prezentacyjnym – posiada długie rękawy i nogawki oraz krótką klapę,
  • kata, uszyty z materiału o gęstym splocie, posiada jeszcze krótsze nogawki i rękawy niż model japoński, najrzadziej spotykany.

Jeśli chodzi o różnice w kroju oraz grubości materiału, wynikają one z różnego przeznaczenia karategi. Ciężar całego stroju powinien być jednak dostosowany do poziomu zaawansowania trenującego oraz jego wagi i wzrostu.

Walki wschodu posiadają swoje indywidualne, przystosowane do treningu stroje. Co więcej, w obrębie jednej dyscypliny może istnieć kilka zestawów strojów. Samo karate posiada kilka odmian – w inny stroju ćwiczy się odmianę kyokushin, a w innym shotokan.

Kimono – karate tradycyjne

Karategi zbudowana jest z trzech części: kurtki, spodni oraz pasa. Ciężar całego stroju rozpoczyna się od 6 uncji (czyli około 170 gramów), a kończy nawet na 14 (około 400 gramów).

Karategi o ciężarze 6-8 oz dedykowane są dzieciom oraz początkującym. Zazwyczaj wykonane są w całości z cienkiej bawełny, ale spotyka się także modele uzupełnione o poliester. To najtańszy, ale i najmniej wytrzymały model. Jeśli myślisz o karate na poważnie, masz już za sobą pierwsze treningu, postaw na coś solidniejszego. Optymalnym wyborem będzie model o ciężarze 8-10 oz.

Karategi o ciężarze 12-14 oz to zdecydowanie najdroższy produkt. Płacisz jednak za wysoką jakość materiału, a także jego ilość. Tego typu karategi wykonane są z bawełny o grubym splocie, dzięki czemu nie zagrażają im przetarcia i inne uszkodzenia mechaniczne.

Kimono – karate kyokushin

Kimono do odmiany karate kyokushin, powinno posiadać krótsze rękawy od tradycyjnych modeli, o długości ¾ całej długości rękawa. Nogawki natomiast powinny mieć długość do samych stóp trenującego. Karategi do kyokushin ma biały kolor, a na kurtce umieszczony haft z japońskim znakiem kanji, oznaczającym właśnie tę odmianę karate. Nie ma zasady co do ciężkości kimona – musi być dostosowana do potrzeb karateki oraz charakteru treningu.

Kimono – karate shotokan

Podobnie jak model do trenowania kyokushin, także karategi do odmiany shotokan charakteryzuje się rękawami o długości ¾ ręki. Różni się jednak długością nogawek, które powinny być nieco krótsze i kończyć się nad kostką.

Kimono – karate kumite

Zastanawiając się nad wyborem karategi, oprócz odmiany karate, weź pod uwagę także rodzaj treningu. Jeśli istotną jego częścią jest kumite, wybierz lekki model, skrojony w taki sposób, by nie krępować ruchów trenującego. W kumite liczy się szybkość.

Natomiast jeśli interesuje Cię trenowanie ćwiczeń kata, wybierz model wykonany z bawełny o bardzo grubym splocie. Gruby materiał ma za zadanie wyeksponować akustykę wykonywanych technik. Charakterystyczne są krótkie rękawy i nogawki.

Ile kosztuje kimono do karate?

W przypadku karategi zakres cenowy jest bardzo szeroki. Najtańsze modele kosztują 50 zł, najdroższe nawet 1000 zł i więcej. Taką cenę należy zapłacić za tradycyjne modele produkowane przez Shureido albo Tokaido.

Karategi posiadają w swojej ofercie także europejskie marki. Kimono karate adidas lub innej sportowej marki będzie dobrym rozwiązaniem na początku Twojej drogi z tym sportem indywidualnym. Jeśli chciałbyś uzupełnić swoje akcesoria do trenowania sztuk walki, a także innych dyscyplin sportowych, zapoznaj się z naszą kategorią sport i rozrywka.

Wybierając kimono do karate upewnij się, czy jest wykonane z bawełny. Sprawdź jego wagę oraz wzmocnienia na rękawach i nogawkach. Dostosuj strój do techniki walki. Jeśli nie jesteś pewien, które kimono będzie odpowiednie, poproś o radę swojego trenera – to najlepsze źródło informacji.

Może zainteresują Cię również:

Jak dobrać ochraniacze piłkarskie?

Jak dobrać buty piłkarskie?

Jakie getry piłkarskie wybrać?

Torby i worki piłkarskie

Buty piłkarskie

Stroje piłkarskie