Materac, karimata czy mata samopompująca? Zobacz, co zabrać ze sobą na wyjazd!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Materac, karimata czy mata samopompująca? Zobacz, co zabrać ze sobą na wyjazd!

Przed nami sezon letni – czas wyjątkowych wypraw i niezapomnianych chwil spędzonych na łonie natury. Kiedy tylko pogoda zaczyna dopisywać, zaczynamy myśleć o zorganizowaniu emocjonującego wypadu poza miasto, aby odpocząć od codziennego zgiełku, najlepiej nad jeziorem lub w lesie. Takie wędrówki wymagają oczywiście odpowiedniego zaopatrzenia, zwłaszcza jeśli planujemy nocleg w namiocie. Co warto wybrać: materac, karimatę czy matę samopompującą?

Karimata do spania

Najbardziej popularnym i z całą pewnością sprawdzonym rozwiązaniem okaże się karimata turystyczna. Na sklepowych półkach znajdziemy szereg dostępnych modeli różniących się między sobą wielkością, grubością, sprężystością, a nawet izolacją. Jaka karimata okaże się odpowiednia pod namiot? Pierwszym kryterium, jaki powinniśmy brać pod uwagę, jest przede wszystkim jej grubość. Im grubsza karimata, tym oczywiście większy komfort jej użytkowania – to proste.

Niestety musimy też liczyć się z tym, że grubą karimatę turystyczną zdecydowanie ciężej będzie nam przetransportować, zwłaszcza jeżeli bierzemy pod uwagę pieszą wędrówkę. Najbardziej uniwersalne karimaty turystyczne posiadają grubość od 1 do 1,6 cm. Jeżeli zależy nam na jak najniższej wadze karimaty, warto zdecydować się na model o grubości 1 cm z dociętymi brzegami. Największą zaletą karimaty, oprócz niskiej wagi oraz dobrej ceny, jest także jej wysoka wytrzymałość. Do wad tego rodzaju rozwiązań zalicza się natomiast trudny transport, niezbyt dobrą izolację podłoża oraz duże rozmiary po złożeniu.

Jaki materac dmuchany pod namiot?

Kolejne wygodne rozwiązanie stanowi turystyczny materac dmuchany. Modele takie zapewniają niezwykle wysoki komfort spania w niemalże każdych warunkach. Oprócz tego gwarantują doskonałą izolację od podłoża, zachowując jednocześnie rozsądne wymiary i wagę. Niektóre modele można z powodzeniem schować do plecaka – oczywiście po spuszczeniu z nich powietrza. Materac dmuchany posiada znacznie większą grubość od karimaty, a to oznacza, że zapewnia zdecydowanie większy komfort użytkowania.

Jaki materac dmuchany okaże się odpowiedni pod namiot? Jeżeli planujemy długi biwak w jednym miejscu, warto zaopatrzyć się w materac,  który zapewni najlepszą wygodę. Jeśli jednak mamy zamiar często się z nim przemieszczać, lepszym rozwiązaniem okażą się bardziej kompaktowe modele, które będą od razu gotowe do użycia. Najbardziej funkcjonalne są oczywiście materace dmuchane z pompką – na uwadze trzeba mieć jednak fakt, że będą stanowić dodatkowe obciążenie.

Mata samopompująca – jak działa?

Mata samopompująca okaże się doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na niskiej wadze oraz niewielkich rozmiarach, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu spania. Kolejną jej zaletą jest z całą pewnością bardzo dobra izolacja od podłoża – dzięki temu matę taką można zabrać ze sobą nawet podczas zimowych wycieczek. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, co okaże się lepsze: mata samopompująca czy materac, zwróć uwagę na to, że mata zapewnia szybkie oraz łatwe rozkładanie – niestety spuszczanie powietrza może w tym przypadku okazać się dość czasochłonne.

Jak działa mata samopompująca? Mimo iż swoim wyglądem przypomina nieco materac dmuchany, to w środku wypełniona jest specjalną gąbką. Dostęp powietrza regulowany jest za pomocą zaworu, który zamontowany jest z boku. Kiedy rozkładamy matę i otwieramy zawór, gąbka zaczyna zasysać powietrze do środka. Moc samopompująca maty zależy więc od zdolności gąbki do przywrócenia swojego pierwotnego kształtu. Rozwiązanie to jest z całą pewnością komfortowe. Minusem może okazać się w tym przypadku wyższa cena.

Karimata, materac dmuchany czy mata samopompująca – co wybrać?

Każde z przedstawionych powyżej rozwiązań posiada swoje plusy i minusy. Aby dokonać właściwego wyboru pod uwagę należy wziąć przede wszystkim indywidualne preferencje, rodzaj planowanej wycieczki oraz możliwości finansowe. Na szczęście kupno zarówno maty, karimaty, jak i materaca to koszt od kilkudziesięciu do około 150 zł – nie jest to więc bardzo duży wydatek, a z pewnością warto go rozważyć, aby zapewnić sobie komfortowy sen podczas wycieczek.


Pokaż więcej