Wszystkie kategorie
Moja Arena

Jaki rower dla dziecka? 5 pomysłów

Opublikowano: wrz 12,2018 15:50

Jaki rower dla dziecka? 5 pomysłów

Ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Warto zachęcać dziecko do niego od samego początku, najpierw z zabawkami typu pchacz, potem z rowerkiem biegowym. Po rowerku biegowym czy trójkołowym przychodzi pora na pierwszy prawdziwy rower, i na emocjonującą naukę jazdy na dwóch kółkach. Jak wybrać rower dla dziecka i czym się kierować? Podpowiadamy w artykule.

Jaki rower dla dziecka?

Rower dla dziecka powinien być przede wszystkim dopasowany do jego wzrostu, a także do etapu rozwoju i umiejętności. Maluch w wieku do dwóch lat, który dopiero uczy się trzymania równowagi, najlepiej będzie się czuł na rowerku trójkołowym lub rowerku biegowym. Starsze dziecko może dostać rowerek czterokołowy, a dzieci ośmio- czy dziewięcioletnie, którym pozwala na to wzrost, mogą cieszyć się niemal młodzieżowymi modelami rowerów.

Rower biegowy dla 2-latka

Rowerek biegowy jest na naszym rynku obecny zaledwie od kilku lat, ale już podbił serca dzieci i rodziców. Rower ten pozbawiony jest pedałów, maluch, siedząc na siodełku, odpycha się więc nóżkami. Oczywiście rower tego typu nie nadaje się do pokonywania zbyt długich tras, ale jego celem jest nauczenie malucha utrzymywania równowagi na dwóch kółkach. Dzieci, które doskonale radzą sobie na rowerku biegowym, mogą przeskoczyć przez etap rowerku czterokołowego.

Rower dla dziecka 3-letniego

Rowerek trójkołowy to tradycyjna zabawka drewniana lub plastikowa. Składa się z trzech kółek, przy czym zwykle pozbawiony jest łańcucha. Maluch porusza się do przodu dzięki temu, że pedały przyczepione są do przedniego koła. Taki rower świetnie się sprawdza, jeżeli chcemy zabierać ze sobą dziecko na dłuższe spacery. Na niezwykłe rozwiązanie wpadła firma Lionelo, która proponuje rowerek trójkołowy połączony ze spacerówką. W zależności od wieku dziecka i długości spaceru rowerek może być albo napędzany przez malucha, albo pchany przez mamę.

Rower dla dziecka – jak wybrać?

Rower musi być dobrany do wzrostu dziecka. Ustawmy siodełko w najniższej możliwej pozycji i poprośmy dziecko, by na nim usiadło. Stopy powinny wówczas mocno opierać się o podłogę, a kolana być najwyżej delikatnie ugięte. Kiedy dziecko położy nogi na pedałach, powinno swobodnie dosięgać rękoma kierownicy, nie wyginając przy tym zanadto kręgosłupa. Właśnie ze względu na zdrowie kręgosłupa odradza się maluchom rowery górskie.

To, czy rower jest odpowiedni, możemy też sprawdzić, mierząc wewnętrzną stronę nogi dziecka. Jeśli wynosi od 53 cm do 56 cm, powinniśmy kupić rower z ramą wysokości 11 cali, między 56 a 58 – 12 cali, od 58 do 64 cm – 13 cali i 14 cali powyżej 64 centymetrów.

Jaki rower dla 6-latka do nauki jazdy?

Wiele rowerków wyposażonych jest w kółka boczne, które można łatwo zdjąć, kiedy dzień dziecko nauczy się już pewnie jeździć. Czterokołowe rowerki pozwalają dziecku nauczyć się łapać równowagę i chronią przed upadkiem. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze pewnie jeździć, rozważ zakup rowerka z drążkiem zamontowanym za siodełkiem –pomaga on utrzymać równowagę.

Jaki rower dla 8-latka?

Ośmio-czy dziewięcioletnie dzieci, to już często rowerowi mistrzowie, którym możemy kupić tradycyjny rower z dużymi kołami, mającymi nawet 20 cali średnicy. Zadbajmy o to, by podobał się on dziecku pod względem kolorystycznym i stylistycznym.

Ile kosztuje rower dla dziecka?

Rower dla dziecka to wydatek od 250 zł w górę. Rowery z kołami o przekątnej 20 cali kosztują z reguły od 400 zł. Jeśli w rodzinie jest więcej dzieci, warto zainwestować nieco więcej w trwały, wytrzymały rower, z którego będzie potem korzystać młodsze rodzeństwo.

Jeśli wybraliście już wymarzony rower dla dziecka, nie zapomnijcie zaopatrzyć go także w kask i ochraniacze na kolana oraz łokcie. Weźcie na drogę bidon z wodą, który możecie przymocować na ramie roweru. Tak wyposażeni, możecie ruszać na podbój podwórka!


Pokaż więcej