Wszystkie kategorie
Moja Arena

Jak wybrać rower dla dziecka?

Opublikowano: wrz 14,2018 10:48

Jak wybrać rower dla dziecka?

Wybór roweru dla dziecka to zawsze wielkie wydarzenie w życiu całej rodziny. Rower musi być dopasowany do wieku i wzrostu dziecka, a także do jego umiejętności – by jazda na nim stanowiła pasjonującą, ale bezpieczną przygodę. Jak wybrać rower idealny, który wspomoże dziecięcy rozwój, rozwinie ciekawość świata i zachęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a jednocześnie pozwoli do minimum ograniczyć ryzyko upadków? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami – na pewno pomogą podjęciu decyzji!

Jak dobrać rower dla dziecka?

Rower powinien być dopasowany przede wszystkim do wzrostu dziecka, a mówiąc bardziej precyzyjnie – do długości jego nogi. By prawidłowo zmierzyć nogę, ustaw dziecko bez butów przy ścianie i umieść między jego nogami niewielką książkę, by mieć pewność że stoi równo. Następnie zmierz centymetrem wewnętrzną stronę nogi od podłogi do pachwiny. Uzbrojony w tę wiedzę możesz dobrać wielkość kół i ramy roweru do dziecka.

Przyjmuje się, że długość nogi od wewnętrznej wynosząca 48 cm odpowiada 16-calowemu przekrojowy kół. 56 cm to 20 cali, a 66 cm to 24 cale. Do długość nogi dopasowujemy także rozmiar ramy – dziecku, którego długość nogi wynosi 53 cm, kupmy rower z rozmiarem ramy wynoszącym 11 cali. Jeśli młody człowiek ma nogę długości 56 cm, najlepiej będzie się czuł na rowerze 12 cali, 58 centymetrów odpowiada ramie 13-calowej i tak dalej. W praktyce oznacza to, że gdy dziecko usiądzie na siodełku w jego najniższej pozycji, powinno dosięgać całą powierzchnią stóp do ziemi, a kolana powinny być tylko lekko ugięte. Jeżeli dziecko zbyt mocno zgina kolana, oznacza to, że rower jest dla niego za mały.

Jak dobrać rower dla chłopca, jak dla dziewczynki?

Rowery dla dziewczynek  pozbawione są dodatkowego drążka w ramie, co jest uwarunkowane tradycją – chodzi o to, by wygodniej jeździło się w długiej spódnicy. Dziś te różnice są kwestią wyłącznie stylistyczną, a model roweru najlepiej wybierać razem z dzieckiem, kierując się jego gustem. Oczywiście, znajdziemy tradycyjne rowery dziewczęce w pastelowych, radosnych kolorach i chłopięce w odcieniach mocnego błękitu czy głębokiej zieleni, często kupowane na komunię. Bardziej jednak niż na kolor roweru, zwróćmy uwagę na takie elementy, jak błotniki (które zapobiegną ubrudzeniu się dziecka podczas jazdy przez kałużę), nóżka czy bagażnik, a ewentualnie także przerzutki.

Warto, by rower miał podwójne hamulce, to znaczy hamulec ręczny oraz hamulec w pedałach. Jeśli rower nie jest wyposażony w odblaski z przodu i z tyłu, pamiętaj o dokupieniu odpowiednich. Zwróć uwagę też na to, by rama roweru była lekka, aby dziecko mogło swobodnie podprowadzić rower na przykład pod górkę lub pod kilka stopni schodów.

Jak dobrać kask i ochraniacze?

Ochraniacze na łokcie i kolana oraz kask to elementy obowiązkowe. Przed wybraniem kasku dla dziecka musisz zmierzyć obwód jego głowy. Pamiętaj, by wybierać tylko certyfikowane kaski, spełniające polskie i unijne normy bezpieczeństwa. Wewnątrz kasku powinna znaleźć się naklejka informująca o zgodności z normą EN 1078 lub EN 1080 w przypadku małych dzieci. Kask powinien dobrze przylegać do głowy, nie pozostawiając w środku pustych miejsc (niestety nie powinieneś kupować kasku za dużego, z myślą o tym, że dziecko rośnie – taki kask nie będzie prawidłowo zabezpieczał głowy).

Jazda na rowerze to jedna z najwspanialszych przygód – towarzyszy jej ruch, prędkość, poczucie swobody i wreszcie to cudowne wrażenie, że jest się już w takim dorosłym. A wspólna nauka jazdy na nowym rowerze, to coś, co wspaniale integruje rodzinę.


Pokaż więcej