Kategorie

Konto

Koszyk

Jak wybrać wózek dla dziecka? Podpowiadamy!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak wybrać wózek dla dziecka? Podpowiadamy!

Wózek stanowi podstawę każdej wyprawki dla maluszka. Pozwala on na wygodne spacery,  załatwianie wspólnie z pociechą codziennych spraw oraz rodzinne podróże. Idealny wózek dla dziecka pozwoli mamie szybko wrócić do aktywnego stylu życia. Musi być jednak dobrze dobrany do potrzeb maleństwa, stylu życia całej rodziny oraz otoczenia, po którym mama lub tata będą poruszać się z dzieckiem. Podpowiadamy, jaki wózek dziecięcy wybrać, aby cieszyć się pełną swobodą i komfortem.

Jaki wózek dla dziecka 2018?

W 2018 modne są zarówno wózki nowoczesne, jak i w stylu retro. Rodzice coraz częściej stawiają na funkcjonalność, dlatego w miejsce klasycznych gondoli i spacerówek wybierane są wózki wielofunkcyjne – 2w1, 3w1, a nawet 4w1. Aktywne mamy często rozważają wózek do biegania lub model terenowy.

Wózek dla dziecka – jaki wybrać?

Producenci oferują:

  • wózek dziecięcy gondola (wózki głębokie) – przeznaczone dla dzieci, które jeszcze nie siadają (do około 6 miesiąca życia). Warto wybierać modele z szeroką budką, która posiada regulację (w ten sposób maluszkowi będzie wygodnie, a mama będzie mogła odpowiednio chronić go przed wiatrem czy słońcem) i cicho pracuje (podczas regulacji nie obudzimy dziecka). Dobrze, gdy dno gondoli posiada system wentylacji oraz gdy obicie jest wodoodporne;
  • spacerówki – można je stosować dla dzieci, które już siedzą (od około 6 miesiąca życia). Na rynku dostępne są także spacerówki zaprojektowane w ten sposób, że sprawdzą sie już od urodzenia;
  • tzw. parasolki – jest to mniejsza i lżejsza wersja wózków spacerowych. Są one mniej stabilne, ale w zamian można je łatwo złożyć i zajmują niewiele miejsca, dlatego doskonale sprawdzą się np. dla rodziców, którzy chcą często podróżować wspólnie z maluszkiem;
  • wózek dziecięcy 2w1 – jest to wózek wielofunkcyjny, łączący funkcję gondoli i spacerówki;
  • wózek dziecięcy 3w1 – wózek wielofunkcyjny, który łączy funkcję gondoli, spacerówki i fotelika samochodowego;
 • wózek dziecięcy 4w1 – wózek dziecięcy wielofunkcyjny, który łączy funkcję gondoli, spacerówki, fotelika i bazy do fotelika;

Wózek dla dziecka 2w1

Wózek dla dziecka 2w1 to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy nie chcą kupować oddzielnie wózka głębokiego i wózka spacerowego. Tego rodzaju modele łączą te 2 funkcje. Podstawą konstrukcji jest stelaż, posiada on także gondolę i spacerówkę.

Podczas wyboru wózka 2w1, warto sprawdzić stelaż – dobrze, gdy będzie się on łatwo składał i rozkładał, posiadał wysokiej jakości amortyzację oraz odpowiednie koła. Gdy chcemy poruszać się po różnych nawierzchniach, dobrze sprawdzą się duże, pompowane koła, które nieźle sobie także na nierównościach (np. w parku lub podczas rodzinnych wycieczek poza miasto).

Wózek dla dzieci 3w1

Wózki dla dzieci 3w1 to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Łączą one funkcję głębokiej gondoli, zwrotnej spacerówki i fotelika samochodowego. Warto zwrócić uwagę, czy zmiana poszczególnych funkcji jest szybka i prosta, sprawdzić atest bezpieczeństwa wózka (oznaczony dużą literą B umieszczoną w trójkącie – atest przyznawany jest przez Państwowy Zakład Higieny) oraz rodzaj kół. Taki zestaw zajmie niewiele miejsca, a my zyskamy nie tylko wózek, ale także fotelik i nosidełko.

Wózek dziecięcy 4w1

Wózek dziecięcy 4w1 to rozwiązania stawiające nie tylko na bezpieczeństwo, ale i wielofunkcyjność. Takie konstrukcje powinny przypaść do gustu wszystkim aktywnym mamom, które planują częste spacery i podróże wspólnie z maleństwem. Wózek 4w1 łączy funkcję gondoli, spacerówki, fotelika i bazy do fotelika. Dodatkowa baza podnosi bezpieczeństwo i pozwala stabilnie zamontować konstrukcję w aucie. Taki fotelik nie przesunie się nawet podczas kolizji.

Wózek dziecięcy spacerowy

Dostępne są wózki spacerowe przeznaczone dla dzieci siedzących (od około 6 miesiąca życia) oraz nowoczesne wersje dedykowane dla maluszków od pierwszych dni życia. Nowoczesne spacerówki dla noworodków muszą posiadać wygodną pozycję płaską, aby kręgosłup maleństwa był odpowiednio podparty.

Wózek spacerowy składa się z:

 • oparcia,
 • podnóżka,
 • zagłówka,
 • uprzęży z pasami.

Podczas doboru spacerówki warto zwrócić uwagę na to, aby konstrukcja była szeroka i rosła wraz z dzieckiem. Możliwość obracania siedziska i przekładania rączki pozwoli chronić dziecko przed wiatrem lub słońcem. Konstrukcja powinna być lekka. Zdejmowane obicie pozwoli wygodnie utrzymać higienę (wystarczy uprać je w pralce).

W spacerówkach często wożone są dzieci, które nie tylko siedzą i raczkują, ale już chodzą, dlatego bardzo ważne są pasy bezpieczeństwa – najlepiej wybierać pięciopunktowe (miękkie obicia pasów zapewnią wygodę) – oraz regulowana barierka bezpieczeństwa. Warto również sprawdzić hamulec blokujący (dobrze, gdy będą blokowane oba koła jednocześnie).

Mamy, które cenią sobie oryginalny styl, mogą wybrać wózek dla dziecka retro – z wielkimi kołami ze szprychami.

Wózek dziecięcy terenowy

Dla mam, które planują wycieczki poza miasto, idealnie sprawdzi się wózek dziecięcy terenowy. Są to konstrukcje posiadające 3 koła (pompowane), zaprojektowane specjalnie na wyprawy turystyczne. Odpowiednia amortyzacja zapewnia wygodę nawet na wertepach. Większość modeli posiada przednie koło skrętne z możliwością blokady (to pozwoli wykorzystać wózek również jako klasyczną spacerówkę na chodniku). Klasyczne wózki terenowe są dedykowane dla dzieci od 6. miesiąca życia, ale niektórzy producenci stosują specjalną wkładkę dla młodszych dzieci.

Wózek dziecięcy do biegania

Wózek dziecięcy do biegania to spacerówki zaprojektowane z myślą o mamach, które chcą uprawiać jogging podczas spacerów. Są to lekkie i zwrotne wózki z trzema kołami, dodatkowym hamulcem ręcznym i dłuższą rączką. Wersje ze skrętnymi kołami przednimi przystosowują się do różnych nawierzchni. Dostępne są również modele ze specjalnym paskiem na nadgarstek – wózek nie stoczy się nawet, gdy biegający upadnie.

Wózek dziecięcy bliźniaczy

Wózek dziecięcy bliźniaczy to konstrukcja, która posiada 2 siedzenia obok siebie. Wózek dla dwójki dzieci to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla rodziców bliźniaków. Siedziska można osobno regulować, ale podczas manewrowania ważne jest, aby oba siedziska zajmowały dzieci o podobnej wadze (konstrukcja nie sprawdzi się jako wózek dla dwójki dzieci w różnym wieku).

Gdy nasza klatka schodowa jest wąska, warto rozważyć zakup tandemu. Jest to wózek bliźniaczy z siedzeniami usytuowanymi jedno za drugim.

Do kiedy wózek dla dziecka?

Zastanawiasz się, do kiedy wózek dla dziecka jest konieczny? Nie istnieją konkretne granice wiekowe, do których maluch może jeździć w spacerówce. Rodzice najczęściej rezygnują jednak z wózków pomiędzy 2. a 3. rokiem życia. Najwięcej modeli ma ograniczenie wagowe do 15 lub 18 kg.

Ile kosztuje wózek dla dziecka?

Ile kosztuje wózek dla dziecka? Ceny wózków są bardzo różnorodne. Zaczynają się one już od około 300–400 zł, a kończą przeciętnie na 3 tys. zł. Dostępne są jednak także nowoczesne wózki dla dzieci znanych marek, które mogą kosztować nawet kilka tys. zł.