Kategorie

Konto

Koszyk

Ochraniacze na rolki, czyli wszystko o bezpiecznej jeździe na łyżworolkach

Opublikowano: sie 04,2021 12:08

Ochraniacze na rolki, czyli wszystko o bezpiecznej jeździe na łyżworolkach

Ochraniacze są podstawowym elementem wyposażenia każdego rolkarza. Powinny je nosić zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Szczególnej ochrony podczas uprawiania tej aktywności wymagają nadgarstki i kolana, a ponadto łokcie i głowa. Jak dobrać ochraniacze na rolki, by jazda była nie tylko przyjemna, ale również bezpieczna?

Spis treści

Jak dobrać ochraniacze na rolki?

Nadgarstki nie bez powodu są najbardziej narażoną na urazy częścią ciała. Podczas upadku automatycznie staramy się go zamortyzować wyciągając ręce, co jest niestety zgubne dla przegubów dłoni. Czasem upadek kończy się jedynie otarciami, choć do rzadkości nie należą też poważniejsze obrażenia. Bolesnych konsekwencji pomogą nam uniknąć ochraniacze na rolki na nadgarstki. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób początkujących, będą ochraniacze o prostej konstrukcji, wypełnione miękką wyściółką z oddychających materiałów.

Na urazy narażone są także kolana. Teoretycznie rzadziej się na nie upada, niż na nadgarstki, jednak takie lądowanie może skończyć się groźną kontuzją. Z tego powodu ochraniacze na kolana są obowiązkowe, zwłaszcza u dzieci oraz osób, które dopiero uczą się jeździć. Dobrze dobrane będą chronić kolana i amortyzować ewentualne upadki. Ważne jest, by ochraniacze były właściwie dopasowane i zamocowane – nie mogą usztywniać kolan, ograniczając tym samym swobodę ruchów, ani zsuwać się podczas jazdy.

Odpowiedniej ochrony podczas uprawiania skatingu wymagają również łokcie. Z reguły są one mniej narażone na urazy, lecz niekiedy przytrafiają się one początkującym. Ochraniacze na łokcie są skonstruowane podobnie, jak ochraniacze na kolana. Mają jedynie nieco inny kształt oraz oczywiście rozmiar. Polecanym rozwiązaniem będą szczególnie ochraniacze z plastikowymi wzmocnieniami i zapięciami na rzep. Także w tym przypadku istotną rolę odgrywają stabilne mocowanie oraz zapewnienie swobody ruchów.

Zestaw ochraniaczy będzie kompletny, jeśli uzupełnimy go o kask. Czy na pewno trzeba go nosić? Bez wątpienia warto, a w przypadku dzieci – nawet trzeba. Co prawda podczas jazdy na rolkach rzadko upada się na głowę, lecz ewentualne zderzenie z innym rolkarzem czy rowerzystą lub po prostu bardzo niefortunna wywrotka może doprowadzić do powstania poważnego urazu.

Jak dobrać rozmiar ochraniaczy na rolki?

Męska decyzja podjęta – kupujemy ochraniacze na rolki. Jaki rozmiar jednak wybrać? By odpowiedzieć na to pytanie, potrzebna nam będzie miarka krawiecka. Za jej pomocą mierzymy obwód łokcia, kolana na wysokości rzepki oraz dłoni na wysokości knykci. Uzyskane wartości należy porównać z tabelą rozmiarów na opakowaniu ochraniaczy lub opisem produktu w sklepie internetowym. Wiadomo, że ochraniacze są w pewnym stopniu regulowane, lecz nie powinno się kupować ani za małych, ponieważ będą uciskać, ani za dużych, gdyż mogą się zsuwać lub spadać.

Ochraniacze na rolki – jakiej firmy?

Wybierając ochraniacze na rolki, warto zdecydować się na specjalny zestaw, składający się z ochraniaczy na nadgarstki, kolana i łokcie. Dobrą propozycją są ochraniacze na rolki Nils H303 z mocnymi, wytrzymałymi protektorami, zapewniającymi ochronę podczas upadków. Są mocowane za pomocą regulowanych pasków na rzepy, dzięki czemu idealnie dopasowują się do ciała i nie przesuwają się podczas jazdy.

Z kolei dobierając komplet dla dziecka, można zdecydować się na ochraniacze na rolki Spokey Buffer. Są wykonane z wytrzymałych, a zarazem lekkich materiałów, więc zapewniają wygodę oraz bezpieczeństwo jazdy. Ochraniacze są wyłożone miękką wyściółką, co podnosi komfort użytkowania, natomiast zapięcie na rzep pozwala dokładnie dopasować rozmiar do potrzeb.

Ile kosztują ochraniacze na rolki?

Zakup ochraniaczy na rolki nie powinien mocno obciążyć domowego budżetu, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za ich stosowaniem. Ceny ochraniaczy na rolki rozpoczynają się od około 30-40 zł, choć warto na ten cel przeznaczyć około 60-80 zł. Modele z wyższej półki cenowej oznaczają wydatek 150-200 zł.

Jazda na rolkach powinna być źródłem beztroskiej zabawy – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Trudno jednak o przyjemność i satysfakcję z uprawiania tej aktywności, jeśli nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo. Mogą nam je zapewnić dobre ochraniacze na rolki, dzięki którym przykre konsekwencje upadków nie będą nas dotyczyć.

Może zainteresują Cię również:

Ochraniacze na kolana – podstawowe wyposażenie każdego rolkarza

Jakie łyżworolki dla dziecka?

Jaki kask na rolki?

Ochraniacze na rower

Ochraniacze na rolki ☆ Ochraniacze na deskorolkę ☆ Zestawy ochraniaczy

Kaski Skaterskie